30 تیر 1403 - 16:22

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

نقش ایمیدرو در دستیابی به توسعه پایدار/ اجرای ۲۴ پروژه زیربنایی معادن توسط ایمیدرو

طبق برنامه ریزیهای صورت گرفته ایمیدرو، ۱۵ پروژه راه در ۱۴ استان به طول ۲۰۰ کیلومتر تعریف و اجرایی شده است.

به گزارش پول نیوز، نقش ایمیدرو در دستیابی به توسعه پایدار/ اجرای ۲۴ پروژه زیربنایی معادن توسط ایمیدرو

یکی از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها، ایجاد شرایط لازم جهت افزایش تولید ناخالص داخلی و رشـد اقتصــادی مــی باشــد. از جملــه شــرایط لازم جهــت افــزایش تولیــد و رشــداقتصــادی، ســرمایه گــذاری در زیرساخت های اقتصادی است. سرمایه گذاری در زیرساخت های اقتصادی به طور کلی با افزایش بهـره وری عوامل تولید، گسترش محدوده بازار، تعادل عرضه وتقاضا، ایجاد اثرات جانبی، ایجاد شرایط رقابتی بهتر و همچنین افزایش سطح رفاه باعث افزایش تولید و رشد اقتصادی می شوند عناصر به هم پیوسته و حیاتی، در ارتباط چندسویه با یکدیگر باعث به وجود آمدن ساختار های شهری می شوند. ممکن است زیرساخت در علوم مختلف معانی متعددی داشته باشد، اما در شهرسازی شامل معابر، خیابان ها، شبکه های آبرسانی و برق رسانی می شود و بیشتر جنبه های کالبدی شهر مدنظر است.

زیرساخت های شهری تنها محدود به کالبد نیست و مؤلفه های اجتماعی و اقتصادی را نیز شامل می شود؛ از این رو نقش زیرساخت ها در فرآیند توسعه پایدار مطرح می شود؛ چراکه توسعه فرآیند و جریانی رو به تکامل به منظور بهبود وضع موجود با توجه به نیاز های فرهنگی، مادی و معنوی جوامع انسانی است که باید با احترام به محیط زیست و قوانین آن صورت بگیرد تا آسایش برای شهروندان در زمان حال و آینده فراهم شود.

زیرساخت های شهری با توجه به موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، اقتصاد و آینده شهر در نظر گرفته می شود؛ شهر ها طی قرن ها بر پایه زیرساخت های تکنولوژیک شکل گرفته و پایدار شدند، امروز شهر و زندگی شهری بدون بزرگراه ها و شبکه های حمل ونقل ریلی، فرودگاه ها، شبکه های تأمین آب، شبکه های فاضلاب، تلفن، برق و اخیراً شبکه های اینترنت و موبایل غیرقابل تصور است و وجود این ساختار ها به مانند نور آفتاب، درختان و هوای پاک برای شهروندان ضرورت دارد، این شبکه های زیرساختی بر شکل شهر ها و رابطه انسان با محیط و طبیعت پیرامون آن تأثیر گذاشته است.

زیرساخت های شهری، بخش اصلی و پایه ای تأسیسات و تجهیزات شهری هستند. تأسیسات و تجهیزات شهری، عناصر و فرایند هایی از کالبد و فضای شهری هستند که زندگی شهروندان را تسهیل می کنند. تأسیسات و تجهیزات، تبلور فیزیکی مؤسسات و نهاد های عمومی در شهر ها و آبادی ها نیز محسوب می شود. در شهر همه آنچه که از دایره کالبدی فضایی مسکن و راه خارج باشد، تأسیسات و تجهیزات نامیده می شود. برخی به این عضو و قالب زیر سامانه ای شهر، خدمات شهری و اماکن خدماتی و برخی نیز تسهیلات شهری می گویند.

زیرساخت ها نه تنها برای رفع احتیاجات همگانی روزمره مورد نیاز هستند، بلکه عامل رفع احتیاجات دیگر نیز هستند. این موارد نسبت به سایر تأسیسات به سرمایه گذاری بیشتری احتیاج دارند؛ بنابراین از یک طرف توسعه آن ها رافع نیاز هایی گسترده تر از نیاز های همگانی روزمره است و از طرف دیگر مبدا، ملزوم و موجد فعالیت های اقتصادی و صنعتی هستند.

تأثیرگذاری اقتصاد بر توسعه زیرساخت های شهری چیست؟

بدیهی است که یکی از پیش نیاز های تداوم و استمرار رشد اقتصادی در هر کشور، سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی است. یک اقتصاد در حال رشد باید از خدمات کافی از جمله حمل و نقل، نیروی برق، مخابرات، آب و بهداشت و محل انباشت مواد زائد، همراه با امکانات آموزشی و بهداشتی برخوردار باشد تا بتواند در نوسازی و ایجاد تنوع در محصولات، توسعه تجارب، کنترل جمعیت، مبارزه با فقر و بهبود محیط زیست توفیق یابد.

توسعه زیرساخت طیف وسیعی از منافع را برای اقتصاد ملی و منطقه ای ایجاد می کند که باید این منافع و البته هزینه های مرتبط با آن را شناخت و باور کرد؛ اهمیت و اولویت وجود این زیرساخت ها به نوبه خود در مسیر و حرکت به سوی توسعه برای هرکدام از زیرساخت ها و هر کشوری متفاوت است.

نقش زیرساخت ها در دستیابی به توسعه پایدار چیست؟

شرایط کنونی ایران و جهان که پایداری توسعه به عنوان یک اصل و یک هدف نهایی مطرح هستند، مدیریت مبتنی بر توسعه پایدار یک الزام راهبردی محسوب می شود، همانطور که پایه و اساس در یک ساختمان مهم است، جایگاه زیرساخت و همچنین قابلیت اطمینان به آن برای توسعه همه کشور ها اهمیت دارد؛ دسترسی به زیرساخت های کافی و کارآمد نه تنها باعث پیشرفت صنعتی شدن می شود بلکه کیفیت زندگی مردم را نیز بهبود می بخشد.

۲۴ پروژه راهسازی و برق رسانی (۲۱ استان) با هدف توسعه زیربنا های معادن و در راستای ماموریت های توسعه ای ایمیدرو، در دست اجرا است.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۱۵ پروژه راه در ۱۴ استان (سمنان، بوشهر، گلستان، اصفهان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، فارس، سیستان و بلوچستان، یزد، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، لرستان و هرمزگان) به طول ۲۰۰ کیلومتر تعریف و اجرایی شده است.

میزان سرمایه گذاری در پروژه های راه به ۸، ۵۱۳ میلیارد ریال می رسد.

۱.۸۵۰ میلیارد ریال پروژه برق رسانی در ۷ استان، همچنین ۹ پروژه برق رسانی در هفت استان (خراسان جنوبی، قزوین، زنجان، کرمان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری) به طول ۲۶۱.۷ کیلومتر کلید خورده است.

میزان سرمایه گذاری در بخش برق رسانی، ۱، ۸۵۰ میلیارد ریال است.
طرح ایجاد زیربنا های لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی کشور (مجموعه تحت پوشش ایمیدرو) عهده دار راهبری پروژه ها در حوزه راهسازی و برق رسانی است.

ایمیدرو به عنوان حامی توسعه زیر ساخت ها، در قامت نیروی هدایت گر بسیاری از صنایع پایین دستی و بالادستی و همچنین بخش های طراحی، مهندسی، ساخت قطعات، اجرا و بهره برداری عمل می کند. در نشستی که به تازگی با روسای تشکل های بخش معدن و صنایع معدنی داشتیم، توسعه متوازن زنجیره فولاد به عنوان امری قابل توجه و برجسته مورد تاکید قرار گرفت.

ایمیدرو در راستای تحقق برنامه توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی، جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال نسبت به ایجاد مناطق ویژه اقتصادی با اهدافی همچون اجرای توسعه ای سیاست های منطقه ای، کاهش هزینه های واردات و صادرات، ایجاد بستر و زیرساخت جهت جذب سرمایه گذار و ارتقا و بهره گیری از تکنولوژی های برتر داخلی و خارجی اقدام کرد.

برنامه ریزی بلندمدت و تدوین مدل های تامین زیرساخت های آب، برق، راه (ریلی و جاده ای) و گاز، تعامل و مشارکت با دستگاه های متولی زیرساخت های کشور و بخش های خصوصی توانمند با هدف توسعه زیرساخت های معادن و صنایع معدنی از جمله ماموریت های مدیریت زیرساخت ایمیدرو است. به گفته وی، از دیگر ماموریت های این مدیریت می توان به توسعه مناطق ویژه اقتصادی زیرمجموعه ایمیدرو با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی و نیز تسهیل گری در تامین ماشین آلات معدنی اشاره کرد.

در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار-پایداری محیطی در ارتباط با معماری اهمیت زیادی دارد و مسائل زیست محیطی که آینده بشر را به خطر انداخته است معماران را به چاره اندیشی واداشته است، پایداری محیطی عبارت است از باقی گذاردن زمین به بهترین شکل برای نسل آینده با این تعریف که فعالیت انسان ها تنها زمانی از نظر محیطی پایدار است که بتواند بدون تقلیل منابع طبیعی و یا تنزل محیط طبیعی اجرا شود، امروزه در کشور ها و شهر ها برنامه ریزی هایی در جهت پیشرفت با نگاه به آینده اتخاذ می شود که کشور ما نیز از آن نظر مستثنی نیست، در چشم انداز شهری که برنامه هایی نوشته و اجرا می شود می توان با تأمین زیرساخت های اکولوژیکی شهری مناسب با توسعه پایدار را تضمین کرد.

با توجه به اینکه زیرساخت ها در اقتصاد به عنوان مکمل عوامل تولیدی به کـار بـرده می شوند، باید یک تعادل بین زیرساخت های اقتصادی و دیگر عوامل تولید برقرار باشد، بـه طوری که برای زیرساخت های اقتصادی با توجه بـه وضـعیت موجـود عوامـل تولیـد دیگـر، یک آستانه اشباع وجود دارد که بالاتر از آن، بهره وری کاهش مـی یابـد. بـه طـورکلـی در صورتی که بین زیرساخت ها و عوامل تولید دیگر تعادل برقرار نباشد، بهره وری کل کـاهش می یابد و این باعث کاهش رشد اقتصادی می شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار