22 ژوئن 2024 - 8:49

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

آیا تاریخ مصرف مکمل کراتین مهم است؟

به گزارش پول نیوز، مصرف مکمل کراتین در میان ورزشکاران صنعت تناسب اندام به یک عنصر اصلی تبدیل شده است، به این امید که قدرت و استقامت خود را در تمرینات با شدت بالا افزایش دهند.

در پاسخ به سوال «کراتین چیست؟» باید توضیح داد که کراتین یکی از اجزای مکمل های عضله ساز است که از 3 اسیدآمینه ی ال-آرژنین، گلیسین و ال-متیونین به وجود آمده است. حدود 95 درصد از کراتین در عضلات اسکلتی و 5 درصد آن در مغز ذخیره می شود. از این مقداری چیزی حدود 2 درصد آن توسط کبد و کلیه برای مصرف روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و با وراد شدن به جریان خون به واسطه ی اعضای بدن مورد مصرف قرار می گیرند. برای تامین بیشتر این نیاز می توان از مکمل های این اسیدآمینه مصرف کرد که در بازار به اشکال مختلف وجود دارد. از محبوب ترین های کراتین موجود در بازار مونوهیدرات و کراتین نیترات است. اگر از فواید مصرف کراتین بدانید محال است بی تفاوت از کنار این ماده ی غذایی ارزشمند عبور کنید.

نشان داده شده است که مصرف منظم کراتین باعث افزایش سیگنال دهی سلولی، کمک به ساخت عضله و کاهش تجزیه پروتئین می شود. انواع مختلفی از مکمل های کراتین وجود دارند که رایج ترین و گسترده ترین آن ها پودر کراتین مونوهیدرات است. اگرچه مصرف این ماده بی خطر در نظر گرفته می شود، اما ممکن است از خود بپرسید که آیا تاریخ کراتین منقضی می شود و پس از تاریخ انقضا قابل استفاده است یا خیر. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

آیا تاریخ مصرف مکمل کراتین مهم است؟

نحوه عملکرد کراتین در بدن چگونه است؟

طریقه عملکرد کراتین در بدن به صورت افزایش ذخایر فسفوکراتین ماهیچه های بدن است که در تولید آدنوزین تری فسفات یا همان ATP نقش دارد. در واقع کراتین با افزایش توانایی فرد در تولید انرژی ATP عمل می کند، وقتی منبع اصلی انرژی بدن ورزشکاران با تمرین بیشتر به اتمام می رسد، ذخایر فسفو کراتین موجود در ماهیچه ها در تولید میزان ATP بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله مزایای مصرف کراتین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ماهیچه سازی
 • بهبود سیگنال دهی سلولی
 • جذب آب بیشتر به داخل عضلات
 • کاهش تجزیه پروتئین
 • افزایش حالات آنابولیک

از انواع مکمل کراتین موجود در بازار می توان موارد زیر را نام برد:

 • کراتین مونوهیدرات
 • کراتین اتیل استر
 • کراتین هیدروکلراید (HCL)
 • کراتین گلوکونات
 • کراتین بافر شده
 • کراتین مایع

بهترین و رایج ترین کراتینی که عموما بین افراد مورد استفاده قرار می گیرد، کراتین مونوهیدرات است.

ماندگاری کراتین چقدر است؟

اگرچه اکثر مکمل های کراتین تاریخ انقضا را بین ۲ تا ۳ سال پس از تولید محصول ذکر می کنند، اما مطالعات نشان می دهد که این محصولات حتی می توانند بسیار بیشتر از مدت زمان تعیین شده دوام داشته باشند. به طور خاص، پودر کراتین مونوهیدرات بسیار پایدار است و بعید است در طول زمان، حتی در دماهای بالا، به محصول زائد خود – کراتینین – تجزیه شود؛ بنابراین مهم است که مکمل های کراتین مونوهیدرات خود را به درستی ذخیره کنید تا از تاثیر تغییرات فیزیکی ناشی از عوامل محیطی روی آنها جلوگیری کنید. عواملی مانند رطوبت، درجه حرارت بالا و هوای آزاد می توانند بر طول عمر محصول شما تأثیر بگذارند.

مطالعه ای که توسط انجمن پزشکی آمریکا انجام شد، تاریخ انقضای بسیاری از محصولات دارویی را مورد بررسی قرار داد و دریافت که بسیاری از تاریخ های انقضای تعیین شده، عمر مفید محصول را تا حد زیادی دست کم می گیرند. طبق مطالعات صورت گرفته پودر کراتین‎ مونوهیدرات حتی پس از 4 سال نگهداری در دمای بالای 60 درجه سانتی گراد و ذخیره و انبارسازی ضعیف شروع به تجزیه و تخریب نکرده است. اما اشکال دیگر این محصول مانند کراتین اتیل استر و کراتین مایع پایداری کمتری دارند و پس از تاریخ انقضاء سریعتر به کراتینین تجزیه می شوند.

اگر کراتینی که تاریخ انقضای آن گذشته است به درستی در مکان های خشک و خنک نگهداری شود، مصرف آن بی خطر است و نباید عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کند. با این حال، کراتین مایع کمتر از تاریخ انقضاء خود دوام می آورد و مصرف چنین محصولی می تواند شما را بیمار کند.

آیا تاریخ مصرف مکمل کراتین مهم است؟

آیا کراتین منقضی می شود؟

اکثر محصولات کراتین دارای تاریخ انقضا هستند، اما علم ثابت کرده است که مصرف آن پس از تاریخ ذکر شده نیز بی خطر است. کراتین بسیار پایدار است، به طوری که حتی اگر کراتین تاریخ مصرف گذشته شروع به تجزیه شدن کند، در درجه اول قدرت خود را بدون ایجاد عوارض جانبی نامطلوب در مصرف کننده از دست می دهد.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد کراتین مونوهیدرات ثابت کرده است که در طول سال ها پایدارترین است، از این رو در بین ورزشکاران سخت کوش محبوبیت بیشتری نسبت به سایر اشکال کراتین دارد. مکمل های دیگر، مانند کراتین مایع، به اندازه ی عمیق مورد تحقیق قرار نگرفته اند و ثباتی مشابه کراتین پودری ندارند.

کراتین مایع پایدار در نظر گرفته نمی شود زیرا ماندگاری آن بسیار به سطح pH و دما بستگی دارد. هر چه PH و دما بیشتر باشد، سرعت تجزیه محصول نیز بیشتر می شود. به این دلایل، کراتین مونوهیدرات همچنان پرمصرف ترین شکل مکمل است. چون نه تنها به طور موثر توسط بدن استفاده می شود، بلکه پایداری آن باعث می شود تا مدت ها پس از تاریخ انقضا آن را با خیال راحت مصرف کنید.

البته گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که پودر کراتین یک محصول نسبتا ارزان است، بنابراین اگر کراتین شما دارای فرایند ذخیره سازی اشتباهی بوده و یا تاریخ انقضاء آن گذشته است و نگرانی دارید که آیا برای سلامتی شما مضر است یا نه می توانید آن را جایگزین کنید.

آیا کراتین تاریخ مصرف گذشته شما را بیمار می کند؟

همانطور که بارها در این مقاله ذکر شده است به طور کلی، کراتین به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و مصرف آن بی خطر است. با توجه به اینکه کراتین مونوهیدرات بسیار پایدار است، احتمالا چندین سال پس از تاریخ انقضاء نیز سالم باقی می ماند و نباید عوارض جانبی ناراحت کننده ای برای مصرف کنندگانش ایجاد کند. پس با این تفاسیر مجبور نیستید کراتین تاریخ مصرف گذشته را به سطل زباله بیاندازید.

ذخیره سازی مناسب نقش مهمی در افزایش ماندگاری کراتین شما ایفا می کند زیرا عوامل خاصی می توانند محصول را قبل از اینکه حتی فرصت استفاده از آن را داشته باشید تجزیه کنند. به عنوان مثال کلوخه و یا توده ای شدن پودر کراتین یک اتفاق رایج است، اما مصرف آن بی خطر است چرا که نشان از قرارگیری محصول شما در معرض رطوبت کم می باشد.

البته اگر متوجه تغییر در بو، رنگ، قوام یا طعم آن شدید، به عقل سلیم خود اعتماد کنید و از مصرف آن اجتناب نمایید، چرا که این تغییرات فیزیکی ایجاد شده نشان از آن دارد که محصول خراب شده است.

باکتری ها از شرایط ذخیره سازی نامناسب استفاده خواهند کرد. اگر اجازه داده شود رطوبت قابل توجهی به مکمل برسد یا ظرفی که باید پس از استفاده درب آن بسته بماند برای مدت طولانی باز بماند، باکتری ها فرصت رشد پیدا می کنند. این باکتری می تواند باعث تغییر در بو و ظاهر محصول شده و در صورت بلعیدن می تواند عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد کند. با توجه به اینکه کراتین نسبتاً ارزان است، اگر نگرانی در مورد مصرف کراتین تاریخ مصرف گذشته دارید، می توانید برای آرامش خاطر یک ظرف جدید از مکمل کراتین را خریداری کنید.

نحوه نگهداری کراتین

هرچند مکمل های پودری ممکن است تاریخ انقضای ذکر شده داشته باشند، ولی روش های نگهداری شما نیز می تواند از تجزیه محصول به کراتینین جلوگیری کند و آنها را برای مدت طولانی پس از تاریخ انقضا آماده استفاده نگه دارد. کراتینی که به درستی و بدون رطوبت و در دمای مناسب نگهداری می شود، ماندگاری بیشتری دارد و حتی پس از تاریخ انقضا مصرف آن همچنان بی خطر است.

بسته بندی روی محصول به شما راهنمایی می کند که چگونه پودر کراتین خود را به بهترین شکل ذخیره کنید. با این حال، بهتر است کراتین را در یک ظرف دربسته و در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید تا از نفوذ رطوبت به داخل ظرف جلوگیری شود. از نگهداری این ماده در زیر نور مستقیم خورشید یا در تماس طولانی با رطوبت خودداری کنید زیرا دمای بالا و رطوبت زیاد نیز ممکن است روند خرابی را تسریع کند.

به طور خلاصه می توان گفت که پودر کراتینی که از محبوبیت زیادی در میان ورزشکاران برخوردار است حتی در صورت اتمام تاریخ انقضاء نیز منع مصرف نداشته و همچنان می توان آن را استفاده کرد به شرطی که در شرایط مساعد و استاندارد نگهداری شود. تنها در صورت مشاهده علائم فیزیکی مثل تغییر رنگ، بو، حالت بایستی آن را با یک مکمل کراتین جدید جایگزین کنید.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ