28 تیر 1403 - 1:54

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

پذیرش درخواست ۲۴ شرکت برای واردات خودرو

برنامه دولت برای افزایش عرضه خودرو تشریح و درخواست ۲۴ شرکت برای واردات خودرو مورد پذیرش واقع شد.

به گزارش پول نیوز، پذیرش درخواست ۲۴ شرکت برای واردات خودرو

به نشست بررسی ظرفیت های انتقال فناوری و برنامه ساخت داخل توسط شرکت های متقاضی واردات خودرو با حضور معاون صنایع حمل و نقل و مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار و برنامه های دولت در تصویب آیین نامه واردات خودرو برای افزایش عرضه و رقابتی تر شدن بازار تشریح شد.

در این نشست که با حضور «منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل و نقل و «عبدالله توکلی لاهیجانی» مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اهداف و برنامه های دولت در تصویب آیین نامه واردات خودرو به عنوان راهکاری برای افزایش عرضه و رقابتی تر کردن بازار خودرو تشریح شد.

اولویت های واردات خودرو، اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش ساخت داخل، توسعه تولید خودرو های اقتصادی، انتقال فناوری و دانش فنی، مشوق های سرمایه گذاری و تولید، منابع ارزی مورد نیاز، ثبت سفارش و تخصیص ارز، سرمایه گذاری خارجی، هم افزایی خودروسازان و قطعه سازان و فرصت های فناورانه پیش روی صنعت خودرو، از جمله موضوعاتی بودند که در این نشست مشترک از سوی سیاستگذار صنایع حمل و نقل کشور مورد تأکید قرار گرفتند.

در این نشست همچنین لزوم دستیابی به عواید واردات خودرو به گستره وسیع تری از جامعه با تأکید بر واردات خودرو های زیر ۱۰ هزار یورو، الزام وجود نمایندگی اصلی و ارائه خدمات پس از فروش گسترده تصریح شد.

در ادامه این نشست، نمایندگان شرکت های متقاضی واردات خودرو به بیان دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در پایان نیز مقرر شد در چارچوب ضوابط تعیین شده، مدارک و مستندات تکمیلی موردنیاز به معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شود.

شایان ذکر است، طی شش ماه گذشته، معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تهیه پیش نویس آیین نامه واردات خودرو های سواری و سیر مراحل اجرایی تصویب آن در هیأت وزیران که پس از حدود ۵ سال از ممنوعیت آن، بار دیگر از سر گرفته خواهد شد، اقدامات لازم را برای تهیه سازوکار اجرایی آن آغاز نمود.

تهیه پیش نویس دستورالعمل اجرایی واردات خودرو با نظرخواهی از کارشناسان و صاحب نظران حوزه های مرتبط و تضارب آرا با نمایندگان تام الاختیار دستگاه های اجرایی مربوطه برای ارائه به هیأت وزیران، اعلام فراخوان عمومی دریافت برنامه واردات (شامل برند، مدل خودرو، مشخصات فنی، قیمت، نحوه واردات، تعداد و غیره) و همچنین جزئیات برنامه سرمایه گذاری فناورانه در زنجیره ارزش صنعت خودرو توسط شرکت های متقاضی واردات خودرو، تهیه لیست نهایی وارد کنندگان حائز شرایط بر اساس اصول کلی قانون ساماندهی صنعت خودرو و آیین نامه واردات خودرو، از جمله اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

همچنین با برگزاری جلسات کارشناسی برای بررسی سازوکار های تعیین نحوه تخصیص ارز با نماینده بانک مرکزی، جلسات کارشناسی برای بررسی پیشنهادات حوزه نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی با برخی از شهرداری ها، شرکت های تاکسیرانی و اتوبوسرانی، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و سرمایه گذاران داخلی و خارجی، نسبت به بررسی های همه جانبه موضوع واردات اقدام شد.

در این مدت، ۳۸۰ فقره درخواست واردات خودرو از سوی متقاضیان دریافت شد که در کارگروه تجارت و ارتباطات بین الملل معاونت صنایع حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارزیابی های اولیه، در مرحله نخست، درخواست ۲۴ شرکت متقاضی که شرایط اصلی موضوع دستورالعمل اجرایی آیین نامه را برخوردار بودند، مورد پذیرش قرار گرفته و با آن ها جلسات حضوری برگزار شد.

در جلسات حضوری، پس از توضیح دقیق شرایط فعلی واردات و انتقال فناوری، از متقاضیان خواسته شد طی نامه رسمی به طور مشخص، نام و مدل خودروی موردنظر، تعداد کل تقاضا، قیمت فوب، تعداد قابل عرضه تا پایان سال ۱۴۰۱ و برنامه انتقال فناوری و سرمایه گذاری فناورانه را اعلام نمایند.

با ارائه اطلاعات و برنامه های تکمیلی شرکت های متقاضی و همچنین رفع اشکالات وارده از سوی مجلس شورای اسلامی به آیین نامه واردات خودرو که در نشست روز یکشنبه هیأت وزیران به تصویب رسید، روند اجرایی واردات خودرو به زودی با ثبت سفارش و تخصیص ارز آغاز خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار