27 تیر 1403 - 14:54

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

رکود در بازار لوازم برقی /در یک ماه اخیر میزان فروش به شدت کاهش یافته

به دلیل ناآرامیهای اخیر، مردم مراجعات خود برای خرید لوازم خانگی را کاهش دادهاند و مشتری در بازار لوازم خانگی وجود نداشت.

به گزارش پول نیوز، رکود در بازار لوازم برقی /در یک ماه اخیر میزان فروش به شدت کاهش یافته

طی چند روز اخیر تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اظهارنظری جدید اعلام کرده “هرگونه افزایش قیمت خودسرانه غیرمنطقی است و از تولیدکنندگان انتظار می رود که مطابق مقررات تعیین شده اقدام کنند. افزایش قیمت کالا هایی که مشمول قیمت پیشینی هستند، بدون مصوبه ستاد تنظیم بازار غیر قانونی است و اگر بدون مصوبه تنظیم بازار و بررسی کارشناسی اسناد، نسبت به افزایش قیمت این کالا ها اقدام شده باشد باید آنرا اصلاح و به قیمت های سال ۱۴۰۰ برگردانند. ”

در حال حاضر یخچال، یخچال فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی جزء کالا های مشمول قیمت پیشینی هستند و باید مجوز افزایش قیمت این کالا ها از سوی ستاد تظیم بازار صادر شود. البته تأکید شده اگر تولیدکنندگان بدون مجوز نسبت به افزایش قیمت ها اقدام کرده اند باید قیمت ها را به سال ۱۴۰۰ برگردانند.

با گذشت چند روز از این دستور آیا در بازار لوازم خانگی اقداماتی در برگرداندن قیمت ها به ۱۴۰۰ صورت گرفته است یا نه!

به اعتقاد فعالان بازار در حال حاضر اکثر فروشندگان لوازم خانگی از رکود قابل توجه در معاملات گله مند هستند و می گویند با افزایش قیمت کالا های مصرفی عمده خانواده ها ترجیح می دهند تا سبد درآمدی خود را به خرید آن کالا ها اختصاص دهند و خرید لوازم خانگی در اولویت چندم قرار گرفته است.

البته فروشندگان تاکید می کنند که رکود بازار بیشتر از اسفند ماه سال گذشته است و اکثر کارخانجات هنوز لیست قیمت های جدید را اعلام نکرده اند به همین منظور افزایش قیمتی نبوده که به سال ۱۴۰۰ برگردانده شود.

فروشندگان لوازم خانگی می گویند در حال حاضر کالا های قاچاق یکه تاز بازار هستند و کسی هم رصد قیمتی را در این بخش نمی تواند انجام دهد.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به رکود و تعطیلی در بازار امین حضور تهران در پی حوادث هفته های گذشته، گفت: به دلیل ناآرامی های اخیر، مردم مراجعات خود برای خرید لوازم خانگی را کاهش داده اند و مشتری در بازار لوازم خانگی وجود نداشت.

اکبر پازوکی در خصوص آخرین وضعیت بازار لوازم خانگی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر میزان فروش لوازم خانگی در کشور به شدت کاهش یافته است و رکود بر بازار حکمفرماست.

وی افزود: در وضعیت فعلی بیشتر لوازم خانگی عرضه شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی عمدتاً از طریق قاچاق وارد کشور شده است.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر در وضعیت فعلی این بازار با دو معضل روبروست که کمتری رسانه ای به آن ها توجه کرده به طوری که این معضلات مردم را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

پازوکی گفت: افراد زیادی خود را در فضای مجازی به عنوان تعمیرکاران شرکت های اصلی لوازم خانگی خارجی معرفی می کنند در حالی که این شرکت ها سال هاست که در بازار ایران حضور ندارند، اما این افراد از این طریق کلاهبرداری زیادی از مردم می کنند.

وی ادامه داد: برخی از این افراد حتی فاقد جواز تعمیرکاری هستند و با مراجعه به منزل افراد عیبی بر لوازم خانگی آن ها گذاشته و به عنوان مثال می گویند ۲ میلیون تومان هزینه دارد و باید تست شود، به این ترتیب لوازم خانگی را با خود برده و پس چند روز دیگر عیب دیگری روی آن گذاشته و می گوید موتور آن نیز سوخته بوده و ۱۲ میلیون تومان هزینه دارد.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: از طرف دیگر سایت های وجود دارند که مرتباً با اشخاص مختلف تماس گرفته و اعلام می کنند که موعد فیلتر آب یخچال، ظرفشویی و لباسشویی تمام شده و باید آن را عوض کنید که به این ترتیب فیلتر آب ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی را یک میلیون تومان به مردم قالب می کنند.

پازوکی اضافه کرد: با رونمایی از سامانه جامع تجارت و نصب آن توسط شرکت ها ورق های فولادی، محصولات پتروشیمی و ارز در صورتی به آن ها داده می شود که تولید این کارخانه های و شرکت ها به بازار عرضه شود و در غیر این صورت با این کارخانه برخورد می شود، به همین دلیل کالای تولید داخل بدون شناسه رهگیری در کشور وجود ندارد.

وی بیان کرد: در برخی کالا های همچون یخچال فریزر دوقلو و لباسشویی مشکلی نداریم، ولی در تولید مایکروفر در دو ماه گذشته اصلاً تولیدی در کشور صورت نگرفته است هرچند خط تولیدی توسط یک شرکت در قزوین برای حل این موضوع راه اندازی شده است.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اذعان داشت: اگر صادراتی در حوزه لوازم خانگی نداشته باشیم و برند ملی و تک در این خصوص راه اندازی نشود به نظر می رسد با مشکل مواجه باشیم و هزینه های سربار واحد های تولیدی با افزایش روبرو شود.

پازوکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امنیت اقتصادی و اجتماعی جزو لاینفک ضروریات یک جامعه است که طی سالیان اخیر رهبر معظم انقلاب به آن ها توجه زیادی داشته، این در حالی است که در یک ماه اخیر با وجود ناآرامی ها و اغتشاشات اخیر بازار لوازم خانگی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است.

وی افزود: به همین دلیل طی این مدت برخی روز ها فروشندگان مغازه های خود را تعطیل کرده و یا ساعات کار فروش خود را کاهش می دادند که طبیعتاً این امر آن ها را با زیان زیادی روبرو کرده است.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: طی این مدت مردم نیز مراجعات خود برای خرید لوازم خانگی را کاهش داده اند و مشتری در بازار لوازم خانگی وجود ندارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

151-151-001
28-02 (1)
همچنین بخوانید
آخرین اخبار