28 تیر 1403 - 7:58

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

قهر بانک ها با وام مسکن

رییس کانون انبوه سازان گفت: فقط ۶ درصد تخصیص منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافته است که آن هم به دلیل مشارکت بانک مسکن بوده و سایر بانکها با طرح نهضت ملی مسکن همکاری نمیکنند.

به گزارش پول نیوز، قهر بانک ها با وام مسکن

«سید محمد مرتضوی» درباره تحقق تخصیص منابع بانکی به طرح بزرگ نهضت ملی مسکن، افزود: در قانون جهش تولید مسکن پیش بینی شده که ۲۰ درصد منابع تسهیلاتی بانک ها به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند، اما بانک ها تا کنون در طرح نهضت ملی مسکن همکاری نکردند.

وی توضیح داد: برنامه ای که دولت اعلام کرد تخصیص ۲۰ درصد منابع بانکی در غالب تسهیلات به متقاضیان بود، سوال این است که چند درصد تخصیص منابع محقق شد؟.

رییس کانون انبوه سازان گفت: فقط بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی حوزه مسکن در اجرای طرح بزرگ نهضت ملی مشارکت کرده و حتی گسترده تر از سالیان گذشته در سال قبل و ۶ ماه نخست امسال مشارکت مالی داشته است.

به گفته مرتضوی، در سال ۱۴۰۰ فقط ۶ درصد سرمایه گذاری بانکی در بخش مسکن محقق شد که بخش قابل توجهی از آن از از سوی بانک مسکن صورت گرفت.

به گفته رییس کانون انبوه سازان، بانک ها تمایل خاصی به سرمایه گذاری در بخش تجارت و خدمات دارند و تخصیص منابع در بخش خدمات و بازرگانی را به بخش مسکن ترجیح می دهند؛ چراکه منابع سرمایه گذاری شده در سایر بخش ها در کوتاه مدت به بانک ها بازمی گردد و تجدید منابع صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: در واقع با وجود اینکه ریسک سرمایه گذاری در بخش مسکن کمتر است، اما از آنجایی که بازگشت منابع طولانی تر است، بانک ها منابع خود را به بخشی اختصاص می دهند که امکان تجدید منابع را زودتر فراهم کند.

رییس کانون انبوه سازان ادامه می دهد: به غیر از عدم تمایل بانک ها موضوع محدودیت منابع بانکی هم وجود دارد، منابع کافی برای تخصیص در بانک ها وجود ندارد.

مرتضوی گفت: قرار بود در سال، ۴۰۰ هزار میلیارد به حوزه مسکن اختصاص یابد، با وضعیت فعلی نمی توانیم در چنین سطحی امیدوار به تامین مالی باشیم، ضمن اینکه عقب ماندگی تخصیص تسهیلات را از سال قبل هم داریم.

وی اضافه کرد: حتی تهدید دولت که جرایم مالیاتی به بانک های متخلف تعلق می گیرد، راهگشا نیست و بانک ها جرایم را به جان می خرند، اما در طرح مشارکت نمی کنند.

رییس کانون انبوه سازان گفت: در غالب تسهیلات تکمیلی و دستوری در دهه گذشته نیز بانک ها با شیوه های مختلف فرار در پرداخت تسهیلات داشتند.

مرتضوی ادامه داد: راه حل این است که بانک هایی که در حوزه مسکن به صورت اختصاصی تصمیم به مشارکت و فعالیت دارند تقویت شوند. منابع مالی این بانک ها تقویت و یارانه هایی به این بانک ها اختصاص یابد تا بتواند موثر عمل کرده و ترغیب شوند. در این صورت کیفیت پرداخت تسهیلات افزایش یافته که تاثیر مستقیم در کاهش قیمت مسکن و افزایش تولید دارد. تزریق منابع به سهولت اجرای طرح مسکنی منجر می شود.

به گفته وی، بر اساس هدف دولت مبنی بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در طی چهار سال باید تاکنون پروژه به پیشرفت حدود ۲۵ درصد می رسید، اما سوال این است با این مشترکت بانک ها و دستگاه ها در تامین منابع مالی و تخصیص زمین آیا آمار مذکور تاکنون محقق شده است؟

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار