28 تیر 1403 - 1:16

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سامانه ای برای اعلام مشکلات دریافت وام

به گفته مسئولان بانک مرکزی، از ابتدای سال تاکنون ۳۸۵ هزار نفر تسهیلات ازدواج دریافت کردهاند، تسهیلاتی که برای آن تنها یک ضامن لازم است و اگر متقاضیان در این زمینه با مشکل مواجه شدند میتوانند آن را به سامانه ۲۷۰۶ اعلام کنند.

به گزارش پول نیوز، سامانه ای برای اعلام مشکلات دریافت وام

پس از شروع ثبت نام وام های ازدواج و فرزند، تعدادی از متقاضیان با مشکلاتی در روند ثبت نام و دریافت تسهیلات مواجه شدند که این موضوع باعث اعتراض برخی از افراد شد. در نتیجه بانک مرکزی به عنوان ناظر اجرای صحیح دستورالعمل های اتخاذ شده، سامانه ای را برای ثبت شکایات و اعتراضات متقاضیان در نظر گرفت تا فرایند رسیدگی به شکایت به صورت هوشمندتری انجام شود.

 

مدتی است که ثبت نام وام های ازدواج و فرزندآوری در حال اجرا می باشد و دستورالعمل های مربوط به این حوزه از طریق بانک مرکزی اعلام می شوند. برخی از متقاضیان این تسهیلات توانستند مراحل ثبت نام و دریافت وام را به طور کامل طی نمایند و برخی دیگر با مشکلاتی در این حوزه مواجه شدند. به همین دلیل نیاز به یک مرکز برای ثبت شکایات و اعتراضات در این خصوص به شدت حس می شد.

با توجه به تعداد زیاد شکایات و اعتراضات، بانک مرکزی تصمیم گرفت تا سامانه ثبت و رسیدگی به شکایات بانک مرکزی به نظرات اعتراضی متقاضیان وام های ازدواج و فرزندآوری در نظر گیرد تا افراد با مراجعه به آن، شکایات خود را ثبت کنند، کد پیگیری دریافت نمایند و با استفاده از آن، پیگیر نتیجه شکایات خود شوند.

سامانه ثبت و رسیدگی به شکایات بانک مرکزی به نشانی crm.cbi.ir، سایتی برای ثبت و رسیدگی به شکایات مردم در مورد موضوعات گوناگون است که افراد می توانند با تکمیل فرم مربوطه، درخواست خود را ثبت نمایند و پس از دریافت کد پیگیری، وضعیت رسیدگی به شکایت خود را از طریق همین سایت انجام دهند.

 

پرداخت تسهیلات تکلیفی از جمله وام ازدواج همواره یکی از مسائلی بوده که بسیاری از افراد جامعه به ویژه جوانان پیگیر آن بودند، اما در این بین برخی از بانک ها با سنگ اندازی های بی مورد کار را دشوار می کردند؛ رئیس جمهور هم بار ها در این خصوص تذکر داده بود در نهایت هم بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات تکلیفی وام ازدواج با بانک ها اتمام حجت کرد.

بر همین اساس ۲۰ خرداد بانک مرکزی بسته نظارتی‏- اعتباری تسهیل و تسریع وام ازدواج در جهت نظارت جدی تر بر پرداخت وام ازدواج را به بانک های عامل ابلاغ کرد؛ بسته ای که جزئیات آن به شرح زیر بود:

حداکثر ۱۵ روز پس از ثبت نام متقاضیان، تعیین شعبه ایشان از سوی بانک انجام پذیرد.

پس از تعیین شعبه و تکمیل مدارک حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز مبلغ تسهیلات به حساب متقاضیان واریز شود.

بانک عامل می باید نسبت به گسترش و اتصال شعب خود، در کلیه شهر ها و شهرستان های کشور به سامانه ازدواج اقدام نماید.

جهت مدیریت ثبت نام متقاضیان و تسهیل در ثبت نام، روزانه بیش از ۷ بانک در هر استان از سوی بانک مرکزی در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بدون در نظر گرفتن سهمیه ماهانه فعال خواهد بود.

با عنایت به تضامین مورد تاکید در بند (ب) تبصره (۱۶) قانون بودجه امسال، بانک عامل می باید نسبت به دریافت تضامین مذکور به صورت دقیق نظارت نموده و مراتب تسهیل آنرا با توجه به تاکیدات این بانک فراهم نماید.

بانک عامل می باید تا پایان خرداد نسبت به تدوین دستور العمل مشخص درخصوص نحوه ضمانت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج درچارچوب مفاد بند قانونی مربوطه به شرح موارد ذیل اقدام نموده و ضمن انتشار عمومی آن در تارنمای خود، مراتب را نیز به این مدیریت اعلام نماید:

الف) نحوه اعتبار سنجی متقاضی (استفاده از نمره اعتباری سامانه ملی اعتبارسنجی و یا سیستم های اعتبارسنجی داخلی بانک و اعلام حداقل نمره‏/رتبه مورد قبول) جهت دریافت تسهیلات ازدواج بدون ضامن.
ب) فرآیند دقیق نحوه توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول و یا سایر دارایی های مالی (به استثناء توثیق ملک که ممنوع است).

پرداخت تسهیلات تکلیفی وام ازدواج که روز گذشته صحابی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در خصوص آن اعلام کرد: از ۲۰ خرداد و با ابلاغ بسته نظارتی- اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ابتدای امسال به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده و انتظار می رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور، تا پایان امسال کاهش قابل ملاحظه ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش بینی می شود.

از ابتدای امسال تاکنون ۷۸ همت وام ازدواج پرداخت شده است

او با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۳۸۵ هزار نفر به مبلغ ۷۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج دریافت کرده اند، افزود: بر اساس ابلاغ قانون بودجه نظام بانکی باید نسبت به پرداخت ۱۴۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج تا پایان سال اقدام کند و بر این اساس باید تا به امروز ۶۸ هزار میلیارد تومان پرداخت می شد که با همکاری بانک ها تاکنونی ۷۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان اعطا شده است.

اما در این بین برخی از شعب بانک ها علیرغم تاکیدات بانک مرکزی در جهت تسهیل پرداخت تسهیلات تکلیفی وام ازدواج، مانع تراشی های مختلف دارند.

بانک ها نباید بیشتر از یک ضامن اخذ کنند

بحث ضامن برای وام ازدواج که صحابی مدیر اعتبارات بانک مرکزی در خصوص آن گفت: امروزه بخش عمده روند افزایشی پرداخت تسهیلات مربوط به پیگیری بانک مرکزی است در حالی که در اخذ ضمانت اگر سخت گیری شود، روند پرداخت کاهشی می شود. بانک ها نباید بیشتر از یک ضامن اخذ کنند.

معطل کردن مردم در بانک ها به بهانه ضامن صحیح نیست

ضامنی که پیش از این نیز محمد رضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در یکی از جلسات خود با مدیران بانک ها اعلام کرده بود: طبق قانون پرداخت تسهیلات تکلیفی با یک ضامن باید انجام شود، لذا اگر بانکی منابع برای پرداخت تسهیلات ندارد آن را اعلام کند منتهی معطل کردن مردم در بانک ها به بهانه ضامن صحیح نیست.

اما اگر بانک ها برخلاف تاکیدات بانک مرکزی عمل کردند تکلیف چه می شود؟ نکته ای که مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به آن گفت: اگر متقاضیان برای دریافت تسهیلات با مشکل مواجه شدند آن را به سامانه ۲۷۰۶ اعلام کنند.

در نهایت هم روز گذشته خاندوزی وزیر اقتصاد وعده برخورد با برخی از بانک ها را داد و مطرح کرد: با بانک هایی که برای پرداخت تسهیلات شرایط ویژه و خلاف مقررات تعیین کنند، برخورد می شود.

به گفته مسئولان بانک مرکزی، پرداخت وام ازدواج امسال نسبت سال گذشته از نظر مبلغ ۲۱۰ درصد و از حیث تعداد ۱۸۹ درصد رشد داشته است؛ پرداخت تسهیلاتی اگر مردم با مشکلاتی ا ز سمت بانک ها به ویژه در زمینه ضامن مواجه شدند می تواند آن را به سامانه ۲۷۰۶ اعلام کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار