22 ژوئن 2024 - 9:33

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فیلترینگ ماندگار است؟

به موجب ماده ۳۳ منشور حقوق شهروندی، شهروندان حق دارند که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و دانش در فضای مجازی بهرهمند شوند. این حق از جمله شامل احترام به تنوع فرهنگی، زبانی، سنتها و باورهای مذهبی و مراعات موازین اخلاقی در فضای مجازی است.

به گزارش پول نیوز، فیلترینگ ماندگار است؟

به موجب ماده ۳۳ منشور حقوق شهروندی، شهروندان حق دارند که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و دانش در فضای مجازی بهره مند شوند. این حق از جمله شامل احترام به تنوع فرهنگی، زبانی، سنت ها و باور های مذهبی و مراعات موازین اخلاقی در فضای مجازی است؛ بنابراین طبق ماده ۳۳ منشور حقوق شهروندی ایجاد هرگونه محدودیت (مانند فیلترینگ، پارازیت، کاهش سرعت یا قطعی شبکه) بدون مستند قانونی صریح ممنوع است.

این روز ها به دلیل ناآرامی ها و اعتراضات اخیر بنا به تصمیم صریح شورای عالی امنیت، محدودیت هایی وضع شده و بر فیلترینگ پلتفرم های خارجی از جمله اینستاگرام و واتس اپ تأکید شده است. پلتفرم هایی که علاوه بر سرگرمی و ارتباط مردمی، فضایی برای کسب وکار مجازی بخشی از جامعه شده است. مقوله ای که تا پیش از این صحبت از فیلتر آن ها صرفا به دلیل شرایط امنیتی اخیر بود، اما صحبت های دو روز گذشته زارع پور وزیر ارتباطات نشان از آن دارد که تلاش موافقان فیلترینگ به بار نشسته و معلوم نیست فیلترینگ این پلتفرم ها بعد از این هم رفع شود.

اگرچه در این روز های پرتنش و اعتراضات، جامعه نیاز به کمی تزریق امید دارد، اما در خبر های اخیر می شنویم که وزیر ارتباطات یک روز در جمع خبرنگاران از احتمال عدم رفع فیلتر فضای مجازی خبر می دهد و روزی دیگر باز به خبرنگاران می گوید که فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ شاید دائمی باشد. مسئله ای که علاوه بر نگرانی صاحبان کسب وکار های مجازی در اینستاگرام، موجب دلواپسی بخشی از جامعه و کاربرانی شده است که از بد حادثه و تلخی ایام به اینستاگرام پناه می برند و نگاهی تفریحی به این پلتفرم و شبکه اجتماعی دارند.

روند فیلترینگ و اعمال محدودیت پلتفرم های خارجی برای کاربران داخلی
چهارشنبه اول مهرماه بود که وزیر ارتباطات برای اولین بار خبر داد ممکن است قطعی های مقطعی و محدودیت های امنیتی به دلیل مسائل امنیتی و با تصمیم شورای امنیت کشور اجرا شود. عصر همان روز حوادث رخ داده پس از فوت مهسا امینی و اعتراضاتی که شکل گرفت، باعث شد مثل سال های ۹۶ و ۹۸ شورای امنیت کشور تصمیم به قطع کردن اینترنت و مسیر های ارتباطی بین المللی بگیرد. از همان زمان هم برخی رسانه ها اصرار به فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی و پلتفرم هایی مثل اینستاگرام و واتس اپ به صورت موقت از خود نشان دادند.

چند روز بعد احمد وحیدی وزیر کشور با حضور در گفت وگوی ویژه خبری تأکید کرد این محدودیت ها تا زمانی که شرایط عادی شود، ادامه خواهند داشت. البته سید ابراهیم رئیسی در کارزار انتخاباتی اش تأکید کرده بود به دلیل گره خوردن معیشت مردم با کسب وکار در اینستاگرام و حتی بازی های کامپیوتری اجازه نمی دهد محدودیتی برای این بستر های درآمدزایی ایجاد شود.

او حتی پیش از ترک کشور برای سفر به نیویورک در گفتگو با رسانه آمریکایی بر این نکته تأکید کرد. اما به نظر می رسد موافقان صیانت از فضای مجازی که کوشیدند طرح خود را در مجلس عملیاتی کنند، اما با پافشاری و مخالفت مردم، پس از کش وقوس فراوان این طرح که برای تصمیم گیری مشمول اصل ۸۵ شده بود تا گروهی خاص به جای عموم نمایندگان در صحن برای آن تصمیم گیری کنند، این طرح را به صحن برگرداندند و مانع از اجرای این نیت شدند.

اما با واگذارکردن این موضوع به تصمیم شورای عالی فضای مجازی توسط قالیباف و تصمیمات آن ها برای برخی بند های مهم این طرح، حالا اعتراضات و ناآرامی های اخیر موجب شده تا دوباره موافقان صیانت این ایده و خواسته را با قطع کردن اینترنت و فیلتر پلتفرم های خارجی پیگیری کنند. اگرچه وزیر کشور گفته بود تا وقتی ناآرامی ها فروکش کند فیلترینگ برخی پلتفرم های خارجی ادامه دارد، اما صحبت های اخیر وزیر ارتباطات موجب نگرانی هایی شده است.

زارع پور: پلتفرمی که قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت نمی شناسد بستر مناسبی برای کسب وکار ها نیست

وزیر ارتباطات اخیرا در جمع خبرنگاران گفت دو روز است که محدودیتی درباره اینترنت نداریم؛ فقط پلتفرم ها مسدود هستند، فعلا تصمیمی درباره اینستاگرام گرفته نشده، کسب وکار ها روی پلتفرمی که قواعد کشور را رعایت نمی کنند، نروند. وزیر ارتباطات اعلام کرد هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارتی که اپراتور های همراه و ثابت از کاهش پهنای باند برایشان ایجاد شده وجود ندارد، اما برنامه هایی برای جبران خسارت خواهند داشت.

زارع پور تأکید کرد: اینستاگرام اگر به قواعد ما و خودش درباره تجارت اسلحه و دعوت به خشونت پایبند باشد، مشکلی برای فعالیت ندارد. زارع پور در پاسخ به این سؤال که رئیسی گفته بود اینستاگرام را نمی بندیم، اما بست، گفت وقتی پلتفرم قواعد را رعایت نمی کند، در سیاست ها تجدیدنظر می کنیم. طبق گفته زارع پور دو روز است که محدودیتی درباره اینترنت در کشور نداریم و فقط همان پلتفرم ها مسدود هستند.

زارع پور در پاسخ به این سؤال که اینستاگرام دیگر برنمی گردد گفت: «فعلا تصمیمی در این باره گرفته نشده است». وزیر ارتباطات در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است روبیکا جایگزین اینستاگرام شود گفت که برنامه ای در این زمینه نداریم و در نهایت توصیه کرد کسب و کار ها روی پلتفرمی که قواعد کشور را رعایت نمی کنند، نروند.

با فیلترینگ پلتفرم های خارجی و محدودکردن کسب و کار ها مخالفیم

البته برخی نمایندگان به این اظهارنظر ها واکنش نشان داده اند. به عنوان مثال علی حدادی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها در مجلس در این باره گفت: «ما با فیلترینگ پلتفرم های خارجی و به دنبال آن محدودکردن کسب وکار های فضای مجازی مخالف هستیم و ابهامات طرح در فرایند بررسی مرتفع خواهد شد». این عضو کمیسیون شورا ها و امور داخلی کشور همچنین درباره بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی، بیان کرد: «روز چهارشنبه هفته گذشته درخواست عده ای از نمایندگان برای بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی در کمیسیون مشترک تصویب شد».

علاوه بر او برخی دیگر از نمایندگان با رد اظهارات وزیر ارتباطات درباره احتمال فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتس اپ در گفتگو با «شرق» واکنش نشان دادند. چراکه تأکید دارند نمی توان شبکه های اجتماعی را برای همیشه فیلتر کرد در حالی که هنوز زیرساخت های جایگزین مناسبی برای آن وجود ندارد.

کسی دنبال فیلترینگ دائمی فضای مجازی نیست، بحث مدیریت است
البته قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان و از موافقان پیشین طرح صیانت در این باره به «شرق» گفت: «طبق اطلاعات من قرار بر فیلترینگ دائمی فضای مجازی نیست، بلکه منظور و برنامه دولت مدیریت فضای مجازی است».

او با بیان اینکه «بحث مدیریت فضای مجازی بار ها پیش از این مطرح و به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شده است» افزود: «حالا دولت هم در بحث مدیریت و صیانت از فضای مجازی پیش قدم شده و تصمیماتی گرفته است. در بحث فضای مجازی هدف وزارت ارتباطات نه فیلتر کردن و نه تحریم کردن است، بلکه مدیریت این فضاست».

ساعدی با رد ادعای وزیر ارتباطات در این باره گفت: «هر کشوری باید فضای مجازی خود را مدیریت کند و بتواند بر آن نظارت داشته باشد. در فضای مجازی باید دست افراد ضد نظام و ضد انقلاب بیرون مرز ها را ببندیم. بحث بسته شدن و محدود کردن استفاده از اینترنت و فضای مجازی برای داخل مطرح نیست. ما نمی خواهیم مردم را محروم کنیم. نمی دانم وزیر چه گفته، اما آنچه ماهیت و سیاست فضای مجازی است، نه بحث تحریم است و نه فیلترکردن، بلکه مسئله مدیریت این فضای مجازی است».

این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به کشور های مدیریت کننده فضای مجازی به زعم خود بیان کرد: «وزارت ارتباطات قرار است مدیریت این فضا را در دستور کار خود قرار دهد؛ مثل کشور روسیه که از سال ها پیش بحث مدیریت فضای مجازی را اجرا کرده و همچنین کشور چین که فضای مجازی خود را در کنترل دارد، ما هم دنبال مدیریت فضای مجازی هستیم تا ورود و خروج اطلاعات مدیریت شود».

ساعدی تأکید کرد: «من با فیلترینگ مخالفم، اما حامی مدیریت فضای مجازی هستم. با توجه به این صحبت ها یک ماه است که دسترسی مردم به اینترنت و پلتفرم هایی از جمله اینستاگرام و واتس اپ قطع شده که البته اقتضای زمانی است و این بحث را موقتی می دانم و از ضروریات این شرایط است. همه باید بپذیریم با این شرایط می توان در این بحران پیش آمده فضا را مدیریت کرد».

نماینده دشت آزادگان در مجلس، اما اظهار امیدواری کرد که این محدودیت و فیلترینگ فضای مجازی موقتی است و در ادامه گفت: «یقین داشته باشید به صورت تدریجی همه چیز به حالت قبل برمی گردد، اما سخنان متخصصان امر حوزه ارتباطات را هم باید مد نظر قرار دهیم و تصمیمات این حوزه در آینده اعلام می شود. اما با تأکید می گویم فعلا کسی به دنبال فیلتر دائمی این اپلیکیشن ها نیست و صرفا بحث مدیریت فضای مجازی است».

طی فراخوانی نظر صاحبان کسب وکار های مجازی را در ماندن یا رفتن از اینستاگرام بپرسیم
البته لطف الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره معتقد است که با فیلترینگ اینستاگرام جلوی پیشروی دشمن در اعتراضات اخیر گرفته می شود. او هم در گفتگو با «شرق» گفت: «در این مقطع آن چیزی که باعث شد وزیر ارتباطات یا مسئولان امنیتی تصمیم به فیلتر پلتفرم های خارجی بگیرند، سوءاستفاده دشمنان از پلتفرم هایی است که مردم در آن زندگی می کردند و آن را به زمینه اغتشاش تبدیل کردند.

ما باید از صاحبان اینستاگرام و دشمنان ایران طلبکار شویم که چرا سوار بر پلتفرم اینستاگرام شدند و علیه کشور ما اقدام کردند؛ بنابراین ما معتقدیم اینستاگرام این روز ها در اختیار دشمن است و از آن سوءاستفاده می کند و باید هوشیارانه دراین باره عمل کنیم». البته او هم معتقد است که فیلترینگ ها دائمی نیست و بعد از ایجاد آرامش رفع می شود.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه «نباید مردم با فیلترینگ فضای مجازی خسارت ببینند» در عین حال گفت: «درباره فیلتر دائمی نظری ندارم، چون باید درباره جایگزین ها فکر کنیم و درباره شرایط مردم و کسب و کار های مجازی فکر کنیم، اما باید اهمیت ها را بررسی کرد که کدام اهمیت بالاتری دارد. امنیت همه کسب وکار ها یا امنیت برخی کسب وکار ها نباید به خطر بیفتد».

او ادامه داد: «بنابراین در زمان بحران در همه کشور ها این طور است که پلتفرم هایی که ایجاد مزاحمت می کنند را مدیریت می کنند تا بتوانند بحران را مدیریت کنند. بعد از بحران به روال عادی می رسد. مگر اینکه صاحبان پلتفرم همچنان ضد ما عمل کنند. دشمن وقتی با ما دشمنی کرد نمی توانیم در زمین دشمن بازی کنیم».

سیاهکلی، اما درباره جایگزین این پلتفرم ها در صورت فیلتر دائمی هم گفت: «باید برای صاحبان کسب وکار اینترنتی فکر کنیم. نباید اجازه دهیم کسب وکار ها متضرر شوند. باید سلسله بحث ها و اقداماتی شود تا تصمیم گیری شود برای رفتن یا ماندن این پلتفرم ها. ما جایگزین هایی داریم، اما با این سرعت نمی توانند جایگزین این پلتفرم های خارجی شوند و نیازمند زمان و هزینه هستند». این نماینده اصولگرای مجلس تأکید کرد: «باید همه ذی نفعان را در بیان نظرشان در کشور شریک بدانیم و از آن ها مشاوره بگیریم. نظر آن ها می تواند در تصمیم گیری ما مؤثر باشد و وقتی از خود صاحبان کسب وکار نظر و پیشنهاد و راهکار بخواهیم و آن ها بدانند نظرشان برایمان مهم است، بخشی از مشکلات حل می شود».

او افزود: «کسب وکار ها زندگی مردم و درآمدشان است و باید مراقبت کنیم از کسانی که کسب وکار دارند و اگر جای وزیر ارتباطات باشم، فراخوان می دهم برای آن ها و از صاحبان کسب وکار مجازی سؤال می پرسم که چه راهکاری می دهند که هم دشمن را ادب کنیم و هم مردم خودمان خسارت نبینند».

مردم باید در استفاده از پلتفرم های داخلی و خارجی حق انتخاب داشته باشند.
اما غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مخالف فیلترینگ در مجلس در این باره به «شرق» گفت: «پلتفرم اینستاگرام نه تنها فضایی برای سرگرمی و تفریح مردم است بلکه فضایی برای کسب درآمد و کسب وکار های اینترنتی و مجازی است؛ بنابراین دولت تا پیش از اینکه بتواند پلتفرم جایگزینی که اعتبار و کارایی اینستاگرام را داشته باشد معرفی کند، چطور می خواهد آن را قطع کند؟ قطع و فیلترینگ آن یعنی قطع کسب وکار ها و تعطیلی ارتباطات. وقتی چنین ظرفیتی را ندارند و نمی توانند جایگزین کنند، چطور می توانند آن را قطع نگه دارند؟».

این نماینده اصلاح طلب مجلس در ادامه با قائل شدن حق انتخاب برای مردم در استفاده از پلتفرم های داخلی و خارجی بیان کرد: «مردم باید حق انتخاب داشته باشند، اما اگر پلتفرم داخلی بتواند با قیمت کمتر و اعتماد بیشتر خدمات بدهد مردم به سمت آن می روند، اما وقتی چنین پلتفرمی آماده نیست و از نظر فنی جواب گوی نیاز جامعه نیست، این کار عملی نخواهد بود. حتی از نظر روانی هم این کار مردم را اذیت می کند. من احتمال می دهم این فیلترینگ دائمی اجرائی نشود و در شرایط فعلی و با این امکانات فنی بستن همیشگی اینستاگرام برای بسیاری از کسب وکار ها مسئله ساز است».

او تأکید کرد: «بنابراین در شراط فعلی با این زیرساخت ها و مباحث فنی پلتفرم مناسب داخلی نمی تواند جایگزین پلتفرم های خارجی شود. هرچند در این باره هم با اهل فن صحبت کردم و اذعان کردند همین پلتفرم های موجود گفته اند که اگر کل زیرساخت ها را جمع کنیم، نمی توانیم جایگزین یکی از این پلتفرم ها شویم».

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

01
572591_874
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ