22 ژوئن 2024 - 10:22

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

پوست پرتقال چه خواصی دارد؟

پرتقال دارای طبع معتدل است و ترکیباتی نظیر روغن فرار، نشاسته، چربی، قند نوعی ماده تلخ، فلاونوییدها و ویتامینهای A و B و C را دارد همچنین املاح معدنی به ویژه سدیم که در پرتقال رسیده به وفور یافت میشود.

به گزارش پول نیوز، پوست پرتقال چه خواصی دارد؟

تورونچ یا پرتقال از خانواده مرکبات (Rutaceae) است و دامنه انتشار و محل های عمده رویش این گیاه پرتقال ابتدا از چین به هند بوده است و سپس مسلمانان بخصوص عثمانی ها آن را به اروپا بردند در حال حاضر بیش از ۲۰۰نوع از این میوه در آمریکا کاشته می شود در ایران نیز به عنوان یک محصول باغی به شکل گسترده ای مورد کاشت و پرورش قرار می گیرد.

طبع پرتقال

پرتقال دارای طبع معتدل است و ترکیباتی نظیر روغن فرار، نشاسته، چربی، قند نوعی ماده تلخ، فلاونویید ها و ویتامین های A و B و C را دارد همچنین املاح معدنی به ویژه سدیم که در پرتقال رسیده به وفور یافت می شود.

خواص درمانی پرتقال

پرتقال این گیاه دارویی با ارزش را چینی ها به دنیا معرفی کردند و در قرون وسطی پزشکان عرب به آن توجه خاصی داشتند در قرن شانزدهم عصاره روغنی پرتقال به نام روغن نرولی کشف شد که دارای خواص ضدعفونی کننده و معطر است.

میوه پرتقال در چین به شکل رسیده ونارس استفاده دارویی داشته و به عنوان محرک گوارش و ضد یبوست استفاده می شود. برای درمان سرفه های خشک، آرامش اعصاب، بی خوابی و شک عصبی مفید است ودر طب سنتی چین عقیده بر این است که مصرف میوه پرتقال موجب تحریک انرژی راکد در بدن می شود.

پوست میوه به شکل تازه و خشک شده استفاده دارویی داشته و برای تقویت سیستم گوارشی و دستگاه تنفسی و خلط آور مفید است

خواص دمکره پوست پرتقال

دمکرده پوست پرتقال را می توان هم از پوست خشک هم از پوست تازه تهیه کرد برای منظور مقدار ۱۰گرم پوست تازه ویا۵ گرم پوست خشک را به یک لیوان آب جوش اضافه کرده. به مدت ۵ دقیقه جوشانده و برای درمان ناراحتی های گوارشی نظیر سوء هاضمه، یبوست، نفخ و نیز درمان ناراحتی های دستگاه گوارشی روزانه ۳ فنجان مصرف کنید.

دمکرده پوست پرتقال را با مقدار مساوی عسل ترکیب کرده و پس از خنک شدن برای درمان سرفه به مقدار ۲ الی ۴ میلی لیتر تا بهبودی کامل مصرف کنید.

تنتور

تنتور تهیه شده از میوه های پرتقال دارای اثر های درمانی مفید بر بیماری های سیستم عصبی نظیر ترس، بیخوابی و شک عصبی بوده وبرای این منظور می توان ۱۰قطره از تنتور میوه پرتقال را در موقع خواب میل کرد.

عرق

عرق تهیه شده از شکوفه های پرتقال که تبخیر شده به عنوان یک داروی ضد نفخ، آرامبخش، ضد اضطراب و بی خوابی مفید بوده است. وبرای این منظور می توان ۵ الی ۱۰ قطره در هر وعده به غذا اضافه کرده و میل کنید.

کرم: ۱ الی۲ قطره از روغن نرولی را به کرم های مرطوب کننده پوست اضافه کرده و برای درمان ضایعات پوستی از آن استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

139508221759225609187254
-اسرائیل-به-رفح-1100x700
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ