28 تیر 1403 - 2:55

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مالیات بر عایدی سرمایه از جنس تنظیم گری اقتصاد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از موارد مهم که در دنیا انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه است که اساسا جنس ان تنظیم گری در اقتصاد است.

به گزارش پول نیوز، مالیات بر عایدی سرمایه از جنس تنظیم گری اقتصاد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از موارد مهم که در دنیا انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه است که اساساً جنس ان تنظیم گری در اقتصاد است. با وجود پیگیری های انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها در غالب لایحه در دولت نیومد بلکه در دو لایحه ی قبل نیز با مخالفت دولت یازدهم و دوازدهم مواجه شدیم.

رئیس مرکز پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در برنامه این هفته «پایش» با عنوان «بررسی قانون اخذ مالیات از عایدی سرمایه» گفت: مالیات بر عایدی سرمایه به عبارت راحت تر همان مالیات بر دلالی و سوداگریست، این مالیات در واقع همان مالیات بر مابه التفاوت قیمت فروش از خرید است. عده ای متقاضی سرمایه ای در بازار مسکن اگر کنترل نشوند صدمات جبران ناپذیری برای اقتصاد کشور به همراه دارند، در سال ۵۵ الی ۶۵، بیست و دو درصد از حجم نقدینگی معطوف به تقاضای سرمایه ای مسکن بود و ۸۰ درصد مربوط به تقاضای مصرفی آن بود.

مهدی موحد بکنظر در ادامه بیان کرد: در حال حاضر به دلیل فقدان مالیات بر عایدی سرمایه، تقریباً می توان گفت جای اعداد یاد شده عوض شده یعنی در سال ۱۴۰۱ حدود ۸۰ درصد از حجم نقدینگی موجود در بازار مسکن معطوف به تقاضای سرمایه ای شده است.

وی در ادامه متذکر شد: باید به دو نکته در این خصوص توجه کرد، یکی این که مردم عادی که یک خانه دارند مشمول این نوع مالیات نمی شوند و دیگری اینکه فقدان مالیات بر عایدی سرمایه یکی از عوامل وجود تورم های دو رقمی مزمن ۵۰ ساله در کشور است. افزایش تقاضای سرمایه ای مسکن یک اثر منفی بر قیمت بخشی بازار آن دارد، از طرفی افزایش قیمت، موجب افزایش انگیزه افراد برای ورود به این بازار و تقاضای سرمایه ای می شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: همچنین با افزایش قیمت بخشی بازار مسکن، هزینه ی آن در سبد خانوار زیاد می شود این موضوع اثر منفی خود را بر تورم می گذارد. افرایش سرمایه ای مسکن سبب افزایش نقدینگی می شود، عموماً گفته می شود نقدینگی به واسطه ی کسری بودجه دولت، کاهش منابع آن و… به وجود می آید، اما معمولاً بانک یه یکی از عوامل مهم ایجاد نقدینگی است را در نظر نمی گیرند و اگر هم این عامل دیده شود عامل تقاضای سرمایه ای مسکن و دیگر دارایی ها که بر بانک اثر گذار است، دیده نمی شود.

سامانه مودیان زیرساخت مهم اقتصادی برای کشور

در ادامه برنامه، رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: طی سال های گذشته اقدام مهمی که در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، تصویب قانونی تحت عنوان قانون سامانه ی مودیان که یک زیرساخت مهم اقتصادی کشور به شمار می رود، بود. اولین نکته ی مهم شفافیت نظام اطلاعاتی در حوزه ی اقتصاد ملی است، در صورت عدم وجود این شفافیت سازوکار هایی که برای مدیریت اقتصاد کشور انجام می شود ناکارآمد خواهد بود.

محمد رضا پور ابراهیمی همچنین افزود: یکی از موارد مهم که در دنیا نیز انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه است که اساساً جنس ان تنظیم گری در اقتصاد است. علارغم پیگیری های انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها در غالب لایحه در دولت نیومد بلکه در دو لایحه ی قبل نیز با مخالفت دولت یازدهم و دوازدهم مواجه شدیم.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: به دلیل اهمیت موضوع مالیات بر عایدی سرمایه، مجلس یازدهم شورای اسلامی در این خصوص کار خود را در روز های اول آغاز کرد و خوشبختانه در این حوزه با موافقت و همراهی دولت سیزدهم مواجه شد.

این مقام مسئول در خصوص پایه های مالیاتی تعریف شده نیز بیان کرد: در حال حاضر در این طرح چهار پایه ی مالیاتی تعریف شده که شامل حوزه ی املاک (مهم ترین بخش)، خودرو، طلا و جواهر و ارز می شود، در سایر کسور ها در حوزه های مختلفی مانند سهام و… این موضوع مطرح است، اما در کشور ما به دلیل ویژگی بازار سرمایه و جهت گیری حوزه ی نقدینگی به سمت اقتصاد واقعی و تقویا بازار سرمایه، این چهار پایه تعریف شده است.

دیدگاه در کمیسیون اقتصادی به این صورت بود که پایه ی مالیاتی به آسان ترین روش ممکن در غالب قانون تصویب و اجرا شود و سپس متناسب با نتایج اجرا تعدیلات مربوط به آن صورت گیرد. گاهی ایراداتی بر ما وارد می شود که معافیت های در نظر گرفته شده زیاد است، اما در حال حاضر هدف کسانی است که به عنوان مثال در بازار مسکونی در پی دلالی و سفته بازی هستند، مالکیت چهار واحد مسکونی بلامانع است.

وی در ادامه افزود: اگر مجموعه اقدامات آغاز شده با همین روند موجود سهل گیری و ایجاد شرایط اجرا شود، ه اعتقاد بنده بخشی از تنظیم گری مهم بازار در بحث سوداگری ساماندهی خواهد شد. دغدغه هایی نیز در این زمین وجود دارد برای مثال قانون فعلی سامانه ی مودیان باید به صورت کامل اجرایی شود، اما این قانون بدون سامانه قطعاً عملیاتی نخواهد شد.

پور ابراهیمی در ادامه متذکر شد: در صورتی که سازمان مالیاتی به تکالیف و تعهدات خود عمل نکند، قانون یاد شده ابتر خواهد ماند و مالیات بر عایدی سرمایه که یک امر مهم در تنظیم گری اقتصاد ملی است قطعاً تحت تأثیر قرار می گیرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار