22 ژوئن 2024 - 9:10

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

آمادگی کامل برای تسهیل حضور سرمایه گذاران صنعت نفت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی+ (فیلم)

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی به فرصتهای بینظیر و کمنظیر برای توسعه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: آمادگی کامل برای تسهیلگری حضور سرمایهگذاران در مناطق آزاد تجاری – صنعتی را داریم.

به گزارش پول نیوز، آمادگی کامل برای تسهیل حضور سرمایه گذاران صنعت نفت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی+ (فیلم)

حجت اله عبدالملکی بعدازظهر روز (دوشنبه، سوم بهمن ماه) در آیین گشایش دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور اظهار کرد: سیاست اقتصادی کشور از سال ۱۳۹۲ با ابلاغ مقام معظم رهبری برای به فعلیت رساندن ظرفیت های موجود در کشور الگوی اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: بند سوم این سیاست بر بهره برداری از مزیت ها و ظرفیت های موجود در مناطق مختلف کشور، بند یازدهم بر توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور همسو با افزایش تولید، صادرات، جذب سرمایه خارجی و تقویت و انتقال فناوری و بند پانزدهم بر ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در حوزه نفت و گاز به عنوان راهبردی ترین صنعت کشور تأکید دارد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی بر جلوگیری از خام فروشی محصولات تولیدی در کشور تأکید کرد و ادامه داد: فرصت های بی نظیر و کم نظیری برای توسعه نفت، گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سطوح مختلف بالادستی، پایین دستی و میان دستی وجود دارد.

عبدالملکی با بیان اینکه این نمایشگاه یک فرصت محدود و کوتاه و مهم برای شناسایی این فرصت ها و ظرفیت ها برای سرمایه گذاران است، گفت: از سرمایه گذاران و فعالان در حوزه های فناوری و بخش های مختلف تولید دعوت می کنم که در این مناطق حضور پیدا کنند و این ظرفیت ها را بشناسند.

وی با اشاره به اینکه در مناطق آزاد تجاری – صنعتی ۲۳۲ طرح اقتصادی و سرمایه گذاری در حوزه های بالادستی، پایین دستی و میان دستی به ارزش ۱۰.۵ میلیارد دلار احداث شده و یا در حال تکمیل شدن است، اظهار کرد: این صنایع بیش از ۲۰ هزار فرصت شغلی را در این مناطق ایجاد کرده است.

مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: هم اکنون ۱۲۰ طرح دیگر در مناطق آزاد تجاری – صنعتی مطالعه شده است که حدود ۲۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد و اشتغالزایی ۲۶ هزار نفری ایجاد خواهد کرد که فرصتی بی نظیر برای سرمایه گذاری است.

عبدالملکی به فرصت های ویژه برای سرمایه گذاری با توجه به منابع نفت و گاز و موقعیت جغرافیایی راهبردی جزیره قشم اشاره و تأکید کرد: آمادگی کامل برای انجام هر خدمتی که لازم است برای تسهیل گری حضور سرمایه گذاران در مناطق آزاد تجاری – صنعتی از جمله قشم را داریم.

تعادل بخشی در رابطه بخش انرژی با مناطق آزاد و ویژه، تسهیل زمینه های صادرات انرژی و کالا های نهایی مرتبط با حوزه نفت و گاز، ایجاد ارزش افزوده و جذابیت های لازم برای تمامی ذینفعان این صنعت بزرگ و راهبردی و افزایش مطلوبیت برای سرمایه گذاران خارجی، از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه است.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، این نمایشگاه و همایش از تاریخ سوم تا پنجم بهمن ۱۴۰۱ در جزیره قشم با حضور و مشارکت همه مناطق آزاد و ویژه دارای ظرفیت های سرمایه گذاری و توسعه در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، شرکت های فعال بخش دولتی و بخش خصوصی، عناصر فعال در اکوسیستم، نفت، گاز و پتروشیمی کشور و نیز با مشارکت حوزه تامین مالی و بازار سرمایه شامل حوزه بورس، بانک و بیمه آغاز شده است.

یادآور می شود، در اجرا و برگزاری این نمایشگاه و همایش با هدف تقویت مباحث محتوایی و طراحی راهبرد های اثرگذار، ده ها نشست تخصصی و همایش جانبی با حضور مسوولان و دست اندرکاران، کارشناسان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

گستردگی حوزه های فعالیت و اقدامات انجام شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی و ظرفیت های بی شمار سرمایه گذاری و توسعه در این مناطق، ضرورت برگزاری این نمایشگاه در مناطق آزاد ویژه اقتصادی کشور را بیش از پیش ضروری کرده است.

در آیین افتتاح این نمایشگاه و همایش حجت عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، مرتضی شاه میرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور، عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افشار فتح الهی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم، شماری از مدیران حوزه نفت و انرژی از سراسر کشور و جزیره قشم حضور داشتند.

جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است.

این جزیره که بزرگ ترین جزیره خلیج فارس است،  به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحد های پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی ترین جزایر ایران و خلیج فارس است.

از سوی دیگر، ویژگی های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می شود.

این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، دسترسی به کریدور پرواز های بین المللی شرق – غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد.

اهداف و محور های اصلی فعالیت های این منطقه آزاد تجاری – صنعتی شامل توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک های انرژی است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ