22 ژوئن 2024 - 9:42

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

لزوم ورود معاون اول رییس جمهور به عدم وصول مطالبه نامه های چند هزار میلیارد تومانی گمرک

در حالی که ۱۶ هزار میلیارد تومان از مطالبهنامهها همچنان وصول نشده و اقدام موثری نیز در این خصوص صورت نگرفته است، ورود معاون اول رییس جمهور در جهت تسریع فرآیند ضروری به نظر میرسد.

به گزارش پول نیوز، لزوم ورود معاون اول رییس جمهور به عدم وصول مطالبه نامه های چند هزار میلیارد تومانی گمرک

در قانون بودجه سال جاری، نرخ مبنای محاسباتی ارز در گمرک از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ETS تغییر پیدا کرد. با توجه به اینکه قانون بودجه یک قانون سالانه است این تغییر مبنا باید از ابتدای سال رخ می داد. با این وجود دولت این اقدام را در خرداد ماه به مرحله اجرا رساند.

براین اساس و با توجه به این تاخیر چند ماهه در اجرای حکم تغییر نرخ محاسباتی، همه کالا هایی که در ماه های ابتدایی سال ترخیص شده بودند نیز مشمول تغییر نرخ هستند و باید صاحبان آن ها مابه التفاوت حقوق ورودی را به عنوان حقوق دولت پرداخت کنند.

لازم به ذکر است، تا پیش از این نیز رییس کل گمرک ایران با اشاره به ۵۴ هزار مطالبه نامه در گمرکات گفته بود که از مجموع بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان مطالبه نامه تنها ۴ هزار میلیارد تومان آن وصول شده است.

با توجه به اینکه درآمد های سال ۱۴۰۱ از محل حقوق گمرکی در قانون بودجه سال جاری براساس نرخ ETS در نظر گرفته شده بود، در حال حاضر شاهد کسری قابل توجهی از منابع مربوط به این حوزه هستیم و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز به این موضوع اشاره کرده است.

با در نظر گرفتن این مورد که این درآمد ها برای بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است و باید تا پایان سال وصول شود، لازم است تا هر چه سریعتر اقدامات موثری در جهت وصول حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از حقوق دولت انجام شود. با توجه به حساسیت موضوع و ضرورت پیگیری آن، به واسطه تاثیراتی که در کسری بودجه دارد، ورود مسئولان دولت از جمله معاون اول رییس جمهور به این مسئله می تواند فرآیند وصول مطالبات دولت را تسریع کند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

3771646
5-2-2+copy
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ