25 تیر 1403 - 2:37

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

شناسایی ۴۰۲ نوع بیماری نادر در کشور

مدیرعامل بنیاد بیماریهای نادر گفت: تخمین ما این است که تعداد بیماران نادر در کشور حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر باشد.

به گزارش پول نیوز، شناسایی ۴۰۲ نوع بیماری نادر در کشور

حمیدرضا ادراکی مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر گفت: از آن جایی که هیچ برنامه مدونی برای رسیدگی به بیماران نادر وجود نداشت، سند ملی بیماری های نادر مدتی قبل توسط بنیاد بیماری های نادر با همراهی دانشگاه علوم پزشکی تهران تهیه شد. در این سند تمام مسائل مهم در ارتباط با پیشگیری، تشخیص، درمان، توانبخشی، آموزشی و… قید شده است و هر سازمان و نهادی هم باید وظایف خود را در قبال بیمار نادر بداند.

وی افزود: ما در ارتباط با بیماری های شایع مانند دیابت، سکته های مغزی و قلبی و… معضلاتی که برای بیماران نادر وجود دارد را شاهد نیستم و این درحالی است که یک بیمار نادر همیشه مورد غفلت واقع شده بود.
نوع متفاوت بیماری های نادر در ایران

وی با اشاره به این که هنگام تهیه، نگارش و تدوین سند ملی بیماری های نادر این امر محرز شد که نوع بیماری های نادر موجود در ایران با خارج از کشور متفاوت است، تصریح کرد: کشور ما اقلیم های جغرافیایی متعدد و متنوع دارد و نوع نژاد های گوناگون باعث می شود که تنوع بیماری نادر وسیع و گسترده بوده و شناسایی آن ها دشوار باشد. از سوی دیگر موضوع ازدواج های فامیلی در کشور ما در مقایسه با کشور های خارجی بیشتر است و همه این عوامل در کنار یکدیگر دست به دست هم دادند تا میزان آماری شیوع بیماری های نادر ما هم متفاوت باشد.
شناسایی ۴۰۲ نوع بیماری نادر تاکنون

ادراکی ادامه داد: تاکنون ۴۰۲ نوع بیماری نادر در کشور ما شناسایی شده است که بیماران آن ها شامل ۶۵۰۰ نفر در سامانه “سبنا” ثبت نام کردند اما، تخمین ما این است که تعداد بیماران نادر در کشور ما حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر باشد.
مسئولیت دستگاه ها در قبال بیماران نادر

او تاکید کرد: در سند ملی بیماری های نادر بر روش های پیشگیری، تشخیص زودرس، غربالگری و درمان زودرس بیماری نادر تاکید شده است. این موضوع تنها مختص وزارت بهداشت نیست. در ذیل سند ملی بیماری های نادر، سازمان بیمه سلامت مجری پروسه درمانی بیمار نادر است تا حتی بدون هزینه یک ریال از جیب بیمار، درمان انجام شود، سازمان غذا و دارو موظف است داروی بیماران نادر را که اغلب وارداتی هستند، تامین کند، وزارت آموزش و پرورش موظف است برای دانش آموز مبتلا به بیماری نادر تسهیلاتی فراهم کند که تحصیل برایش آسان شود و مربی بهداشت در کنار تشخیص دندان پوسیده دانش آموزان یاد بگیرد که چگونه بیماری نادر را تشخیص دهد که سریعا پروسه درمانی آغاز شود، شهرداری موظف به مناسب سازی محیط شهری است، سازمان بهزیستی برای تامین تجهیزات و خدمات مورد نیاز این افراد و سایر سازمان ها هرکدام به فراخور نوع فعالیت بر اساس سند ملی بیماری های نادر در قبال این بیماران مسئول هستند.

وی با اشاره به این که بیماران نادر باید مانند سایر معلولین از سهمیه اشتغال برخوردار باشند، ادامه داد: این موارد نشان دهنده لزوم توجه به بیمار نادر در ابعاد گسترده است و اگر پس از ابلاغ سند ملی بیماری های نادر در چند روز اخیر مفاد آن کاملا اجرایی شود کمک بسیار زیادی به بیماران می شود. بیمار نادر دیگر در انتظار مشاهده تغییراتی است که به واسطه این سند محقق شود.
ایران، اولین کشور آسیایی دارای سند ملی بیماری های نادر

مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر با بیان این که در بین کشور های آسیایی، ایران اولین کشوری است که سند ملی بیماری های نادر را تدوین کرده است، تصریح کرد: در بین سایر کشور های جهان هم ما سی و دومین کشوری هستیم که این سند را تدوین کرده ایم.
صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج و یک مشکل

او در پاسخ به سوالی درخصوص نحوه پوشش دهی صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج از بیماران نادر، اظهار کرد: نکته مهم این است که بدانیم به شکل آکادمیک چیزی تحت عنوان بیماری خاص نداریم. بیماری ها یا شایع هستند و یا نادر؛ بیماری یا مسری است یا غیر مسری و هر بیماری که خوب درمان نشود یا دیر درمان شود، کم کم به سمت صعب العلاج شدن پیش می رود، اما واژه بیماری خاص از نظر آکادمیک صحیح نیست.

وی افزود: صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج کار خود را خوب آغاز کرد و تعداد بیمارانی که با این صندوق تحت پوشش رفتند تاکنون به ۱۰۷ مورد رسیده است. این درحالی است که تا همین یک سال قبل بیمار نادر هیچ حمایت و پناهی نداشت؛ بنابراین خدا را شکر می کنیم که توجهات بیشتر شد هرچند که هنوز با عدد ۴۰۲ نوع بیماری نادر فاصله داریم، اما به مرور باید سایر بیماری ها هم وارد چرخه شوند.

وی افزود: البته نکته شایان ذکر این است که از کل این ۱۰۷ بیماری که تاکنون تحت پوشش صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج رفته اند، همگی هم مشمول بیماری های نادر نیستند؛ به عنوان مثال پیوند های اعضایی که در صندوق قید شده است.

ادراکی با اشاره به عدم تخصیص کامل بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۱ صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج، گفت: این جای بحث و سوال دارد که چرا بخشی از بودجه ای که مجلس شورای اسلامی برای این صندوق تصویب کرده است، تخصیص نیافته است؟ باید نهاد نظارتی موضوع را بررسی کند تا اگر نواقصی وجود دارد برطرف شود.
درخواست تاسیس “اداره کل بیماری های نادر” در وزارت بهداشت

او به لزوم تاسیس اداره کل بیماری های نادر در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حالا که دیگر سند ملی بیماری های نادر هم ابلاغ شد خوب است که دوستان وزارت بهداشت به فکر تاسیس چنین اداره کلی باشند تا مامن و پیگیر مشکلات بیماران نادر باشند.

منبع: ایسنا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار