28 تیر 1403 - 8:41

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

صندوق نوآوری، رکن ضامن انتشار اوراق شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق نوآوری رکن ضامن انتشار اوراق شرکتهای دانشبنیان در بازار سرمایه میشود و از طریق این اوراق میتوانیم اعداد بزرگی به حوزه سرمایهگذاری خطرپذیر تزریق کنیم.

به گزارش پول نیوز، صندوق نوآوری، رکن ضامن انتشار اوراق شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه

رویداد نظاره جهش تولید دانش بنیان با همکاری مجلس شورای اسلامی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد. این رویداد برای اولین بار در زمینه نظارتی قانون جهش تولید دانش بنیان برگزار می شود.

یکی از برنامه های این رویداد، پنل تخصصی در حوزه سرمایه گذاری بود که با عنوان «نقش بورس و سرمایه گذاری در اقتصاد دانش بنیان» برگزار شد. در این پنل مقامات وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان بورس و اوراق بهاردار، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

قانون جهش تولید دانش بنیان به عملکرد بسیار خوبی دست یافته است

محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در سخنانی با بیان اینکه امروز شاهد آن هستیم که رویداد نظارتی در حوزه قانون جهش تولید دانش بنیان با تمرکز و برنامه های بسیار برگزار شده است، گفت: چنین اتفاقی یک دلیل بیشتر ندارد و آن فعال بودن اجزای اکوسیستم دانش بنیان است، یعنی خود شرکت های دانش بنیان و نهاد های فعال زیست بوم آنقدر فعالند که سیاستگذار متقاعد شده است که باید همگام با زیست بوم دانش بنیان پیش بیاید. پس از گذشت یک سال از عمر قانون جهش تولید دانش بنیان، بررسی عملکرد قانون، کار بسیار سختی است، اما گزارش ها نشان می دهد که این قانون به عملکرد بسیار خوبی دست یافته است و از سوی دیگر دولت نیز به حمایت از این قانون برخاسته و در طی سال گذشته و امسال هیئت دولت همه آیین نامه های اجرایی لازم برای قانون جهش تولید دانش بنیان را به تصویب رسانده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: امروز به نقطه ای رسیده ایم که می توانیم از اقتصاد دانش بنیان و توسعه آن صحبت به میان آوریم. در این میان قانون جهش تولید دانش بنیان نقش بی بدیلی را در توسعه اقتصاد دانش بنیان ایفا می کند. اگر بخواهیم در حوزه تامین مالی تفاوت های قانون حمایت از کسب وکار های دانش بنیان را که در سال ۸۹ به تصویب رسید، با قانون جهش تولید دانش بنیان مقایسه کنیم، متوجه این نکته خواهیم شد که در قانون جهش تولید دانش بنیان چرخشی از نگاه متمرکز به نگاه غیرمتمرکز و نهادمند صورت گرفته است.

خیاطیان اظهار کرد: علاوه بر این قانون حمایت از کسب و کار های دانش بنیان وظیفه تامین مالی را به عهده دولت گذاشته بود، در صورتی که قانون جهش تولید دانش بنیان تلاش کرده است همه ظرفیت های موجود سرمایه گذاری را به عرصه بیاورد و در جایگاه سیاستگذار و تنظیم گر، حوزه های مختلف را ترغیب کند. این نکته مهم ترین تمایزی است که در قانون اولیه حمایت از کسب وکار های دانش بنیان و قانون جهش تولید دانش بنیان می توانیم مشاهده کنیم.

قانون جهش تولید دانش بنیان، قانونی مترقی در حوزه فناوری است

وی با تاکید بر اینکه به اذعان بسیاری از فعالان و صاحب نظران حوزه نوآوری و فناوری، قانون جهش تولید دانش بنیان قانونی مترقی در حوزه فناوری است، گفت: در این قانون مشوق های خاص و قابل توجهی را شاهد هستیم که یکی از جنبه های مهم آن بحث تحقیق و توسعه است. پیشتر فعالیت های تحقیق و توسعه عموما با شیوه های سنتی انجام می شد و مورد حمایت قرار می گرفت.

او در ادامه با اشاره به اینکه در قانون جهش تولید دانش بنیان برای بنگاه های اقتصادی که به تامین مالی حوزه تحقیق و توسعه می پردازند معافیت مالیاتی درنظر گرفته شده است، گفت: این امتیاز، ظرفیت های بسیاری را ایجاد کرده و به نوبه خود روشی مدرن است. طبق مطالعات انجام شده درباره عرضه مشوق های مالیاتی در کشور انگلستان، یافته ها حاکی از آن بوده که ۷۲ درصد سرمایه گذاران در حوزه تحقیق و توسعه، انگیزه خود را موضوع اعتبار مالیاتی دانسته اند و گفته اند اگر معافیت مالیاتی وجود نداشت در حوزه تحقیق و توسعه سرمایه گذاری نمی کردیم. ۹۰ درصد سرمایه گذاران نیز گفته اند ریسک آن ها متاثر از سیاست های مالیاتی بوده است. این یافته ها نشان می دهد که قانون جهش تولی د دانش بنیان با موضوع اعتبار مالیاتی، توانسته برداشتن گام های بسیار بلند در حوزه توسعه فناوری را ممکن سازد.

خیاطیان گفت: بعد دیگری که در این قانون به آن توجه شد موضوع سرمایه گذاری بوده است که حقیقتا نقطه عطفی در کشور برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه ظرفیت دیگر قانون جهش را مسئله تنوع بازیگران در نظام تامین مالی عنوان کرد و یادآور شد: در این قانون از منظر تامین مالی چند ظرفیت خوب ایجاد شده است؛ اولا که به صندوق های درآمد ثابت اجازه داده شده که می توانند در امر سرمایه گذاری مشارکت داشته باشند. همچنین اجازه داده شده است که به تامین مالی جمعی هم ورود کنند.

وی همچنین با اشاره به مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی با شبکه بانکی کشور در راستای سرمایه گذاری خطرپذیر در طرح های دانش بنیان، گفت: نقش بانک ها در تامین مالی حوزه دانش بنیان موضوعی است که در ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان به آن اشاره شده است. ما فعال شدن این ماده را از بانک مرکزی خواستاریم. امروز تنها به یک بانک اجازه داده شده که با مشارکت صندوق نوآوری در طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کند.

نیازمند تشکیل نهادی کلان برای سرمایه گذاری خطرپذیر بر حوزه های تخصصی فناوری هستیم

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که بانک مرکزی دستور تسریع در پیگیری امکان سرمایه گذاری شبکه بانکی در طرح های شرکت های دانش بنیان را صادر کند. دست کم صندوق نوآوری می تواند با مشارکت پنج بانک در حوزه های تخصصی و ضروری کشور سرمایه گذاری کند. با این حال باید بدانیم که مقوله سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه های تخصصی فناوری نیاز به اعداد بزرگ و کلان دارد و در این رابطه کشور نیاز به تشکیل یک نهاد سرمایه گذاری کلان دارد.

خیاطیان با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی یک نهاد تخصصی در حوزه تامین مالی فناوری است، گفت: صندوق نوآوری رکن ضامن انتشار اوراق شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه می شود. از طریق این اوراق می توانیم اعداد بزرگی به حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر تزریق کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه همکاری خوبی میان صندوق نوآوری، بازار بورس و شبکه بانکی کشور در زمینه رکن ضامن انتشار اوراق شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است، تصریح کرد: بانک مرکزی سهمیه جداگانه ای برای شبکه بانکی کشور در زمینه ضمانت انتشار اوراق شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان با تاکید بر اینکه پیشبرد حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر بدون مشارکت بانک ها امکانپذیر نیست، گفت: در طول سال های گذشته بخش عمده تسهیلاتی که نیاز شرکت های دانش بنیان را تامین کرده از سوی شبکه بانکی فراهم شده است. با توجه به اعمال محدودیت بانک مرکزی بر ترازنامه های بانکی، پیشنهاد ما این است که در حوزه ارائه تسهیلات بانکی به شرکت های دانش بنیان سهمیه تعیین شود و اجازه ارائه تسهیلات مورد نیاز شرکت های دانش بنیان صادر شود. این شرکت ها در سال های گذشته ثابت کرده اند از خوش حساب ترین مشتریان بانکی هستند.

ظرفیت شرکت های دانش بنیان می تواند نقش بی بدیلی در بازار سرمایه داشته باشد

مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در ادامه بیان کرد: رویکرد سازمان بورس نسبت به شرکت های دانش بنیان، فناور و استارت آپ ها یک رویکرد حمایتی نیست. ما در بازار سرمایه اعتقاد داریم چیزی به نام حمایت از شرکت های دانش بنیان نداریم بلکه می خواهیم از ظرفیت ها و فرصت های موجود در شرکت های دانش بنیان در بازار بورس استفاده کنیم. ما اعتقاد داریم ظرفیت شرکت های دانش بنیان می تواند نقش بی بدیلی در بازار سرمایه داشته باشد.

عشقی همچنین گفت: ما در مدت یک سال گذشته دیده ایم که استقبال بسیار خوبی از سرمایه گذاری بر فناوری شده است. ما با تامین مالی شرکت ها می توانیم در ایجاد ارزش افزوده کمک کنیم و این کار با توجه به ساختار های ایجاد شده امکانپذیر است. اعتقاد قلبی ما در سازمان بورس این است که شرکت های دانش بنیان می توانند سهم بسزایی از بازار سرمایه را به خود اختصاص دهند. در حال حاضر پنج درصد از بازار سرمایه به شرکت های دانش بنیان اختصاص دارد و امیدواریم با کمک قانون جهش تولید این سهم را به مراتب افزایش دهیم.

تدوین و تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان بدون مشارکت صندوق نوآوری ممکن نبود

مجتبی توانگر، رییس کمیته دانش بنیان و فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه بیان کرد: تدوین و تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان بدون همکاری بخش خصوصی و فعالان زیست بوم نوآوری و به طور ویژه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی ممکن نبود.

وی افزود: بنای ما این است که پس از تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان باب گفتگو باز باشد و نظر کارشناسان را در نظارت بر این قانون به کار گیریم.

توانگر همچنین گفت: گلایه اصلی بسیاری از فعالان زیست بوم نوآوری ممانعت بانک مرکزی از فعالیت های شبکه بانکی در این زیست بوم است. بانک مرکزی نسبت به انجام وظایف قانون جهش تولید دانش بنیان در قعر جدول ما قرار دارد.

رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: صندوق نوآوری اقدامات بسیار گسترده ای در حوزه تامین مالی انجام داده است، اما هنوز با مسئله تکافوی میزان منابع صندوق درگیر هستیم که خوشبختانه با دستور رییس جمهور از سال گذشته بنا شد محل های درآمد مشخصی برای صندوق در نظر گرفته شود. امیدواریم با وعده های داده شده قدرت مانور صندوق نوآوری نیز افزایش یابد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار