22 ژوئن 2024 - 11:02

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

صرفه جویی ۴۳۰۰ مگاواتی با جایگزینی کولر های کم بازده

محمود کمانی رئیس سازمان ساتبا گفت: با جایگزینی ۲۰ میلیون کولر آبی ۴۳۰۰ مگاوات صرفه جویی خواهد شد که معادل احداث یک نیروگاه با ۵ میلیارد دلار سرمایهگذاری است.

به گزارش پول نیوز، صرفه جویی ۴۳۰۰ مگاواتی با جایگزینی کولر های کم بازده

محمود کمانی رئیس سازمان ساتبا در مراسم رونمایی استاندارد ملی جدید برچسب انرژی کولر آبی گفت: در بخش خانگی از مصرف بالای ۵۰ هزار گیگاوات ساعت به حدود ۱۰۰ هزار گیگاوات ساعت رسیدیم که نسبت به سال ۹۹، ۷ درصد رشد داشته است.

او ادامه داد: با اعطای مشوق هایی‏ مصرف بخش خانگی در سال ۱۴۰۱ در پیک کاهش پیدا کرد. در بخش عمومی و تجاری روند مصرف صعودی است و در بعضی سال ها ۵ الی ۱۳ درصد رشد داشته ایم.

او با اشاره به تاثیرگذاری بهینه سازی مصرف گفت: در صورتی که اقدامی در بهینه سازی انجام ندهیم در سال ۱۴۰۵ به چیزی در حدود ۹۰ هزار مگاوات مصرف در پیک خواهیم رسید و ناترازی زیادی در حدود بیست تا سی هزار مگاوات خواهیم داشت.

مصرف کولر آبی ۱۹ درصد از کل مصرف یک خانوار را تشکیل می دهد

کمانی از برنامه های وزارت نیرو برای مقابله با این ناترازی گفت: افزایش ظرفیت نیروگاهی و کاهش تقاضای برق که حدود ۱۰ هزار مگاوات برآورد می شود از برنامه های اصلی وزارت نیرو است. در صورت انجام بهینه سازی در سال ۱۴۰۵ میزان تقاضا و تولید با یکدیگر برابر خواهد شد. مصرف کولر آبی ۱۹ درصد از کل مصرف یک خانوار را تشکیل می دهد.

معاون وزیر نیرو گفت: در پیک تابستان ۱۲ هزار مگاوات تنها توسط کولر های آبی مصرف میشود و در مجموع حدود ۳۰ هزار مگاوات در بخش سرمایشی مصرف میشود که نشان از اهمیت این بخش دارد. ۲۰ میلیون کولر آبی در کشور داریم که ۲۰ درصد مصرف در دوره اوج را به خود اختصاص داده است. نرخ رشد سالیانه مصرف ۵ درصد است و ۳۵۰۰ مگاوات باید سالانه نیروگاه احداث کنیم که جدا از هزینه ها بحث تأمین سوخت آن ها مطرح می شود. مهم ترین مورد بخش استاندارد کاهش توان مصرفی است که کاهش ۳ هزار مگاوات را در دوره چهار ساله در نظر گرفتیم که شامل هزار مگاوات کولر آبی، هزار مگاوات کولر گازی دیگر و بقیه مربوط به سایر سیستم های سرمایشی و روشنایی ها است.

کمانی گفت: در حوزه کولر گازی خوشبختانه استاندارد جدید در کارگروه تصویب شده و در مرحله ابلاغ قرار داد. سه مرتبه از رتبه های مصرف از برچسب کولر ها حذف می شود و این تغییر استاندارد حدود ۲۴۰ مگاوات در سال از مصرف کاهش خواهد داد. گفتنی است نیاز سالیانه کولر گازی در سال ۱۴۰۲ حدود ۸۰۰ هزار دستگاه است.

به دنبال اصلاحیه برچسب انرژی جدید لامپ هستیم

او در خصوص حوزه روشنایی و لامپ ها گفت: به دنبال اصلاحیه برچسب جدید لامپ هستیم و با این اصلاحیه ۴ رتبه از برچسب انرژی حذف می شود و جلوی تولید لامپ های رشته ای گرفته میشود. از حدود ۱۵۰ میلیون لامپ نیاز سالانه حدود ۵میلیون لامپ رشته ای در کشور تولید می شود که مصرف بالایی دارد و آسیب زیادی به مصرف انرژی می زند.

او افزود: کولر های آبی حدود ۱۸ میلیارد کیلووات ساعت مصرف برق و یازده نیم میلیون تن تولید co۲ در سال دارند. با تغییر در استاندارد، مصرف از ۷۰۰ کیلو وات ساعت به ۵۰۰ کیلووات ساعت می رسد و از تاریخ یکم آذر اجرای آن اجباری شده است. در سال آینده تمام کولر ها با موتور جدید bldc تولید شود که میزان مصرف را از ۵۰۰ به ۲۵۰ کیلووات ساعت میرساندو حدود ۳۰ درصد هم در مصرف آب کولر های مصرف می شود.

کمانی گفت: اصلاح استاندارد کولر آبی اولین اقدامی بود که انجام شد. حدودا سالی یک میلیون دستگاه کولر جدید داریم و پیش بینی میکنیم با این استاندارد ۲۵۰ مگاوات کاهش مصرف داشته باشیم. برنامه ای هم باید برای کولر های موجود داشته باشیم. دو برنامه جدی باید در حوزه کولر های آبی و گازی داشته باشیم. اگر بتوانیم ۲۰ میلیون کولر آبی را با کولر های پربازده جایگزین کنیم ۴۳۰۰ مگاوات کاهش خواهیم داشت. حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صورت احداث نیروگاه برای تامین این میزان از برق نیاز خواهد بود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

d241d37b-5fdc-4646-aef1-c964803b87e0
0e69cdb1-9e70-44ae-9ca7-963e1763cde9
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ