22 ژوئن 2024 - 8:33

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

حقیقت غیر منتظره که نگاهتان را به دنیا تغییر می دهد

ورزش بسکتبال در سال ۱۸۹۱ توسط دکتر جیمز نای اسمیت ابداع شد، اما ۳ سال طول کشید تا این ورزش صاحب توپ مخصوص به خود شود.

به گزارش پول نیوز، حقیقت غیر منتظره که نگاهتان را به دنیا تغییر می دهد

جهانی هستی عظیم و کنجکاوی ما برای آن بی انتها است. هر چه بیشتر درباره ی دنیای خود جستجو می کنیم و یاد می گیریم، بیشتر پی می بریم هنوز چیز های زیادی هست که از آن ها بی خبریم.

۱- مردم استرالیا ماه را سر و ته می بینند

کره ماه در بسیاری از تصاویر منتشر شده از آن، به همان شکلی است که از نیمکره شمالی زمین دیده می شود. از آنجایی که استرالیا در نیمکره جنوبی زمین قرار دارد، در آنجا کره ماه برعکس آنچه که به دیدنش عادت داریم، دیده می شود.

۲- بستنی یخی اختراع یک کودک بود

فرانک اپرسون، پسربچه ی ۱۱ ساله ی اهل شهر سانفرانسیسکوی آمریکا در یکی از روز های سال ۱۹۰۵ این خوراکی محبوب تابستانی را تصادفاً اختراع کرد. او بر حسب اتفاق یک کاسه آب و جوش شیرین قنددار را که داخل آن تکه چوبی برای هم زدن بود، یک شب تا صبح در ایوان خانه شان رها کرد. سرمای هوا باعث یخ بستن محتویات کاسه شد و این اتفاق ایده ی تولید بستنی یخی را در ذهن اپرسون ایجاد کرد.

۳- زمانی با توپ فوتبال، بسکتبال بازی می کردند

ورزش بسکتبال در سال ۱۸۹۱ توسط دکتر جیمز نای اسمیت ابداع شد، اما ۳ سال طول کشید تا این ورزش صاحب توپ مخصوص به خود شود. بازیکنان بسکتبال در ابتدا از توپ فوتبال استفاده می کردند. سبد بسکتبال نیز مثل حالا نه یک تور و حلقه، بلکه یک سطل چوبی بود که کف آن باز بود.

۴- شکلات تلخ می تواند جلوی پوسیدگی دندان را بگیرد

تحقیقات نشان داده مصرف شکلات تلخ به جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی و پوسیدگی دندان ها کمک می کند. این ماده خوراکی منبع پلی فنول نیز هست، موادی شیمیایی که با باکتری های دهانی مقابله می کنند.

۵- غرق شدن آنطوری نیست که تصور می کنیم

غرق شدن در واقعیت با آنچه در فیلم ها دیده ایم متفاوت است. وقتی شخصی در حال غرق شدن است، به ندرت می تواند فریاد بزند، قدرت تکان دادن دست هایش به این طرف و آن طرف را ندارد، معمولاً مدت کوتاهی روی سطح آب شناور می ماند و پیش از پایین رفتن مدام نفس نفس می زند.

۶- گوسفند های نژاد یعقوب می توانند تا ۶ عدد شاخ داشته باشند

گوسفند های نژاد یعقوب بر روی بدن خود لکه هایی تیره رنگ دارند. وزن جنس نر آن ها به طور میانگین ۷۲ کیلوگرم است و وزن ماده ها نیز به طور میانگین ۴۵ کیلوگرم. این گوسفند ها حداقل ۲ شاخ و حداکثر ۶ شاخ دارند که برجسته ترین مشخصه ی آن ها است.

۷- سرعت چرخش کره زمین رو به کاهش است

سرعت چرخش کره زمین به دور خود طی ۲،۷۴۰ سال گذشته نزدیک به ۶ ساعت کاهش یافته است. این میزان شاید قابل توجه به نظر برسد، اما معادل اضافه شدن ۱/۷۸ میلی ثانیه به یک روز ۲۴ ساعته طی ۱۰۰ سال است.

۸- قوطی نوشابه رژیمی روی آب شناور می ماند و قوطی نوشابه قند دار در آن فرو می رود

به دلیل تفاوت میان چگالی آن ها، نوشابه رژیمی می تواند روی آب بماند و نوشابه ی معمولی به پایین می رود.

۹- ماه کامل ممکن است روی خواب تان تأثیر بگذارید

بر اساس یک پژوهش، ماه کامل ممکن است اثرات به خصوصی بر روی الگو های خواب زنان و مردان داشته باشد. این پژوهش نشان داد زنان طی فاز کامل ماه، اغلب خواب کمتری داشتند و خواب REM کمتری را نیز تجربه می کردند. با این حال، مردان در این بازه خواب REM بیشتری داشتند (REM مرحله ای از خواب است که با دیدن رؤیا و تثبیت حافظه مرتبط است).

۱۰- اولین رزومه ی تاریخ را لئوناردو داوینچی نوشت

لئوناردو داوینچی زمانی که به عنوان یک مهندس نظامی به دنبال شغل می گشت، برای دوک ِ میلان نامه ای نوشت. او در این نامه بر طراحی های تحسین برانگیزش برای ادوات محاصره، همچون منجنیق های هراس انگیز تأکید کرده بود. او در این نامه توضیحاتی نیز درباره ی مهارت های هنری خود ارائه داده بود. برای مثال در جایی نوشته بود: «در نقاشی می توانم هر چیزی را ممکن کنم.»

۱۱- خورشید می تواند ۳۰۰ برابر بزرگ تر شود

بر اساس تحقیقات، خورشید در پایان عمرش ممکن است ۳۰۰ برابر بزرگ تر از اندازه ی فعلی خود باشد.

منبع: روزیاتو

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ