22 ژوئن 2024 - 11:05

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

استفاده از لیزر جهت هدایت صاعقه برای اولین بار در دنیا

دانشمندان با استفاده از پرتو لیزر که در بالای یک کوه استفاده شده، توانستند صاعقه را برای بیش از ۵۰ متر هدایت کند.

به گزارش پول نیوز، استفاده از لیزر جهت هدایت صاعقه برای اولین بار در دنیا

دانشمندان روز دوشنبه ۱۶ ژانویه گفتند که برای اولین بار از یک پرتو لیزر برای هدایت رعد و برق استفاده کرده اند، آن ها امیدوارند این تکنیک به محافظت در برابر حوادث مرگبار کمک کند. رعد و برق بین ۴۰ تا ۱۲۰ بار در ثانیه در سراسر جهان به زمین برخورد می کند و سالانه بیش از ۴۰۰۰ نفر را می کشد و میلیارد ها دلار خسارت به بار می آورد. با این حال محافظ اصلی در برابر این حوادث هنوز هم میله صاعقه است که اولین بار توسط بنجامین فرانکلین آمریکایی در سال ۱۷۴۹ طراحی شد. تیمی از دانشمندان از شش موسسه تحقیقاتی سال ها تلاش کرده اند تا از همین ایده استفاده کنند، اما قطب فلزی ساده را با یک لیزر بسیار پیچیده تر و دقیق تر جایگزین کنند. در حال حاضر آن ها استفاده از پرتو لیزر را توصیف می کنند که در بالای یک کوه استفاده شده است تا صاعقه را برای بیش از ۵۰ متر هدایت کند. فیزیکدان آزمایشگاه اپتیک کاربردی مؤسسه ENSTA پاریس در این رابطه می گوید: «ما می خواستیم برای اولین بار نشان دهیم که لیزر می تواند بر رعد و برق تأثیر بگذارد و هدایت آن ساده ترین راه است».

چگونه صاعقه بگیریم

رعد و برق تخلیه الکتریسیته ساکن است که در ابر های طوفانی یا بین ابر ها و زمین ایجاد شده است. پرتو لیزر پلاسما ایجاد می کند که در آن یون ها و الکترون های باردار هوا را گرم می کنند. لیزر روی قله یک کوه توانسته رعد و برق را تا ۵۰ متر هدایت کند. چون هوا تا حدی رسانا می شود و بنابراین مسیر لیزری مسیری که رعد و برق ترجیح می دهد. دانشمندان قبلاً این نظریه را در سال ۲۰۰۴ آزمایش کردند، ولی لیزر آن ها رعد و برق را جذب نکرد. این لیزر از کار افتاد، زیرا پالس های کافی در ثانیه برای رعد و برق که در چند میلی ثانیه تولید می شود، ساطع نمی کرد.

یکی از محققین در این باره گفت که «پیش بینی اینکه صاعقه قرار است کجا بیفتد» نیز دشوار است. برای آخرین آزمایش، دانشمندان قسمت کمی را به شانس واگذار کردند. آن ها لیزری به اندازه یک ماشین که می تواند هزاران پالس نور را در ثانیه شلیک کند به قله ۲۵۰۰ متری کوهی در شمال شرقی سوئیس بردند. این قله خانه یک برج ارتباطی است که حدود ۱۰۰ بار در سال رعد و برق به آن برخورد می کند. پس از دو سال ساخت لیزر قدرتمند، چند هفته طول کشید تا آن را به صورت تکه تکه از طریق یک تله کابین جابجا کردند. این تلسکوپ پرتو لیزر را با حداکثر شدت در نقطه ای در حدود ۱۵۰ متر در هوا درست بالای برج ۱۲۴ متری متمرکز کرد. قطر پرتو در ابتدا ۲۰ سانتی متر است، اما در بالا به چند سانتی متر باریک می شود.

در طی طوفانی در تابستان ۲۰۲۱، دانشمندان توانستند از پرتو های لیزری در حال حرکت خود به سمت یک صاعقه به طول ۵۰ متر عکس بگیرند. اندازه گیری های تداخل سنجی نشان داد که سه رعد و برق دیگر نیز به همان سمت هدایت شدند. بیشتر رعد و برق ها از پیش ساز های درون ابر ها ایجاد می شوند، اما اگر میدان الکتریکی به اندازه کافی قوی باشد، برخی از آن ها می توانند از زمین بالا بیایند. در واقع جریان و قدرت یک صاعقه واقعاً زمانی که زمین به ابر متصل می شود، واضح می شود. محققان گفتند کا لیزر یکی از این پیش ساز ها را هدایت می کند و آن را بسیار سریع تر و مستقیم تر از بقیه می کند. این بدان معناست که از نظر تئوری، این تکنیک می تواند نه تنها برای دور کردن رعد و برق، بلکه برای تحریک آن در وهله اول مورد استفاده قرار گیرد. این می تواند به دانشمندان اجازه دهد تا از تاسیسات استراتژیک، مانند فرودگاه ها یا سکو های پرتاب موشک، با آتش زدن حملات در زمان انتخاب خود، بهتر محافظت کنند. در عمل، این امر به رسانایی بالایی در پلاسمای لیزر نیاز دارد که دانشمندان فکر نمی کنند هنوز بر آن مسلط باشند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

n00445574-b
d241d37b-5fdc-4646-aef1-c964803b87e0
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ