30 تیر 1403 - 15:21

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

علی اف: آذربایجان و ارمنستان ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ پیمان صلح امضا کنند

رئیس جمهوری آذربایجان در کنفرانس خبری از احتمال حصول توافق صلح بین باکو و ایروان تا پایان سال ۲۰۲۲ خبر داد.

به گزارش پول نیوز، علی اف: آذربایجان و ارمنستان ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ پیمان صلح امضا کنند

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، دیروز پنجشنبه گفت که توافق صلح بین باکو و ایروان ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ حاصل شود.

علی اف به رسانه های آذربایجانی در پراگ گفت: اگر ارمنستان حسن نیت داشته باشد، ممکن است یک پیمان صلح تا پایان سال امضا شود. زمان می گذرد و ابتکارات ما به راحتی عملی نمی شود، اگرچه اولین نشست وزرای خارجه نتایج خاصی به همراه نداشت. با این حال، من فکر می کنم که این یک گام مثبت است و فکر می کنم اگر در آینده نزدیک تصمیم گیری شود، کارگروه های دو کشور کار روی پیمان صلح را آغاز خواهند کرد و تا پایان سال بتوانیم به توافق برسیم.

رئیس جمهور افزود: نه طرف ارمنی و نه شورای اروپا در مورد اصول پنج گانه اعلام شده توسط طرف آذربایجان سوالی ندارند. این اصول شامل به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت، تخطی ناپذیری مرز های بین المللی و استقلال سیاسی هر یک از طرفین؛ تایید متقابل عدم وجود ادعا های ارضی؛ پرهیز از تهدید در روابط بین دولتی؛ تعیین حدود و تعیین مرز های دولتی، ایجاد روابط دیپلماتیک؛ و رفع انسداد حمل و نقل، ارتباطات و همکاری در سایر زمینه هاست.

رسانه های ترکیه گزارش دادند که سران ترکیه، ارمنستان و آذربایجان دیروز (پنجشنبه) در یک اجلاس اروپایی به صورت غیررسمی دیدار کردند.

در حال حاضر چندین دهه از درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه کوهستانی «قره باغ» می گذرد. مذاکرات بین دو کشور برای عادی سازی روابط میانشان با میانجی گری ترکیه آغاز شده، اما تاکنون به نتیجه نرسیده است. همچنین این مذاکرات به شدت مورد انتقاد مردم ارمنستان قرار گرفته است.

آنکارا هم از دهه ۱۹۹۰ با ارمنستان روابط دیپلماتیک و تجاری نداشته است. آخرین تلاش این دو کشور هم تلاش برای بازگرداندن پیوند ها از زمان توافق صلح ۲۰۰۹ است که هرگز تصویب نشد. اختلاف ترکیه و ارمنستان نیز به دلیل ۱.۵ میلیون نفری است که ارمنستان می گوید در سال ۱۹۱۵ نسل کًشی شدند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

+چابهار
 ساختمان
همچنین بخوانید
آخرین اخبار