22 ژوئن 2024 - 9:34

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

خبر مهم رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: نرخ سود بانکی یکی از مولفههای تاثیرگذار در بازار ارز است که در تمام کشورهای دنیا به عنوان یک سیاست پولی برای مدیریت بازار ارز از آن استفاده میشود.

به گزارش پول نیوز، خبر مهم رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

علی صالح آبادی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی پیرامون ارزیابی سیاست ها و اقدامات ارزی دولت بیان کرد: در واقع نرخ ارز متاثر از بازار غیررسمی است که سطح و حجم این بازار نسبت به بازار رسمی بسیار کوچک تر است. برای این که بازار ارز کشور را مدیریت کنیم برنامه های متعددی در سطح دولت در حال دنبال شدن است. آنچه که به بانک مرکزی باز می گردد کنترل نقدینگی و تورم است سیاست های عرضه و تقاضا نیز در حال دنبال شدن است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از برنامه های جدی بانک مرکزی هماهنگی سیاست های ارزی با سیاست های تجاری است. این بسیار حائز اهمیت است که اگر کسی وارد کننده بوده و متقاضی ارز است ارز خود را از کشور های دیگر تامین نکند تا تراکم ارز در یکجا زیاد شود و در یکجا کم. تثبیت سیاست های ارزی و تجاری بسیار مهم است.

وی در ادامه تصریح کرد: موضوع بعدی نرخ سود بانکی است. در کشور روسیه زمانی که جنگ اوکراین شروع شد بازار ارز بسیار متلاطم شد. اما بلافاصله بانک مرکزی روسیه نرخ سود بانکی را یک شبه از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد که باعث ایجاد ثبات در بازار شد. موضوع نرخ سود بانکی در مدیریت بازار ارز بسیار مهم بوده و ما مدت هاست آن را دنبال می کنیم. سیاست های پولی در بانک مرکزی تمام کشور های دنیا دنبال شده و ما نیز به این موضوع توجه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: بحث بعدی قانون مالیات بر عایدی سرمایه است که نقش مهمی دارد. در مدیریت افرادی که سفته بازی کرده و به دنبال سوداگری هستند این افراد باید مالیات خود را بپردازند و اکنون در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد. موضوع بعدی تعیین تکلیف رمزارز ها بوده که بسیار مهم است و مجلس و دولت باید با یکدیگر در این حوزه تصمیم گیری کنند.

صالح آبادی بیان کرد: موضوع دیگر مسئله تعیین تکلیف رمزارز ها است که بسیار مهم است بنابراین مجلس و دولت باید با هم این موضوع را تعیین تکلیف کنند؛ اکنون نیز در آستانه تدوین بودجه ۱۴۰۲ هستیم بنابراین بسیار مهم است طوری برنامه ریزی کنیم که کسری بودجه نداشته باشیم و دولت در این زمینه تلاش خود را کرده و می کند هر چند بودجه ای که در مجلس تصویب خواهد شد می تواند پیام ثبات را به بازار دهد.
وی در موضوع حکمرانی ریالی گفت: این موضوع بااهمیتی است که دنبال خواهد شد، در بحث نیمایی هم باید بگویم که ما در سامانه نیما دستوری عمل نمی کنیم، در این سامانه صادرکننده های مختلفی عرضه کننده هستند و نرخ های صادرکننده های نفتی و غیرنفتی متفاوت است و میانگین قیمت ها همان چیزی است که در گزارش کمیسیون اقتصادی اشاره شد. نرخ نیمایی نیز در طول زمان تعدیل شده است.

صالح آبادی با اشاره به موضوع کمیته های خارج از بانک مرکزی ادامه داد: دوستان در دولت باید کمک کنند تا در بازار تعادل ایجاد کنیم، در بازار تمرکز باید با بانک مرکزی باشد و تأکید رئیس جمهور هم این است که عرضه ها در بازار و تقاضا در حوزه وزارت صمت، نفت و سایر دستگاه ها با هماهنگی بانک مرکزی باید باشد. بانک مرکزی باید در بازار ارز قدرت بالایی داشته باشد و همه دستگاه ها نیز مکلف به همکاری با بانک مرکزی هستند.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: در موضوع صادرات غیرنفتی اقداماتی انجام شده تا وضعیت بهتری داشته باشیم، یکی از موضوعات نیز در قانون بودجه مربوط به مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی بود که این موضوع اشکالاتی را ایجاد کرد لذا در قالب اصلاحیه ای در دولت به این موضوع پرداختیم و آن را تصویب کردیم و با قید فوریت باید در مجلس مطرح شود از سوی دیگر این موضوع را در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ ندیدیم و مجلس هم نباید به آن بپردازد.

وی با اشاره به بحث صادرات ریالی گفت: آنچه در این موضوع مهم است اینکه وقتی کالایی به خارج از کشور صادر می شود باید ارز آن به کشور برگردد البته موضوع تنها ارز نیست و مهم این است که در ازای آن ارز کالا هایی وارد کشور شود تا اشکالات ارزی پیش نیاید.

صالح آبادی تصریح کرد: ما برای ایجاد ثبات در بازار ارز اعم از بحث سیاست های ارزی یا ثبات در اقتصاد کلان، نقدینگی و تورم برنامه های متعددی داریم که دنبال می کنیم. در بازار نیز در بخش سیاست های ارزی و عرضه و تقاضا برنامه های مختلفی داریم و بانک مرکزی با هماهنگی دستگاه های مختلف و کمک مجلس ثبات را به بازار برمی گرداند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

01
572591_874
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ