22 ژوئن 2024 - 15:53

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

عقب نشینی قیمت دلاری مسکن

حباب قیمت دلاری مسکن به طور معکوس در حال کاهش است. حبابی که نه از طریق افت قیمت ملک بلکه با رشد تندتر نرخ ارز در حال تخلیه است.

به گزارش پول نیوز، عقب نشینی قیمت دلاری مسکن

قیمت مسکن در نیمه نخست سال به صورت افسارگسیخته افزایش یافت. تا جایی که در شهریور قیمت دلاری مسکن به حدود ۱۵۰۰ دلار هم رسید. رقمی که از اواخر دهه ۸۰ بی سابقه بود. این در حالی است که متوسط قیمت دلاری ملک در تهران طی سال های گذشته حدود ۱۱۰۰ دلار بوده است. به این ترتیب حباب مسکن از طریق قیمت دلاری هم مشهود بود و به حدود ۳۰ درصد رسیده بود. اما حالا به نظر می رسد این حباب از مهرماه از طریق عدم رشد قیمت مسکن به اندازه نرخ ارز، در حال کاهش است.

حباب اولی که کم شد

طی سال های اخیر مسکن یکی از اصلی ترین پنگاه های پول های سرگردان بوده است. همین هجوم سرمایه ها به سمت این بازار هم منجر به ایجادی حبابی کم سابقه در قیمت مسکن شد. به طوری که طی تنها ۵ سال قیمت واقعی مسکن (تورم در رفته) بیش از ۲.۱ برابر شده است و خرید مسکن را نه تنها برای مصرف کنندگان بلکه حتی برای بسیاری از سرمایه گذاران و سفته بازان هم ناممکن کرده است.

حباب قیمت مسکن از طریق دو حباب سنج مشهور بازار مسکن تهران قابل ردیابی است. نخست نسبت قیمت به اجاره (p/r) مسکن است که حاصل تقسیم ارزش یک خانه بر اجاره سالانه آن خانه است. این نسبت به طور تاریخی در ایران حدود ۲۰ واحد بوده است. اما رشد عجیب قیمت مسکن و عدم رشد اجاره به اندازه آن باعث شد تا در اوج سال ۹۹ به عدد ۴۰ واحد هم رسید. چیزی که نشان از حباب ۵۰ درصدی در قیمت مسکن تهران داشت. اما اجاره بها بعد از سال ۹۹ با شتابی بیشتر رشد کرد و بازار خرید و فروش مسکن اندکی آرام گرفت. همین اتفاق هم باعث شد تا نسبت قیمت به اجاره مسکن تعدیل شود. طبق آخرین داده ها تا پایان سال ۱۴۰۰ نسبت مذکور به عدد ۲۸ رسیده است. اما نکته ای که وجود داشت این بود که این تخلیه حباب نه از طریق افت قیمت مسکن بلکه به واسطه رشد بیشتر اجاره بها رخ داده است؛ یعنی تخلیه حباب مسکن از مسیری معکوس.

تخلیه معکوس دومین حباب ملکی

قیمت دلاری مسکن که دیگر نماگر حباب بازار مسکن تهران است به طور تاریخی حدود ۱۰۰۰ دلار بوده است. یک بار سال ۸۶ تا ۸۸ مسکن از این مرز عبوری سنگین کرد و با رسیدن به متری دو هزار دلار حبابی بزرگ را نشان می داد. حبابی که از نیمه دوم ۸۷ از طریق افت قیمت مسکن تخلیه شد. در سال ۸۸ شاهد افت حدودا ۲۰ درصدی قیمت ملک بودیم که امری کم سابقه در تاریخ بازار مسکن محسوب می شود.

حال برای دومین بار بعد از ۱۳ سال قیمت دلاری مسکن به سطوح کم سابقه ای برگشته است. به طوری که در شهریور این عدد به ۱۵۰۰ دلار رسید. اما در مهرماه که قیمت دلار نزدیک به ۸ درصد افزایش یافت، متوسط قیمت مسکن در تهران طبق داده های بانک مرکزی تنها ۱.۱ درصد افزایش یافت. این اتفاق باعث شد تا در ماه گذشته حباب دلاری ملک مقداری کاهش یابد و قیمت دلاری مسکن به ۱۳۰۰ دلار برسد. عددی که همچنان بالاست و باید دید تا کجا می تواند تعدیل شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

3463945
01
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ