28 تیر 1403 - 1:49

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

برگزاری نخستین نشست هم اندیشی آزمایشگاه های گوهرشناسی کشور

نخستین نشست هماندیشی آزمایشگاههای گوهرشناسی کشور به میزبانی طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور برگزارشد.

به گزارش پول نیوز، برگزاری نخستین نشست هم اندیشی آزمایشگاه های گوهرشناسی کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، نخستین نشست هم اندیشی آزمایشگاه های گوهرشناسی کشور به میزبانی طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور و با همکاری شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

مجید وفائی فرد، مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی کرج نیز در این نشست ضمن اشاره به حضور ۱۵ ساله این مرکز در شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی و قرارگرفتن در بین ۵ آزمایشگاه برتر کشور افزود: این مرکز سعی دارد فعالیت خود را در حوزه پژوهش متمرکز کرده و قصد رقابت با بخش خصوصی و تصاحب سهم بازار در این حوزه را ندارد چرا که هدف ارتقای دانش و تجهیز آزمایشگاه است و این مرکز به دنبال اهداف انتفاعی نیست.

ابوالفضل فراهانی کارشناس طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این طرح در حوزه های مختلف همچون مطالعات اکتشافی گوهرسنگ ها، آموزش نیروی انسانی و ایجاد مرکز اعتبارسنجی گوهرسنگ ها خاطر نشان کرد: ایمیدرو از طرح های پژوهشی حوزه گوهرسنگ استقبال کرده و آماده حمایت از این طرح های پژوهشی است. لازم به ذکر است که ایمیدرو ایجاد مرکز نوآوری و پژوهشی گوهرسنگ را نیز در دست اجرا دارد.

وی اظهار کرد: یکی از اهداف این نشست را می توان تقویت دانش فنی آزمایشگاه های گوهرسنگ کشور بیان کرد که در راستای تحقق آن نیازمند مشارکت فعالان این حوزه به ویژه فعالان بخش خصوصی هستیم. همچنین، ایمیدرو آمادگی دارد به منظور ارتقای دانش کارشناسان آزمایشگاه های گوهرسنگ کشور، دوره های آموزشی با حضور اساتید و مدرسان بین المللی برگزار کند.

حامد دارابی، کارشناس مسئول ارتباطات شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست به بیان چالش های پیش روی تأمین خدمات آزمایشگاهی از جمله آن ها محدودیت منابع مالی و تقاضای نامحدود تجهیزات پرداخت و راه حل این چالش ها را در به اشتراک گذاری زیرساخت ها و ظرفیت ها از طریق شبکه سازی عنوان کرد.

وی ضمن دعوت از آزمایشگاه های گوهرسنگ کشور برای عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اهمیت ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه ها تأکیدکرد و افزود: از اخذ اعتبارنامه های استاندارد در حوزه گوهرسنگ حمایت خواهیم کرد.

این نشست با حضور برخی مدیران و کارشناسان آزمایشگاه های گوهرسنگ کشور از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مرکز پژوهش های سازمان زمین شناسی، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران و شرکت های خصوصی و فعالان حوزه گوهرسنگ برگزار شد. مباحثی همچون تعرفه گذاری خدمات آزمایشگاه ها، عدم وجود معیار استاندارد برای تعیین اصالت و صدور شناسنامه، ارتقای دانش کارشناسان آزمایشگاه ها، وجود آزمایشگاه های بدون مجوز در این حوزه، جعل شناسنامه ها و عدم تجهیز آزمایشگاه ها با تکنولوژی روز دنیا از دیگر مباحثی بود که در این نشست مورد برررسی قرارگرفت.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار