22 ژوئن 2024 - 16:44

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دلایل سبقت یورو از دلار

ارز یورو و دلار پس از حرکات نوسانی در قلههای آگوست اکنون با فشار نزولی مواجه است؛ گرچه تاکنون به خوبی توانسته است در ابتدای هفته، معاملات را بالا نگه دارد.

به گزارش پول نیوز، دلایل سبقت یورو از دلار

یورو افزایش خود را نسبت به دلار حفظ کرد، به نظر می رسد سرمایه گذاران بخشی از پیشرفت قدرتمندی را که در هفته ی گذشته مشاهده شد، به دست می آورند که می تواند سرعت افزایش نرخ بهره در آینده را کاهش دهد؛ در این بین به ویژه ارقام پایین تر از انتظار تورم ایالات متحده در ماه اکتبر نقش به سزایی دارند که به نوبه ی خود باعث گمانه زنی های فدرال رزرو شده است.

پیرامون یورو چه چیزی را باید جستجو کرد

انتظار می رود که حرکت های قیمت (پرایس اکشن ها) پیرامون ارز اروپایی از نزدیک عوامل تأثیرگذاری مانند پویایی دلار، نگرانی های ژئوپلیتیکی و اختلاف نظر فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا را ارزیابی کند. تصمیم اخیر فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره و احتمال یک موضع سخت تر به مدت طولانی تر، اکنون به عنوان باد مخالف اصلی برای بهبود پایدار این جفت ارز ظاهر می شود.

رویداد های پیرامون یورو

علاوه بر این، گمانه زنی فزاینده در مورد یک رکود بالقوه در منطقه – که به نظر می رسد با کاهش معیار های حسی و همچنین کندی اولیه در برخی از عوامل بنیادی، تقویت شده است – در درازمدت بر احساسات شکننده پیرامون یورو اثر می گذارد.

تفاوت بین یورو ودلار؟

در این بحران اقتصادی فعلی و مداوم، در مورد ارزش ارز های مختلف جهانی صحبت های زیادی وجود دارد. دلار شاید بیشترین فشار را در بین ارز ها داشته باشد، زیرا بسیاری می گویند که این ارزش سریع از دست می رود. یورو نیز همین طور است. با این حال، در حال حاضر، بسیاری از خود تعجب می کنند که چرا این ارز ها باید در این شرایط سخت اقتصادی در کنار یکدیگر وجود داشته باشند. واحد پول یورو پولی است که ۱۷ کشور از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا استفاده می کنند و در مجموع به منطقه یورو معروف هستند (از ده کشور دیگر متشکل از اسپانیا، پرتغال، مالت، ایرلند، آلمان، اتریش و بلژیک). توجه به این نکته نیز مهم است که کشور هایی در خارج از منطقه یورو وجود دارند که از ارز یورو مانند کوزوو، واتیکان و … استفاده می کنند.

برعکس، دلار اصلی ترین واحد پول آمریکا و سرزمین های آن (دلار آمریکا) است. علاوه بر این، هنوز بسیاری از کشور های خارجی هستند که از دلار مانند استرالیا، کانادا، هنگ کنگ، نیوزیلند و بلیز در میان بسیاری دیگر استفاده می کنند.

درست مثل دلار آمریکا، یورو هنوز هم با ۱۰۰ سنت برای یورو یا دلار قابل تقسیم است. با این حال، اسکناس و سکه به دلیل اشکال، اندازه و رنگ متفاوت در دو ارز متفاوت است. به عنوان مثال دلار آمریکا در این اسکناس ها دارای سکه است: ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰ و سکه دلار. یادداشت های موجود عبارتند از: ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰. در مقابل، یورو دارای سکه های زیر است: ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰. همچنین دو غیر غیر اضافی وجود دارد سکه های یک سنت – ۱ یورو و ۲ یورو. اسکناس ها ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ است.

شاید سخت ترین نقطه تفاوت بین یورو و دلاربین این دو اختلاف ارزش آن ها باشد، زیرا این تبدیل مدام تغییر می کند. از زمان نوشتن این مقاله، ۱ یورو برابر با ۱.۳۲۹۳ دلار آمریکا است. با توجه به نماد های آن ها، یورو از نماد € استفاده می کند در حالی که دلار از $ استفاده می کند. در علامت گذاری کلمه، یورو پس از نوشتن مقدار یا مقدار، فقط “EUR” را نشان می دهد. برای دلار آمریکا، خیلی ها راحت می توانند این جمله را بنویسند: ۴۰۰ دلار.

غیرقابل انکار است که این دو ارز (دلار و یورو) به عنوان ارز ذخیره جهانی در نظر گرفته می شوند. به این دلیل است که آن ها توسط بسیاری از دولت های جهان به مقدار زیاد نگهداری و استفاده می شوند.

هر دلار آمریکا در صرافی های بانکی دیروز ۲۹ هزار و ۶۴ تومان قیمت خورد و هر یورو به قیمت ۳۰ هزار و ۱۱۶ تومان رسید که از دلار آمریکا پیشی گرفت.

دلار در روز جمعه به بزرگترین افت دو روزه خود در تقریبا ۱۴ سال اخیر رسید، زیرا انتظارات برای افزایش سریع تر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو کاهش پیدا کرد.

داده های روز پنجشنبه نشان داد که تورم مصرف کننده ایالات متحده در ماه اکتبر ۷.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است که پایین ترین نرخ آن از ژانویه و کمتر از پیش بینی ها برای ۸ درصد بود.

دلار بزرگترین افت خود را از اواخر سال ۲۰۱۵ در روز پنجشنبه تجربه کرد، زیرا بازدهی خزانه داری کاهش یافت، در حالی که سایر ارز ها به ویژه ین و پوند جهش کردند.

اشتهای ریسک سرمایه گذاران چینی نیز افزایش یافت چراکه برخی از محدودیت های سختگیرانه قرنطینه این کشور کاهش پیدا کرد، از جمله کوتاه کردن زمان قرنطینه برای تماس نزدیک مبتلایان و مسافران ورودی.

شاخص دلار نزدیک به ۱.۷ درصد کاهش یافت و در دو روز گذشته بیش از ۳ درصد از ارزش خود را دست داد که بزرگترین کاهش دو روزه از مارس ۲۰۰۹ تاکنون است.

تقاضا دارایی های پرریسک شامل سهام، ارز های بازار های نوظهور و کالا ها افزایش یافت. اما به گفته تحلیلگران، کاهش نرخ تورم، در حالی که برای وام گیرندگان مثبت است، منعکس کننده یک پس زمینه اقتصادی کند و رکود است.

بازار آتی نشان می دهد که سرمایه گذاران ۷۱.۵ درصد افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره آمریکا در ماه آینده را پیش بینی می کنند.

گفتنی است که در این میان یوان نیز جهش کرد، زیرا سرمایه گذاران از آرامش جزئی قوانین قرنطینه در چین استقبال کردند، علیرغم افزایش شدید موارد در سراسر کشور؛ یوان تا ۱.۳ درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان خود در بیش از یک ماه گذشته در برابر دلار رسید و به ۷.۰۵۹۲ رسید.

در همین حال، پس از اینکه داده های بریتانیا نشان داد اقتصاد بریتانیا در سه ماه منتهی به سپتامبر به اندازه مورد انتظار منقبض نشده است، استرلینگ ضرر های یک شبه خود را در برابر دلار و یورو کاهش داد، اگرچه هنوز اقتصاد این کشور در رکود به سر می برد.

پوند در برابر دلار ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۱.۱۸۳۹ دلار رسید و روز قبل بزرگترین رالی یک روزه خود را از سال ۲۰۱۷ انجام داد.

یورو افزایش ۲ درصدی روز قبل را حفظ کرد و ۱.۵ درصد بیشتر رشد کرد و به ۱.۰۳۵۶ دلار رسید و در حدود بالاترین میزان خود از ماه آگوست معامله شد.

همچنین پس از اینکه رئیس بانک ملی سوئیس تعهد بانک مرکزی برای کاهش تورم را تکرار کرد، برای مدت کوتاهی به پایین ترین سطح خود در برابر فرانک سوئیس رسید. در برابر فرانک، یورو آخرین بار با ۰.۴۲ درصد کاهش به ۰.۹۷۹۵ رسید.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

+پورمحمدی (1)
jas-min-CIItgnBEOgw-unsplash-2
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ