30 تیر 1403 - 15:55

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

راه اندازی پالایشگاه ضایعات زایمانی در پارک فناوری پردیس

مدیر بانک خون بند ناف از راه اندازی پالایشگاه ضایعات زایمانی در پارک فناوری پردیس خبر داد و گفت: از این ضایعات میتوان ۱۵ محصول را به تولید رساند.

به گزارش پول نیوز، راه اندازی پالایشگاه ضایعات زایمانی در پارک فناوری پردیس

دکتر مرتضی ضرابی امروز در مراسمی که به مناسبت روز جهانی خون بند ناف در پژوهشگاه رویان برگزار شد، عنوان کرد: خون بند ناف سرشار از سلول بنیادی است و می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند که راه درمانی ندارند.

وی با بیان اینکه خون بند ناف ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر است که می تواند به هنگام زایمان در فرصت ۵ تا ۷ دقیقه ای جمع آوری شود، تأکید کرد: این نمونه ها بعد از جمع آوری به بانک خون بند ناف منتقل و در تانک های آبی نیتروژن مایع نگهداری می شود.

رئیس بانک خون بند ناف ادامه داد: در زمان نگهداری نمونه های خون بند ناف، سلول های این نمونه ها جداسازی شده و در دمای منفی ۱۹۶ درجه نگهداری خواهند شد.

ضرابی با بیان اینکه نمونه های بانک خون بند ناف در بخش عمومی و خصوصی نگهداری می شوند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بانک عمومی ۵ هزار و صد نمونه و در بانک خصوصی ۱۸۱ هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است؛ در واقع این بانک خون یک بانک هیبرید محسوب می شود.

به گفته وی بانک خون بند ناف ۴۵ دفتر نمایندگی در استان ها دارد که هر یک از آن ها می توانند نمونه های ارسال شده را به صورت مجزا در بانک عمومی و خصوصی ذخیره سازی کنند.

رئیس بانک خون بند ناف با تأکید بر اینکه بانک خون بند ناف رویان بزرگترین بانک در کشور های آسیای غربی محسوب می شود، اظهار داشت: در حال حاضر استان های خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان، همدان، البرز و کرمانشاه جزو استان هایی هستند که بیشترین نمونه های خون بند ناف را ذخیره سازی کرده اند.

ضرابی با اشاره به درصد ذخیره سازی نمونه های خون بند ناف از نظر جنسیتی گفت: به صورت کلی ۵۵ درصد این نمونه ها مربوط به نوزادان پسر و ۴۵ درصد مربوط به نوزادان دختر است؛ همچنین ۱۷ درصد نمونه های ذخیره شده حاصل زایمان طبیعی و ۸۳ درصد حاصل زایمان سزارین هستند.

وی با اشاره به کاربرد سلول های بنیادی خون بند ناف، گفت: با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف می توان بیش از ۸۰ بیماری خونی و غیرخونی را درمان کرد. در حال حاضر بیشترین کاربرد در درمان بیماری های خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری های نقص ایمنی و کم خونی های مادرزادی است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه محصولات زایمانی از جمله اقدامات رویان است که قرار است در پارک فناوری پردیس راه اندازی شود، گفت: بیش از ۱۵ محصول از این محصولات زایمانی می توان به تولید رساند.

رئیس بانک خون بند ناف در خصوص پیوند های انجام شده با استفاده از نمونه های خون بند ناف اظهار داشت: ۳۱ بیمار در حوزه بیماری های خونی (تالاسمی، سرطان خونی، نقص ایمنی، آنمی آپلاستیک)، ۵۵ بیمار فلج مغزی و ۵ بیمار اتیسم با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان شده اند.

ضرابی تصریح کرد: انجام بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری های اطفال و بالغین با سلول های بنیادی خون بند ناف در حال انجام است. این بیماری ها شامل فلج مغزی، اتیسم، ناهنجاری های قلبی نوزادان، اس ام ای، آسفکسی، دیابت، سکته مغزی، آلزایمر، ام اس، پارکینسون، آرتروز، صدمات نخاعی، آرتریت روماتوئید، آنفارکتوس قلبی می شود.

وی گفت: همچنین کارآزمایی های بالینی برای بیماری فلج مغزی (شروع فاز ۳ در سال ۱۴۰۱)، بیماری اتیسم، بیماری آرتروز و ای ال اس (شروع در ۱۴۰۱) در کشور ما در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: این پانسمان سرشار از پروتئین و فاکتور رشد برای ترمیم و بازسازی بافت است.

رئیس بانک خون بند ناف با بیان اینکه بانک بافت بند ناف نیز از دیگر دستاورد های محققان در بانک خون بند ناف است، تصریح کرد: این بانک منبع غنی از سلول های بنیادی مزانشیم است که در سلول های درمانی برای بیماری های غیرخونی مورد استفاده قرار می گیرد؛ در این بانک بدون نیاز به تطابق ژنتیکی می توان نمونه ها را به همراه خون بند ناف ذخیره سازی کرد.

وی افزود: از دیگر دستاورد های محققان کشور با همکاری بانک خون بند ناف می توان به سرم خون بند ناف اشاره کرد که مشتق از خون بند ناف انسانی بوده و کاربرد های تحقیقاتی و درمانی دارد.

به گفته وی این سرم ایمن تر از نمونه حیوانی بوده و قابلیت بهینه سازی شرایط کشت سلول جهت سلول درمانی دارد.

ضرابی بیان کرد: یکی دیگر از محصولات تولید شده کنترل هوشمند زنجیره تأمین سرما است که نمونه های خون بند ناف و محصولات بیولوژیکی که حساس به دما هستند، در زمان انتقال از بیمارستان به بانک خون بند ناف در آن نگهداری می شوند. این سامانه طراحی شده شرایط انتقال را فراهم کرده تا محصولات بیولوژیک به صورت سالم به بانک خون بند ناف انتقال یابند.

وی خاطرنشان کرد: این پانسمان سرشار از پروتئین و فاکتور رشد برای ترمیم و بازسازی بافت است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار