28 تیر 1403 - 9:07

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

راه اندازی بورس بین الملل در منطقه آزاد کیش

با راه اندازی بورس بین الملل کیش، شرایط مبادله کالا، اوراق بهادار و ارزهای مختلف امکان پذیر میشود.

به گزارش پول نیوز، راه اندازی بورس بین الملل در منطقه آزاد کیش

در بورس بین الملل هم کالا ها و هم ارز ها و هم اوراق بهادار به صورت دلاری معامله می شود و این بورس ۲۴ ساعته فعال است.

بورس بین الملل مزایای زیادی دارد که یکی از آن ها نقدینگی بسیار بالای این بازار است، یعنی این که به دلیل افزایش تعداد خریدار و فروشنده در این بازار ۲۴ ساعته، موجب می شود که نقدینگی به شدت افزایش یابد و معامله گر هر موقع که اراده کند، می تواند نقد شود و به راحتی اقدام به ورود و خروج پول کند.

در دنیا کارگزاران بسیاری در بورس بین الملل فعال هستند که معاملات را در بورس های بین الملل جهانی هندل می کنند و معامله گر صرفا می توانند با یک کاربری و رمز ورود مانند انچه در معاملات آنلاین کشورمان داریم به بازار های جهانی وصل شویم.

 

مبادله ارزها و کالاها در بورس بین الملل

 

در بورس بین الملل کالا، اوراق بهادار و ارز های مختلف مبادله می شود. به عبارتی در این بورس بازار های گوناگونی وجود دارد که در زمینه های مختلف فعالیت می کنند.

فعالیت های این بازار جهانی گسترده است. از خرید و فروش ارز های کشور های گوناگون برای انجام واریز هایی که یک کشور به کشوری دیگر انجام می دهد یا خرید و فروش ارز های ملی کشور ها توسط معامله گران، تا خرید و فروش کالا های اساسی یا گرانبها و حتی معامله سهام شرکت هایی که سهام آن ها برای عرضه به عموم به بورس وارد شده است، همه و همه در این بازار بزرگ بین المللی قابل انجام است.

از گوشه اهمیت بازار بین الملل می توانیم به این مسئله اشاره کنیم که ممکن است کشور ها برای تسویه بدهی تجاری خود به دیگر کشورها، سرمایه گذاری در پروژه ها یا حتی دیگر اهداف، نیاز به پرداخت مبالغی با پول رایج کشور دوم را داشته باشند. از طرفی صادرکنندگان و واردکنندگان کالاها، شرکت ها و یا اشخاص نیز ممکن است مشابه حالت قبل تمایل به ارسال پول داشته باشند. در بورس بین الملل می توان بدون دردسر این تبادلات مالی را بین دو یا چند پول رایج انجام داد.

میزان سوددهی بورس بین الملل

سوددهی بورس بین الملل میزان مشخصی ندارد؛ اما عمدتا از بازار های محلی بیشتر است. این مسئله یکی از اصلی ترین فاکتور های ترغیب کننده مشارکت در این بازار جهانی است.

با توجه به اهمیت این بازار و نقش آن در تجارت جهانی، استاندارد های بین المللی برای آن تعریف شده که اعتمادسازی می کند. علاوه بر این مشکلات منطقه ای یا سیاست های دولتی به ندرت روی این بازار تأثیر می گذارند. به همین خاطر است که بورس بین الملل می تواند مکان مطمئنی برای سرمایه افراد باشد.

اگر تکنولوژی تجارت مناسبی داشته باشیم، می توانیم تجارتی درخور و سودده در فارکس داشته باشیم. به همین دلیل هم برخی از بانک های بزرگ برای تهیه تجهیزات الکترونیکی هزینه می کنند تا در این بازار فعال باشند.

به طور کلی هر بازار سرمایه و بورسی که بدون محدودیت اجازه سرمایه گذاری به غالب سرمایه گذاران دنیا را بدهد بورس بین المللی نامیده می شود. با این حساب بورس تهران یک بورس بین المللی نیست. چرا که برای سرمایه گذاری در آن شرایطی مدنظر قرار گرفته است که تنها یک ایرانی با تابعیت ایرانی می تواند آن ها را داشته باشد. شرایطی مانند کد ملی و … یک شرایط اختصاصی برای سرمایه گذاری محسوب می شود؛ اما برای حضور در بورس بین المللی عموما تلاش شده است که شرایط عمومی تر وجود داشته باشد تا تعداد افراد بیشتری بتوانند در آن حضور داشته باشند. معمولاً این شرایط دومرحله ای هستند.

در مرحله اول برای جذب سرمایه گذار بیشتر تنها ثبت نام ساده و در یک بروکر معتبر می تواند کافی باشد؛ اما در این مرحله بنا به دلایل امنیتی شما دارای سقف معاملاتی خواهید بود؛ یعنی از یک حجم و تعداد معاملاتی بیشتر نمی توانید خرید و فروش داشته باشید. مرحله دوم ثبت نام نیز بسیار ساده است و به نوعی احراز هویت به واسطه پاسپورت است که با یک اسکن یا عکس از پاسپورت و آپلود آن در بروکر محدودیت های معاملاتی برای شما برداشته می شود.

البته این شرایط گفته شده در غالب بورس بین المللی وجود دارد ممکن است در برخی از این بازار ها این شرایط ساده تر یا سخت تر باشد. به هرحال برای آشنایی با بورس بین المللی و گفتن از مزایا و معایب آن باید ابتدا با انواع بورس بین المللی، سایت بورس بین الملل و سایر موارد آن آشنا شویم.

 

راه اندازی بورس بین الملل در مناطق آزاد

مهدی کشاورز با اشاره به صدور راه اندازی بورس بین الملل در مناطق آزاد، اظهار کرد: مجوز راه اندازی بورس بین الملل در شهریور ماه صادر شد و کار های ابتدایی آن نیز در حال انجام است که جزئیات آن زمانی که عملیاتی تر شد اعلام خواهد شد.

اواسط مهرماه ۱۳۹۸ بود که علی صحرایی – مدیرعامل سابق شرکت بورس اوراق بهادار تهران – از مذاکره با ۱۶ بورس دنیا برای شناساندن بورس تهران خبر داده بود. البته این موضوع چندان که باید پیگیری نشد و تقریبا مسئولان حول محور آن وعده ای ندادند تا این که حدود یکسال بعد یعنی در سال۱۳۹۹ مدیرعامل منطقه آزاد کیش اعلام کرد که مقدمات بورس بین الملل در حال انجام است و تا پایان سال ۱۳۹۹ راه اندازی می شود. با این حال چندی بعد از آن صحرایی به ایسنا اعلام کرد که این طرح، طرحی است که باید متناسب با شرایط بین المللی تصمیم گیری شود.

به گفته وی، بورس بین الملل قرار بود در جزیره کیش راه اندازی شود که بورس تهران هم در آن سهامدار است، اما این طرح با توجه به شرایط کشور متوقف شده است. صحرایی تاکید کرده بود که راه اندازی بورس بین الملل مشمول تحریم بوده و محدودیت های تحریمی سر راه آن قرار دارد.

این موضوع مسکوت ماند تا اینکه چندی پیش، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که راه اندازی بورس بین الملل در مناطق آزاد از سوی شورای عالی بورس مجوز آن صادر شده و این بورس با سرمایه ارزی در مناطق آزاد تاسیس می شود و تمامی معاملات آن ارزی خواهد بود. بورس بین الملل مناطق آزاد پنجمین بورس کشور است که با هدف تامین مالی ارزی پروژه های صنعتی و عمرانی با سرمایه اولیه ۳۰ میلیون یورو در مناطق آزاد راه اندازی می شود.

 

مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد

مشارکت در «بورس بین الملل مناطق آزاد» برای کلیه متقاضیان اعم از بورس ها، شرکت های تامین سرمایه، کارگزاری ها، شرکت های سرمایه گذاری، بانک ها، بیمه ها، هلدینگ های تولیدی، صنعتی و تجاری، سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرکت های سرمایه گذاری و توسعه مناطق آزاد منتشر شد.

سرمایه اولیه این بورس ۳۰ میلیون یورو پیش بینی شده و متقاضی مشارکت در هیات موسسین می بایست منابع / درآمد ارزی با منشا خارجی داشته و صرفا از همان محل نسبت به تامین سهم آورده خود اقدام نماید؛ لذا ضروری است متقاضیان واجد شرایط فوق، بمنظور اعلام آمادگی رسمی و درخواست مشارکت به عنوان موسس، نسبت به ارسال درخواست مکتوب حداکثر تا تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱ به مدیریت اجرایی تاسیس بورس بین الملل مناطق آزاد، دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی اقدام نمایند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

62404283
کاشت هسته انبه در گلدان
همچنین بخوانید
آخرین اخبار