22 ژوئن 2024 - 15:53

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دلایل افزایش قیمت دلار

برخی تحلیگران ارزی در کنار عوامل یاده شده افزایش قیمت دلار را ناشی از حضور چشم بادامیها در عربستان و امارات و صدور ۲ بیانیه درباره ایران، جایگزینی نفت ایران با روسیه در بازارها، توقف مذاکرات برجام، کسری بودجه دولت، افت صادرات پتروشیمی به دلیل قطعی گاز، افزایش تقاضا برای خرید ارز در روزهای پایانی سال ۲۰۲۲، افزایش نرخ تورم، رشد پایه پولی و... میدانند.

به گزارش پول نیوز، دلایل افزایش قیمت دلار

گفته می شود قیمت دلار در اولین روز هفته جار شاهد افزایش قیمت دلار بود. اسکناس آمریکایی امروز شنبه ۲۶ آذر ماه در تهران وارد کانال جدید شد.

شوک افزایشی درهم و دلار هرات

البته امروز نرخ دلار در سلیمانیه و هرات هم جهش قابل توجهی را ثبت کرد. همین امر موجب شد بازیگران ارزی تهران هم بدون ترس در موقعیت خرید قرار بگیرند.

از سوی دیگر گفته می شود نرخ حواله درهم امروز آرایش صعودی به خود گرفته و به یک مرز حساس رسیده است. مجموع این عوامل باعث شده سطح انتظارات برای اسکناس آمریکایی در تهران افزایش یابد.

دلایل افزایش قیمت دلار

از سوی دیگر برخی تحلیگران ارزی در کنار عوامل یاده شده افزایش قیمت دلار را ناشی از حضور چشم بادامی ها در عربستان و امارات و صدور ۲ بیانیه درباره ایران، جایگزینی نفت ایران با روسیه در بازار ها، توقف مذاکرات برجام، کسری بودجه دولت، افت صادرات پتروشیمی به دلیل قطعی گاز، افزایش تقاضا برای خرید ارز در روز های پایانی سال ۲۰۲۲، افزایش نرخ تورم، رشد پایه پولی و… می دانند.

در شرایط فعلی فعالان بازار معتقدند تا زمانی که دولت سطح انتظارات را کنترل نکند در واقع اقدامات نهاد سیاستگذار از جمله تزریق عرضه در حکم مُسکنی برای کاهش التهاب قیمت دلار عمل خواهد کرد.

نرخ دلار در بازار آزاد ارز واقعی نیست؟

افزایش قیمت دلار در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی شب گذشته گفت: علت افزایش نرخ دلاردر افزایش نرخ بهره در بیش از ۹۰ کشور دنیا، نوسانات فصلی و ناآرامی های اخیر در کشور بوده است. آن طور که صالح ابادی گفته افزایش نرخ در بازار آزاد ارز واقعی نیست و حتما تعدیل خواهد شد و بازارساز برای آن برنامه دارد.

نرخ دلار رسمی پایین آمد

در بازار رسمی هم امروز نرخ دلار متشکل و توافقی اندکی پایین تر از روز قبل معامله شد. اسکناس آمریکایی امروز به صورت توافقی در محدوده ۳۶ هزار و ۳۲۸ تومان به فروش رسید. قیمت دلار متشکل هم عصر امروز ۳۶ هزار و ۳۴۶ تومان بود.

سیگنال های منفی درباره برجام

در حالی که عده ای از معامله گران دلار در انتظار سفر نمایندگان آژانس به تهران هستند؛ امروز میخائیل اولیانوف گفت انتظاری برای پیشرفت در این سفر وجود ندارد.

نماینده روسیه خاطرنشان کرد که مذاکرات برجام برای نیمه دوم نوامبر برنامه ریزی شده بود، اما قطعنامه «نابه موقع و معکوس» که ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و فرانسه در جلسه شورای حکام آژانس برای اعمال فشار بر ایران تصویب کردند، مذاکرات را به تعویق انداخته بود.

مذاکرات بر سر احیای برجام از ماه سپتامبر به واسطه اختلاف میان طرف های گفتگو تاکنون متوقف مانده است. تحقیقات ادعایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد منشا اورانیوم کشف شده در سه سایت اعلام نشده مهم ترین مسئله مورد مناقشه میان طرفین است.

از سوی دیگر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت برجام در حال حاضر مورد تمرکز ما نیست، و صراحتاً نسبت به هر چیزی که از سوی تهران در مورد این موضوع ابراز می شود، بسیار شک داریم.

قیمت طلا و سکه پیشروی کرد

بازار جهانی طلا امروز شاهد رشد قیمت اونس طلا بود. فلز زرد رنگ جهانی امروز در محدوده ۱۷۹۳ دلار به فروش رسید. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار امروز با ۱ میلیون و ۷۱۶ هزارو ۷۰۰ تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با ۲ روز قبل ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان گران تر بود. سکه امامی هم امروز در بازار رسمی با ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد که در مقایسه با روز قبل ۳۵۰ هزار تومان افزایش را نشان نمی دهد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

3463945
01
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ