22 ژوئن 2024 - 10:10

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

از اصلاح نظام بانکی تا کنترل ترازنامه بانک ها و خلق پول

منطق خلق هر واحد پولی و پایه پولی به ازای خلق و گردش یک کالا است و باید در بخش حقیقی اقتصاد به ازای تولید و گردش هر واحد کالا علاوه یک واحد پولی ایجاد و یا هر واحد پایه پولی گردش کند و حاصل این است که حجم نقدینگی در کشور به چرخش در بیاید.

به گزارش پول نیوز، از اصلاح نظام بانکی تا کنترل ترازنامه بانک ها و خلق پول

سیاست گذار پولی برای جلوگیری از خلق پول بی ضابطه، اقدامات موثری از جمله کنترل مقداری ترازنامه بانک ها انجام داد. اگر نقدینگی بیشتر از اندازه خلق و گردش کالا خلق شود، تحت تأثیر رفتار عوامل ارزش پول افت کرده و خود به خود ابزاری برای ایجاد تورم می شود.

حتی در شرایط تورمی ممکن است خلق پول و گردش آن افزایش یابد، درحالی که قیمت ها افزایش پیدا نکند. چون که تورم به معنی اراده گران کردن توسط انسان است و پول به خودی خود اراده ای ندارد.

رشد بالای نقدینگی در کشور مربوط به چند سال اخیر نیست بلکه عمدتاً مربوط به دو دهه گذشته است و مشکل آن این است که به ازای آن تولید و گردش کالا افت داشته است.

حجم زیاد نقدینگی در کشور ناشی از سرگردانی آن در بخش غیر مولد اقتصاد است و به این دلیل است که فرایند تولید در کشور یک فرایند مانع زا است؛ اگر موانع کسب و کار برداشته شود حجم کالا و خدمات نیز افزایش پیدا می کند.

در واقع باید بخش حقیقی در اقتصاد را فعال شده تا تولید کالا و خدمات افزایش پیدا کند. به جای ترس از غلبه نقدینگی باید نگران میزان افت تولید و حجم مبادلات باشیم. البته در کنار آن باید خلق نقدینگی توسط بانک ها متوقف شود.

کاهش توان تسهیلات دهی بانک ها

این روز ها عده ای از متقاضیان از کاهش توان تسهیلات دهی بانک ها گله مندند. اقدامی که به گفته بعضی از کارشناسان ریشه در تسهیلات دهی بعضا بی ضابطه آن ها در سال های گذشته داشته است. امسال سیاست گذار پولی برای جلوگیری از خلق پول بی ضابطه، اقدامات موثری انجام داد که یکی از مهم ترین آن ها کنترل رشد مقداری ترازنامه بانک هاست.

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی پیش تر اعلام کرده بود: سقف رشد ماهانه ترازنامه بانک ها از ۱.۵ درصد تا ۲.۵ درصد و متناسب با شاخص های آن بانک مشخص شده و به بانک ها اعلام می شود و اگر بانکی این حدود را رعایت نکند، مشمول پرداخت سپرده قانونی بالاتر می شود.

بسیاری از کارشناسان، این اقدام بانک مرکزی را بسیار موثر دانستند. برابر آمار های بانک مرکزی، رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک ها در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش یافته و از ۱۳.۶ به ۳.۶ درصد رسیده است. علاوه بر این موضوع، رشد پایه پولی در این بازه زمانی از ۹.۲ به ۶ درصد تنزل یافته است.

بانک مرکزی به عنوان تنظیم گر مقررات پولی وبانکی

بانک مرکزی به عنوان تنظیم گر مقررات پولی وبانکی، حمایت از نوآوری ها و ایجاد محیط های آزمون تنظیم گری لازمه توسعه فناوری است و ایجاد این محیط های آزمون موجب تسهیل نوآوری در حوزه های فناوری جدید در صنعت بانکداری کشور می شود.

دانش و آگاهی افراد در حوزه های تخصصی همواره موجب خلق فرصت های جدید در محیط اجرا می شود و اتفاق مثبت در حوزه فناوری بستر مناسبی برای استفاده از ایده های فناورانه مالی در صنعت بانکداری کشور خواهدبود.

اصلاح نظام بانکی با سه محور اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانک ها با این بانک و اصلاح رابطه بانک ها با مردم و استفاده از فناوری های نوین می تواند در پیشبرد این اصلاحات یاری گر بانک مرکزی باشد.

فناوری های حوزه نظارت (Supervisory Technology, SupTech) و فناوری های حوزه تطبیق با مقررات (رگ تک، Regulatory Technology, RegTech) ناظر بر اصلاح رابطه میان بانک مرکزی و بانکهاست که می تواند تسریع کننده اصلاحات در نظام بانکی باشد.

نورآوری های بسیاری در تعامل میان مردم به عنوان مشتریان و بانک ها انجام شده که این نوآوری ها به واسطه نظارت بر بانک ها و نهاد های پولی درست و دقیق تر انجام شود.

بانک مرکزی به عنوان مقام تنظیم گری پولی و بانکی کشور

بانک مرکزی به عنوان مقام تنظیم گری (رگولاتور) پولی و بانکی کشور، فراهم کردن محیط و شرایط لازم برای رشد و توسعه نوآوری فناوری در کشور و تسهیل این نوآوری ها تا رسیدن آن ها به منصه ظهور است. در این رویکرد قانون گذار باید در راستای برقراری تعادل میان ارائه راهکار های خلاقانه در حوزه فین تک و ثبات و پایداری سیستم های مالی با ایجاد قوانین متناسب با حوزه های کسب وکاری شرکت های فعال در حوزه فین تک، به واسطه جذابیت این حوزه و ریسک پذیری ذاتی فناوری، در جهت تطبیق چارچوب های نظارتی و نیز مدیریت و کاهش ریسک های مرتبط با آن گام بردارد.

به طور خلاصه محیط آزمون تنظیم گری سازوکاری است که نهاد های ناظر ترتیب می دهند تا فین تک های موجود و کسب وکار های جدید را از این طریق، تحت چتر نظارتی خود قرار داده و با بررسی آن ها از نزدیک، مدل کسب وکار و ریسک های مرتبط را شناسایی کنند و در ادامه با ارائه مجوز ها و تدوین مقررات مناسب برای آن ها، زمینه حضور در بازار را برایشان فراهم آورند.

علت بالا بودن نرخ تورم و بی ضابطه بودن تسهیلات بانک ها

میرهادی رهگشای کارشناس اقتصادی، یکی از علت های بالا بودن نرخ تورم را بی ضابطه بودن تسهیلات بانک ها در سال های گذشته دانسته و می گوید: در گذشته ارتباطی میان مقاصد تسهیلات با رشد اقتصادی وجود نداشت به همین منظور بانک مرکزی رشد ترازنامه بانک ها را محدود کرد و اگر در کنار این تصمیم، الزام هایی برای پرداخت تسهیلات به بخش های تولیدی نیز اتخاذ شود، به نفع تولید نیز خواهد بود چرا که سبب می شود تا در کنار تامین مالی تولید، رشد نقدینگی را نیز کنترل کنیم.

برنامه دولت برای افزایش سرمایه بانک ها

به گفته کارشناسان، اعمال این سیاست ها برای کنترل نرخ تورم می تواند باعث فشار به توان تسهیلات دهی بانک ها شود. مسئله ای که برای آن، راهکاری در نظر گرفته شده است. علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به لزوم افزایش سرمایه بانک های خصوصی و دولتی بیان کرد: برای بانک های دولتی با کمک وزارت امور اقتصادی و دارایی که سهامدار این بانک ها هستند، در حال تدارک بسته ای به صورت اوراق یا سهام سهل البیع و سایر روش های دیگر جهت ارائه به دولت هستیم که در اختیار این بانک ها بابت مطالبات و افزایش سرمایه آن ها قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت بانک های خصوصی گفت: سهامداران باید افزایش سرمایه را در بانک های خصوصی انجام دهند و وضعیت سرمایه تک تک بانک ها و سایر شاخص های سلامت آن ها در کمیته اصلاح نظام بانکی که در بانک مرکزی به ریاست قائم مقام بانک مرکزی و حضور معاونت های مختلف بانک از جمله معاونت نظارت بانک مرکزی تشکیل شده، مورد بررسی قرار می گیرد.

صالح آبادی افزود: از هر بانکی که شاخص آن از استاندارد لازم برخوردار نباشد، برنامه خواسته می شود و این برنامه در کمیته اصلاح نظام بانکی مصوب خواهد شد و بانک مذکور موظف است طبق برنامه زمانبندی شده، اقدامات اصلاحی خود را انجام دهد که یکی از مهم ترین آن ها افزایش سرمایه است.

البته موضوع بهبود کفایت سرمایه بانک ها از ابتدای روی کارآمدن تیم اقتصادی دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته بود. عباس محمدی کارشناس مسائل پولی و بانکی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا بیان کرد: میانگین نسبت کفایت سرمایه بانک ها در سال ۹۹، ۰.۶۴ درصد بوده است و این نسبت در سال قبل به دو درصد افزایش یافت و بر این اساس، شاهد روند بهبود در سیستم بانک داری بودیم.

فرآیندی که در سال جاری هم همچنان ادامه دارد و علاوه بر بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی هم از این موضوع حمایت می کند. ۴ ماه پیش، سید عباس حسینی معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد اعلام کرده بود: برابر سیاست دولت برای اصلاح ساختار بانک ها در قانون بودجه سال جاری، ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک های دولتی پیش بینی شده که تلاش می شود تا پایان امسال محقق شود.

صرفه جویی بانک ها در اعطای تسهیلات

علاوه بر این موضوع، بانک ها نسبت به اعطای تسهیلات، دقیق تر شدند. در همین راستا صمد عزیزنژاد، عضو هیئت مدیره بانک ملی به خبرنگار ایبِنا گفت: اخیرا براساس میانگین مانده حساب مشتریان و گردش حساب هایی که داشته اند، مشتری شناسایی می شود و اگر فرد واقعا مشتری بانک باشد، در بحث تامین مالی آن ورود می کنیم، بنابراین حتی با سفارش و توصیه، برای فردی که مشتری بانک نیست، تسهیلات پرداخت نمی شود.

وی ادامه داد: بانک ها فقط می توانند دو درصد ترازنامه را به صورت ماهانه رشد دهند، بنابراین مشتریانی که سال ها است با بانک کار می کنند، در اولویت دریافت تسهیلات، اعتبارات اسنادی و ضمانت نامه قرار می گیرند.

عزیزنژاد با بیان اینکه اعمال این سیاست منجر به مدیریت سیستم خلق پول می شود، افزود: با مدیربت خلق پول مطالبات کاهش می یابد و در ادامه ذخایر و هزینه ها نیز افت می کند و در نهایت از زیان سازی بانک کاسته می شود.

عضو هیئت مدیره بانک ملی در پایان تصریح کرد: اقداماتی برای کاهش زیان بانک شروع شده، اما به اتمام نرسیده است و اگر این کار ها در ماه های آینده به سرانجام برسد، بانک ملی به جمع بانک های سود ده می پیوندد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

-اسرائیل-به-رفح-1100x700
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ