28 تیر 1403 - 8:09

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

وزارت نیرو از نخبگان و شرکت های دانش بنیان حمایت می کند

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با تاکید بر حمایت وزارت نیرو از جوانان، نخبگان و شرکتهای فناور و دانشبنیان، از رونمایی "شبکه متخصصان صنعت آب و برق" خبر داد و گفت: این شبکه بستر تبادل تجربیات مهم متخصصان در حوزه آب و برق است.

به گزارش پول نیوز، وزارت نیرو از نخبگان و شرکت های دانش بنیان حمایت می کند

مریم کارگر نجفی، معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو با اشاره به رونمایی از “شبکه متخصصان صنعت آب و برق”، اظهار داشت: این شبکه بستر تبادل تجربیات مهم متخصصان در حوزه آب و برق بوده و امید است این امکان در آینده نزدیک، عمومی تر شود و به عنوان پل ارتباطی وزارت نیرو و مردم مورد استفاده قرار گیرد.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با بیان اینکه “جشنواره فرصتی مناسب برای تبادل تجربیات در حوزه صنعت آب و برق است”، گفت: با در نظر گرفتن تاکید مقام معظم رهبری و نامگذاری سال جاری به نام سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»، در این باره هم اکنون با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی، قوانین، ضوابط و مقرراتی تدوین و عملیاتی می شود.

وی افزود: اکنون نیازمند برنامه ریزی دقیق همت مضاعف و کار جهادی در عرصه تحقیق و پژوهش هستیم تا از ظرفیت و پتانسیل های موجود در صنعت آب و برق بهره مند شویم.

کارگر نجفی در ادامه، ایجاد زیرساخت در حوزه پژوهش را مهم برشمرد و افزود: بسیاری از این زیرساخت ها ایجاد شده و البته اقدامات لازم در این زمینه ادامه دارد. در این باره می توان به راه اندازی پارک علم و فناوری و کارخانه نوآوری آب و آبفا اشاره کرد.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت های لازم در صنعت آب و برق اضافه کرد: لازم است صندوق پژوهش نیرو تقویت و پردیس های علم و فناوری در استان ها فعال شوند، در همین راستا راه اندازی بازار های محلی آب و برق از اهمیت ویژه برخوردار است.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با اشاره به پیش بینی اجرای طرح های پیشران در صنعت آب و برق افزود: وزارت نیرو تنها دستگاهی است که وزیر آن برای تحقق شعار سال جاری همت ویژه ای داشته و در ۱۴ جلسه ستاد هماهنگی دانش بنیان شخصا حضور داشته است.

کارگر نجفی تسریع در انعکاس و رفع چالش ها و نیاز های صنعت آب و برق را به عنوان یکی از درخواست های مهم فعالان این عرصه عنوان کرد و گفت: فعالیت های عرصه پژوهش کمی نشده و این امر ارزیابی ها را دشوار کرده است، همچنین لازم است در حوزه تجاری سازی برنامه ریزی هدفمند و منسجمی صورت گیرد.

وی بر ضرورت ایجاد بانک های اطلاعاتی دقیق از پژوهش های صورت گرفته در صنعت آب و برق تاکید کرد و افزود: دسترس پذیری به این منابع از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در این راستا باید مبنای دقیق برای پروژه ها تدوین و از پژوهش های تکراری جلوگیری شود.

کارگر نجفی با تاکید بر اهمیت ترسیم مسیر حمایتی مناسب از شرکت های فناور و دانش بنیان، اظهار داشت: برای رفع چالش های پیش رو در این عرصه باید نگرش مدیران تغییر یابد، روابط پژوهش در اسناد بالادستی تدوین شود و در ارزیابی های عملکرد، وزن پژوهش افزایش یابد.

وی با تأکید بر ضرورت بازنگری بر بودجه حوزه پژوهش ادامه داد: در کنار این مهم لازم است شرکت های فناور و دانش بنیان برنامه ریزی سالانه داشته و شرکت های مادر تخصصی نظارت کافی بر این مهم صورت دهند.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو به روز رسانی آمار ها را از ضروریات تحقیق و پژوهش عنوان کرد و بیان داشت: با مشارکت همکاران نیز می توان برخی از تحقیقات و پژوهش ها را به سرانجام رساند، در بحث بهره وری تکالیف قانونی بر عهده وزارت نیرو قرار داده شده است و حوزه پژوهش و فناوری در ارتقای بهره وری جایگاه ویژه ای دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حمایت و شفافیت برای ما و دولت در همه حوزه ها به ویژه حوزه تحقیق و پژوهش از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده، در این زمینه باید فرصت عادلانه برای همه فعالان این عرصه از جمله جوانان و نخبگان و شرکت های فناور و دانش بنیان فراهم شود تا از این محل هزینه ها کاهش و در نهایت بهره وری پروژه ها افزایش یابد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار