22 ژوئن 2024 - 17:10

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ظرفیت بالای نصب نیروگاه خورشیدی پشت بامی در کشور

نایب رئیس انجمن ساتکا گفت: میتوانیم یک میلیون منزل مسکونی را به نیروگاههای خورشیدی مجهز کنیم، در این صورت بالغ بر ۵۰۰۰ مگاوات از ناترازی بخش برق کشور مرتفع شده و اشتغالزایی قابل توجهی نیز در پی خواهد داشت.

به گزارش پول نیوز، ظرفیت بالای نصب نیروگاه خورشیدی پشت بامی در کشور

سید محمد جواد موسوی، نایب رئیس انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر (انجمن ساتکا) در نشستی خبری اظهار داشت: حدود ۲۰۰ شرکت شامل شرکت های پیمانکار، سازنده، تامین کننده، مشاور، توسعه دهنده و سرمایه گذار و سایر خدمات نیروگاه های تجدیدپذیر در ۲۴ استان کشور عضو این انجمن هستند.

وی افزود: ما هنوز در ایران در زمینه ظرفیت منصوبه تولید انرژی های تجدیدپذیر به هزار مگاوات هم نرسیده ایم، در حالی که وقتی به کشور های همسایه نگاه می کنیم، ترکیه تاکنون ۸ گیگاوات نیروگاه خورشیدی و ۱۰.۵ گیگاوات نیروگاه بادی نصب کرده، کشور امارات ۳.۲ گیگاوات نیروگاه خورشیدی و کشور پاکستان ۱.۷ گیگاوات خورشیدی و ۱.۴ گیگاوات نیروگاه بادی نصب کرده است.

موسوی با بیان اینکه “از ظرفیت های بالقوه کشور با وجود تابش خوب و وجود تونل های بادی برای توسعه تجدیدپذیر ها استفاده نکرده ایم”، گفت: می توانیم یک میلیون منزل مسکونی را به نیروگاه های خورشیدی مجهز کنیم، در این صورت بالغ بر ۵۰۰۰ مگاوات از ناترازی بخش برق کشور مرتفع شده و اشتغال زایی قابل توجهی نیز در پی خواهد داشت.

نایب رئیس انجمن ساتکا تصریح کرد: طبق مصوبات سال های گذشته قرار بود ۲۰ درصد از نیاز مصرف ادارات با نصب نیروگاه خورشیدی تأمین شود، اما این مهم اجرایی نشده است؛ اگر این مسئله محقق شود، کمک بزرگی به شبکه برق کشور خواهد بود؛ ساتبا نیز اخیرا در جهت فرهنگ سازی و خرکت نمادین، اقدام به نصب پنل های خورشیدی بر سقف ساختمان اصلی ساتبا کرده است.

وی ادامه داد: رویکرد دولت فعلی در بحث توسعه انرژی تجدیدپذیر خوب است، اما ایراداتی وجود دارد که از جمله آن می توان به تأخیر در ابلاغ نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ها اشاره کرد به طوری که با وجود گذشت حدود هفت ماه از سال، هنوز نرخ های سال ۱۴۰۱ ابلاغ نشده و کار بر اساس نرخ های سال ۱۴۰۰ درحال انجام است.

موسوی با بیان اینکه “سقف سیلو ها و مراکز صنعتی ظرفیت بسیار خوبی برای نصب پنل های خورشیدی است”، گفت: اگر روی هر مجموعه صنعتی یک نیروگاه ۲۰۰ کیلوواتی نصب کنیم، نیاز ۱۰ هزار مگاواتی توسعه تجدیدپذیر ها رفع می شود.

در ادامه این نشست، محمود کریمی، عضو هیات مدیره انجمن ساتکا اظهار داشت: پنج ارگان ساتبا، بسیج سازندگی، کمیته امداد، سازمان بهزیستی، معاونت روستایی ریاست جمهوری تفاهم نامه ای را امضا کرده اند که سالانه ۱۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی برای مددجویان و اقشار محروم احداث شود.

وی افزود: بدین ترتیب که بسیج سازندگی و کمیته امداد و سازمان بهزیستی بودجه هایی را در قانون بودجه سالانه برای اعطای تسهیلات اشتغال زایی در اختیار دارند که می توانند آن را برای احداث نیروگاه های خورشیدی هزینه کنند.

عضو هیات مدیره انجمن ساتکا تصریح کرد: متأسفانه با گذشت حدود ۶ ماه از سال، هنوز این بودجه ها برای احداث نیروگاه های خورشیدی تخصیص پیدا نکرده و این فرصت مغتنم، در حال سپری شدن است.

وی ادامه داد: قیمت تجهیزات هر نیروگاه ۵ کیلوواتی حدود ۱۴۰ میلیون تومان است که برای خانوار های تحت حمایت نهاد های حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی، این رقم به صورت تسهیلات پرداخت خواهد شد و با اقساط ۷ ساله از محل خرید برق به قیمت ۲۲۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت توسط دولت پرداخت می شود و مابه ازای آن به صورت درآمد به خانوار ها پرداخت می شود.

کریمی با بیان اینکه “از گذشته تا امروز حدود ۴۰۰۰ نیروگاه حمایتی در کشور نصب شده”، گفت: خانوار های روستایی که از سال های ۹۵ و ۹۶ شمسی نیروگاه های خورشیدی پشت بامی نصب کرده بودند، الان ماهانه ۵ تا ۶ میلیون تومان درآمد از فروش برق این نیروگاه ها دارند.

وی افزود: جمع ظرفیت این ۴۰۰۰ نیروگاه پشت بامی، ۲۰ مگاوات است.

عضو هیات مدیره انجمن ساتکا با بیان اینکه “بخش اعظمی از هزینه تجهیزات در نیروگاه های خورشیدی مربوط به اینورتر و پنل است”، گفت: از آنجایی که شرکت های تولیدکننده نیز ۸۰ درصد تجهیزات را وارد کرده و در داخل اقدام به مونتاژ می کنند، نرخ ارز و نوسانات آن، تأثیر بسیاری روی قیمت نهایی تجهیزات دارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

 راه آهن
1396042213134594911388584
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ