28 تیر 1403 - 9:12

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

انتقاد وزیر راه و شهرسازی از عقبگرد بخش ریلی مسافری

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عقبگرد بخش ریلی مسافری طی ۱۰ سال اخیر، گفت: در یک دهه اخیر، واگنهای مسافری از ۲۰۰۰ دستگاه به حدود ۱۰۰۰ دستگاه کاهش یافته است.

به گزارش پول نیوز، انتقاد وزیر راه و شهرسازی از عقبگرد بخش ریلی مسافری

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در آیین بهره برداری از ۴۲۸ دستگاه ناوگان ریلی تولید داخل و بازسازی شده، اظهار کرد: صنعت ریلی در صدر پیشران های پیشرفت کشور قرار دارد. اگر صنعت حمل و نقل کشور پیشرفته نباشد، آن کشور به هیچ عنوان پیشرفته نیست. رکن اصلی پیشرفت کشور ما نیز صنعت ریلی است.

وی با تاکید بر اینکه باید با مکانیزم های تشویقی هر چه می توانیم بار را به ریل منتقل کنیم، افزود: این مسئله با بخشنامه و دستورالعمل اتفاق نمی افتد بلکه باید آنقدر این بخش جذاب شود تا سرمایه گذاران با رغبت به سمت آن بیایند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طی ۱۰ سال اخیر عقب ماندگی عمیقی در بخش مسافری داشته ایم، تصریح کرد: طی یک دهه اخیر تعداد واگن های مسافری از دو هزار دستگاه به هزار تا هزار دو دویست دستگاه کاهش یافته است ما وارث این عقب ماندگی هستیم که باید سریع آن را جبران کنیم.

بذرپاش یکی از عوامل عقب ماندگی کاهش سرمایه گذاری بوده، تاکید کرد: در بخش باری نیز با وجود آنکه بر اساس قانون باید از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد سهم حمل بار ریلی می رسیدیم، اما امروز این عدد حدود همان ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به بهره برداری از ۴۲۸ دستگاه انواع ناوگان ریلی اظهار کرد: این مسئله نشان می دهد که بخش خصوصی در تولید و نوسازی ناوگان ریلی فعال شده است که خوب است، اما کم است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از تمام مدیران، پرسنل، پیمانکاران، کارگران و بخش خصوصی فعال حوزه ریلی قدردانی می کنیم، اضافه کرد: اگر به دنبال قدرت سیاسی، اقتصادی و ثروت ملی هستیم بخش زیادی از این ها از مسیر صنعت حمل و نقل ریلی می گذرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

62404283
کاشت هسته انبه در گلدان
همچنین بخوانید
آخرین اخبار