22 ژوئن 2024 - 11:02

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ضرورت آشنایی کودکان با ارزش های محیط زیست

یک کارشناس محیط زیست گفت: ما باید ارزشهای محیط زیست را به کودکان آموزش دهیم و بعد میتوانیم انتظار داشته باشیم که از این ارزشها حفاظت کنند.

به گزارش پول نیوز، ضرورت آشنایی کودکان با ارزش های محیط زیستدر نشست «کودک و نوجوان و توسعه پایدار از منظر ابعاد اقتصادی» الناز کیوانی دکترای اقتصاد محیط زیست به تعریف توسعه پایدار و رویداد های آن اشاره و بیان کرد: ۱۹۷۲ نخستین سالی بود که در بحث توسعه پایدار به موضوع محیط زیست اشاره شد. در سال ۱۹۹۲ سند توسعه پایدار شکل گرفت و این نقطه عطفی بود. از سال ۲۰۰۲ منشور توسعه پایدار نوشته و پس از آن در سال ۲۰۱۲ به اقتصاد سبز و رشد سبز اندیشیده شد.

نشست ملی هفته کودک

دکتر کیوانی در خصوص محور های توسعه پایدار گفت: محافظت از کره زمین، مردم و رفاه و معیشت آنها، پیشرفت اقتصادی و اجتماعی، ترویج جوامع صلح آمیز، توجه به رشد فراگیر که منجر به اشتغالزایی شود از جمله مواردی است که به آن توجه شد. او با تعریف رشد فراگیر سبز ادامه داد؛ در این مقوله به تخریب زیستگاه های طبیعی که منجر به بیکاری و کاهش درآمد بعضی افراد می شود و همچنین به بازار ها و فناوری های خاصی که به کمرنگ شدن بازار های دیگر می انجامد پرداخته شده است.

در ادامه معاون اقتصاد و فناوری محیط زیست، اقتصاد سبز را یکی از ابزار های مهم برای رسیدن به توسعه پایدار دانست و افزود: مصرف گرایی، گسترش فقر، عدم دسترسی مردم جهان به بهداشت عمومی، آب سالم و برق باعث شده ما به اقتصاد سبز و ایجاد کار های شایسته و مشاغل و صنایع سبز توجه کنیم. چون این اقتصاد در بین نسل ها عادلانه رفتار می کند و موجب حکمرانی قانون می شود.

دکتر کیوانی

کیوانی به ضرورت سبز کردن انسان ها و صنایع اشاره کرد و گفت: ما باید روی سرمایه انسانی خود کار کنیم و به افراد آموزش دهیم. از معیشت روستایی و منابع طبیعی و آبی خود حمایت کنیم. صنعت بازیافت را افزایش دهیم. الگوی مصرف را تغییر داده و با جنگل زدایی، بیابان زدایی و فقر مبارزه کنیم.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به فعالیت هایی که در زمینه رسیدن به مشاغل و اقتصاد سبز انجام شده گفت: بهره وری سبز به تولید و مصرف در شهر و در نهایت، اقتصاد سبز می رسد. از سوی دیگر لازم است شغل موجود را سبز کنیم به این معنی که مصرف گرایی را به حداقل برسانیم و مصرف انرژی و تولید ضایعات را کاهش دهیم و روی مشاغل روستایی توانمند کردن زنان متمرکز شویم. همچنین افزود ما باید حفاظت از محیط زیست را به بچه ها و بزرگ تر ها آموزش دهیم. ما در سازمان محیط زیست روی آموزش بچه ها، پدر و مادر ها و مربیان پیش دبستان و دبستان متمرکز شده ایم و می کوشیم تا در درجه اول، بینش آدم ها را تغییر بدهیم.

کیوانی ادامه داد؛ ما از کشور های دیگر الگو گرفته و بازی هایی را طراحی و بومی سازی کرده ایم. بعد به بچه ها مسئولیت داده و برای مدارس، محیط یارانی را تعریف کرده ایم تا هم خودشان، قدر محیط زیست را بدانند هم حفاظت از آن را به دوستان خود آموزش دهند.

عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)

عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، دیگر سخنران این نشست بود. او گفته های خود را با اشاره به انقلاب صنعتی آغاز و بیان کرد: این انقلاب به دست آدم های بسیار خودخواه و خودبین شکل گرفت و اقلیتی از انسان ها به مصرف بی رویه انرژی و منابع طبیعی دست زدند تا بشر و آینده او را به اینجا رساندند که آب و خاکی برای انسان های دیگر باقی نمانده است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بیان کرد: توسعه کشور ها و صنعتی شدن آن ها باعث افزایش گاز های گلخانه ای، افزایش تولید زباله خانگی و صنعتی، گرمایش زمین و به هم خوردن اکوتوریسم شده است.

پیغامی به منابع مشترک اقیانوسی اشاره و بیان کرد: ما برخلاف کشور های صنعتی از اقیانوس اطلس یا ارام بهره نمی بریم به همین خاطر درست است که باید به اقتصاد سبز توجه کنیم، اما این اقتصاد، یک شمشیر دو لبه است و به چماقی برای کشور های در حال توسعه تبدیل شده؛ چرا آمریکا به پیمان کیوتو و محدود کردن انتشار گاز های گلخانه ای نمی پیوندد؟ چرا کشور های در حال توسعه نباید از این منابع استفاده کنند و به سمت اقتصاد سبز بروند و از سوخت های فسیلی بهره نبرند؟ او با اشاره به این که فرهنگ ایرانی-اسلامی ما اجازه نمی دهد به انسان های دیگر فکر نکنیم گفت: ما بر اساس آموزه های فرهنگی و دینی خود نمی توانیم به استفاده بی رویه از منابع طبیعی بپردازیم، اما مساله این است که دنیا به فرهنگ غنی ما توجه نمی کند.

نشست هفته ملی کودک

پیغامی به تعریف مفهوم تداوم پرداخت و افزود: در این بحث، اولین چیزی که باید به بچه ها آموزش دهیم صبر یا رجحان بین زمانی است. این که ما تنها به خودمان فکر نکنیم. غربی ها فیلم های بسیاری ساخته اند تا این مفهوم را به بچه های از ۳ تا ۱۸ سال خود یاد بدهند تا هم صبور باشند و تنها به خودشان فکر نکنند هم دوستی و همکاری با هم را یاد بگیرند؟

او افزود نگاه ها باید حلقوی باشد، اقتصادی که به تخریب محیط زیست منجر شده، خطی بوده است. دنیا همچنان، خاک و دریا را یک طرفه مصرف می کند و بازگشت برایش معنا ندارد بچه ها باید یاد بگیرند، دنیا جایی برای کنش واکنش است. اگر به خاک، بد کنیم به ما بدی می کند.

پیغامی به ضرورت بازنگری مفهوم ارزش اشاره و بیان کرد: بشر، کل منابع طبیعی را بی ارزش دانسته به همین خاطر به نابودی آن دست زده است. پدران ما با طبیعت و محیط زیست رفیق بوده اند؛ امروز آن رفاقت وجود ندارد. ما فراموش کرده ایم هر چیزی ارزش دارد. از سوی دیگر ما باید انتخاب درست را به نسل بعدی یاد بدهیم و بدانیم فایده هر چیز کدام است و ما برای رسیدن به این فایده چه هزینه ای می پردازیم؟

ویژه برنامه های هفته ملی کودک از ۱۶ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۱ در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران و دیگر مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور برگزار می شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

d241d37b-5fdc-4646-aef1-c964803b87e0
0e69cdb1-9e70-44ae-9ca7-963e1763cde9
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ