22 ژوئن 2024 - 10:56

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

حساسیت جامعه کارگری به افزایش سن بازنشستگی

به گزارش پول نیوز، حساسیت جامعه کارگری به افزایش سن بازنشستگی

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه برای حفظ منابع صندوق ها باید راهکار های دیگری غیر از افزایش سن و سابقه بازنشستگی را در پیش گرفت، تاکید کرد: جامعه کارگری نسبت به این مساله حساس است و چنین طرح هایی موجب تضییع حقوق بیمه شدگان می شود و نمی تواند قابل اجرا باشد، چون قرارداد بیمه سال های قبل بسته شده است.

هادی ابوی درباره پیگیری مطالبات کارگران و افزایش سن بازنشستگی در برنامه هفتم توسعه گفت: این پیشنهاد در ادوار مختلف مطرح شده است، ولی متاسفانه برنامه ریزان و پیشنهاد دهندگان به اصل مساله توجه نمی کنند و بدون آنکه نظر تشکل مربوطه را بگیرند، برای بازنشستگان یا کارگران تصمیم می گیرند.

وی با بیان اینکه برخی موضوعات نظیر بازنشستگی در جامعه به خصوص جامعه کارگری و بازنشستگان حساسیت بسیاری دارد، افزود: ما نمی توانیم برای کارگری که ۳۰ سال قبل با تامین اجتماعی قرارداد بسته و ماهانه از حقوقش به صندوق تامین اجتماعی حق بیمه واریز کرده تا در دوران بازنشستگی از آن استفاده کند، تصمیم بگیریم.

ابوی افزود: برای افرادی که دارای سوابق بالا هستند و حتی کسانی که سابقه ۵ سال در تامین اجتماعی دارند، چنین طرح هایی قابل اجرا نیست، چون قرارداد سال های قبل بسته شده است مگر برای کسانی که به تازگی می خواهند وارد بازار کار شوند و بیمه پردازی داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول کارگری، برای حفظ و پایدارسازی منابع صندوق ها باید راهکار های دیگر را در پیش گرفت و نباید به این دلیل حقوق بیمه شدگان را تضییع و بر خلاف نظر و میل آن ها سن و سابقه بازنشستگی را تغییر داد، چون بیمه شدگان برای آینده خود برنامه ریزی کرده اند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه قانون تامین اجتماعی در برخی موارد نیاز به اصلاح دارد و ما هم قبول داریم، گفت: در بحث افزایش سن بازنشستگی می توان در اصلاحات مربوطه قید کرد که بازنشستگی تا ۳۰ سال قطعی و از ۳۰ سال تا ۳۵ سال اختیاری است و در صورت تغییر سن و سابقه این طرح را برای افراد شغل اولی و کسانی که به تازگی وارد بازار کار شده و مشمول بیمه پردازی شده اند، پیاده سازی کرد.

این مقام مسئول کارگری با تاکید بر اینکه اگر بدهی های دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود نیازی به ارائه چنین طرح ها و پیشنهاداتی نیست، گفت: اگر سود بانکی بدهی ها را محاسبه کنیم رقمش بیش از اصل بدهی می شود، ولی متاسفانه، چون پرداخت بدهی در ید دولت است آن را پیگیری نمی کنند، ولی اصل بیمه شدگان را فراموش می کنند و بدون مشورت با تشکل مربوطه یا رضایت فرد بیمه شده درصدد افزایش سن و سابقه برمی آیند.

وی در پایان منابع صندوق تامین اجتماعی را بین النسلی و متعلق به همه کارگران دانست و گفت: جامعه کارگری نسبت به مساله بازنشستگی حساس است. البته ایرادی ندارد که ورودی های جدید هم سر سفره تامین اجتماعی بنشیند، اما می گوییم منابع سازمان تامین اجتماعی از محل واریز حق بیمه های کارگران به دست آمده و قطعا آن ها باید از منافع بیشتری برخوردار باشند. کارگر در آغاز کارش بیمه اجباری است، ولی هنگام بازنشستگی، هزار و یک تبصره و ماده در قانون وجود دارد تا نتواند از حق قانونی خود بهره مند شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

171227437
images_1718961166_6675440e9ab55
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ