22 ژوئن 2024 - 16:12

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

روند کاهشی رشد پایه پولی و نقدینگی در سال ۱۴۰۱

بررسی تحولات نقدینگی و پایه پولی در آبانماه ۱۴۰۱ حاکی از تداوم روند کاهشی رشد این متغیر همچون ماههای گذشته بوده است.

به گزارش پول نیوز، روند کاهشی رشد پایه پولی و نقدینگی در سال ۱۴۰۱

حجم نقدینگی در پایان آبان ماه ۱۴۰۱ به رقم ۵۸۰۶۸.۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ معادل ۲۰.۲ درصد رشد نشان می دهد. همچنین، نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی از ۴۲ درصد در پایان آبان ماه ۱۴۰۰ طی یک روند نزولی به ۳۴.۵ درصد در پایان آبانماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که بخشی از رشد دوازده ماهه نقدینگی در آبان ماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۲.۷ واحد درصد) مربوط محاسبات دفتری ادغام بانک مهر اقتصاد در بانک سپه بوده که حتی با در نظر گرفتن این امر نیز رشد دوازده ماهه نقدینگی در پایان آبانماه ۱۴۰۱ از کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به مقطع مشابه سال قبل برخوردار بوده که البته ارقام مقدماتی حاکی از این است که این وضعیت در آذرماه سال جاری نیز کماکان برقرار بوده است.

نکته قابل توجه آن است که در سال جاری به واسطه اهتمام و تمرکز بانک مرکزی بر اجرای سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک ها و افزایش نسبت سپرده قانونی بانک هایی که از نسبت های ابلاغی تخطی کرده اند، رشد خلق پول بانک ها و به تبع آن رشد نقدینگی به میزان قابل توجهی کنترل شده است.

پایه پولی نیز در پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ با رشدی معادل ۲۰.۵ درصد نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ به ۷۲۷۶ هزار میلیارد ریال رسید. همچنین، پایه پولی در دوازدهماهه منتهی به پایان آبان ماه ۱۴۰۱ معادل ۳۴.۶ درصد افزایش یافت که نسبت به رشد دوره مشابه سال قبل (۳۵.۸ درصد)، ۲،۱ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

لازم به توجه است که روند رشد دوازده ماهه پایه پولی متاثر از رویکرد تامین مالی دولت و سیاست های پولی و نظارتی بانک مرکزی به طور قابل ملاحظه ای کاهشی بود و از ۴۲.۶ درصد در پایان تیرماه ۱۴۰۰ به ۳۴.۶ درصد در پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ رسید. با این وجود لازم به توضیح است که افزایش رشد ماهانه پایه پولی در ماه های
اخیر عمدتاً متاثر از تامین اعتبارات ارزی مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط بانک مرکزی به منظور جبران و هموارسازی آثار حذف تخصیص ارز ترجیحی به ترتیب برای واردات نهاده های کشاورزی، کالا های اساسی و دارو (به واسطه اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها) بوده
که انتظار می رود با توجه به توافقات صورت گرفته در خصوص تسویه ریالی تعهدات مذکور، رشد پایه پولی به مسیر پیش بینی شده بازگشت نماید؛ بنابراین همانطور که تحولات متغیر های پولی نیز نشان میدهد علیرغم اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها و حذف ارز ترجیحی و واریز یارانه نقدی، متغیر های مذکور کماکان در مسیر کاهشی خود قرار دارد و رویکرد کلی دولت در انضباط بخشی به کل های پولی در سال جاری استمرار یافته و بازتعریف رابطه دولت و بانک مرکزی از جمله اتکا بیشتر به منابع سپرد ه ای و عملیاتی شدن حساب واحد خزانه و همچنین استفاده محدودتر از تنخواه گردان خزانه در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

01
3463945
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ