22 ژوئن 2024 - 9:00

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دلایل برفک زدن یخچال

به گزارش پول نیوز، دلایل برفک زدن یخچال

برای خیلی از افراد و خانه داران پیش آمده که با دردسر و زحمت فراوان برفک یخچال را از بین ببرند اما دوباره پس از مدت کوتاهی برفک بزند و این چرخه ادامه پیدا کند. علاوه بر این، پروسه از بین بردن برفک زدن یخچال بسیار زمان بر است. پس مشخصاً اطلاع یافتن از دلیل اصلی و روش برطرف کردن آن بهترین راه ممکن برای پایان دادن به این موضوع می باشد. در نتیجه به بررسی کامل دلایل برفک زدن یخچال خواهیم پرداخت تا شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات نسبت به ایراد یخچال خود آگاه شوید.

مهمترین دلایل برفک زدن یخچال

خرابی یا پارگی لاستیک درب یخچال

یکی از ساده ترین دلایل برفک زدن یخچال با هر مدل و اندازه، مربوط به مشکلات لاستیک درب است. ایراداتی مثل پوسیدگی، شل شدن یا حتی یک پارگی جزئی لاستیک درب یخچال باعث ورود هوای اطراف و محیط به داخل دستگاه می شود، به این ترتیب برفک خواهد زد.

اگر علت برفک زدن یخچال خرابی یا پارگی لاستیک درب باشد، به آسانی می توان آن را برطرف کرد. البته توجه داشته باشید که بی اعتنایی به آسیب های لاستیک در مرور زمان علاوه بر ایجاد برفک، به دلیل کارکرد مداوم می تواند به آسیب کمپرسور هم منتهی شود. پس باید هر از گاهی آن را بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض را انجام دهید. در ضمن اگر لاستیک سالم باشد، امکان معیوب بودن خود درب وجود دارد. در این صورت افتادگی درب و به درستی بسته نشدن آن مشخص است.

قرارگیری در مکان نامناسب

نحوه و محل قرارگیری لوازم برقی از جمله ماشین لباسشویی و یخچال فریزر، نقش مهمی در عملکرد و سلامت آن ها در مرور زمان دارد. برای مثال اگر مکان یخچال به صورتی باشد که در معرض گرما و رطوبت مداوم قرار گیرد، برفک زدن یک امر حتمی خواهد بود. یکی از ساده ترین راه ها برای برطرف کردن این موضوع، دور کردن یخچال از عواملی مثل فر، اجاق گاز، سماور و اگر حمام در آشپزخانه قرار دارد، درب حمام است.

خرابی المنت

اگر المنت یا سنسور حرارت یخچال دچار مشکل شود، تولید گرمای مورد نیاز متوقف خواهد شد. در این صورت گرمای کافی برای از بین بردن یخ و برفک تولید نمی شود و به طبع یخچال برفک خواهد زد. برای رفع آن باید قطعه مورد نظر تعمیر و در مواقعی تعویض شود.

دلایل برفک زدن یخچال

خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل برفک زدن یخچال فریزر به خصوص یخچال های مدل نوفراست مربوط به خراب شدن ترموستات است. معیوب شدن این قسمت به سرعت باعث ایجاد برفک می شود و حتی گاهی مشکلات دیگری را به بار می آورد.

برای رفع ایراد و تعمیر ترموستات به خصوص مواردی مثل تعمیر یخچال ساید بای ساید بلومبرگ باید حتماً از کارشناس مجرب کمک بگیرید. این قطعه از قسمت های مهم دستگاه است و در صورت تعمیر نشدن توسط افراد مجرب، می تواند هزینه های اضافی را به بار بیاورد.

خرابی سنسور دیفراست

یک سیستم دیفراست الکترونیکی در یخچال های نوفراست یا به عبارتی بدون برفک وجود دارد. این سیستم دارای یک سنسور مخصوص است که به آن سنسور دیفراست می گویند و خرابی این قطعه نقش مستقیمی در برفک زدن یخچال فریزر دارد.

وظیفه سنسور دیفراست اندازه گیری و تشخیص دمای فریزر است. پس از بررسی دما، سیگنال مشخصی را به برد الکترونیکی یخچال فریزر ارسال می کند تا بر اساس آن عمل یخ زدایی انجام شود. پس مشخصاً معیوب شدن سنسور برفک زدن را حادث می شود. به طور معمول برفک هایی که بر اساس این ایراد به وجود می آیند، در اطراف اواپراتور دستگاه قرار دارند. برای رفع مشکل در ابتدا باید وضعیت سنسور دیفراست را با یک مولتی متر بررسی شود و سپس اقدامات لازم نظیر تعویض یا تعمیر انجام شوند.

خرابی برد الکترونیکی

مدار فرمان، برد اصلی یا برد الکترونیکی یکی از قطعات پراهمیت در اکثر مدل های یخچال فریزر و ساید بای ساید است. سنسور دیفراست دستگاه پس از اندازه گیری دما، سیگنال مورد نظر را به این برد برای یخ زدایی ارسال می کند. پس زمانی که این قطعه معیوب یا خراب شود، دستور لازم برای یخ زدایی از برد به المنت نخواهد رسید و به طبع یخچال و فریزر برفک خواهند زد. همچنین از آنجایی که این قسمت از دستگاه از قطعات اصلی محسوب می شود، باید هرگونه مشکلات مربوط به آن را به صورت تخصصی برطرف کرد.

انسداد و مسدود شدن راه آب

به طور کلی در اکثر مدل های یخچال حتی محصولاتی مثل ساید بای ساید دوو و سامسونگ، برفک و یخ های اضافی دستگاه آب می شوند و سپس توسط یک لوله خارج و در نهایت تبخیر خواهند شد. حال اگر این لوله یا در مجموع هر یک از قطعات مرتبط برای خروج برفک خراب یا مسدود شوند، یخچال برفک می زند. معمولاً پس از مدتی استفاده، این راه آب توسط رسوبات دچار گرفتگی می شود و برای برفک نزدن باید گرفتگی را برطرف کرد.

دلایل برفک زدن یخچال

بیش از اندازه پر بودن یخچال

علت برفک زدن یخچال همیشه به معنای خراب شدن و ایراد در قطعات آن نیست، بلکه حتی تنها یک استفاده نادرست می تواند باعث رخ دادن این مشکل شود. اگر دستگاه را بیش از حد پر کنید و به عبارتی تمام محفظه های یخچال پر شوند، امکان برفک زدن وجود خواهد داشت. برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید مواد را به صورت مرتب و بر اساس ظرفیت آن بچینید. 

معیوب شدن میکروسوئیچ چراغ

یکی از ایراداتی که اکثراً نادیده گرفته می شود و از دلایل برفک زدن یخچال فریزر است، خراب شدن میکروسوئیچ چراغ دستگاه می باشد. اگر زمان بسته شدن درب چراغ آن روشن بماند، باعث تولید گرما در داخل یخچال خواهد شد. از این رو دمای داخلی دستگاه بهم می ریزد و به طبع در بعضی موارد به برفک زدن منتهی می شود.

راه برطرف کردن برفک زدن یخچال

یکی از روش ها برای آب کردن و از بین برد برفک یخچال به صورت کوتاه مدت به این شرح است:

  • در ابتدا دستگاه را از برق بکشید و مواد غذایی و اقلام داخل آن را تخلیه کنید.
  • پس از گذشت چند ساعت و آب شدن برفک درون یخچال را خشک کنید و بر اساس مدل آن را راه اندازی و استفاده نمایید.

این کار تنها تا مدت بسیار کوتاهی جوابگو خواهد بود و پس از مدتی یخچال مجدداً برفک می زند. برای رفع تضمینی این مشکل باید از یک مرکز معتبر برای تعمیر یخچال درخواست اعزام کارشناس کنید. برای آشنایی با بهترین مراکز تعمیر یخچال و ساید بای ساید، بهتر است مقاله 3 مجموعه تخصصی تعمیر ساید بای ساید که در سایت خبر آنلاین منتشر شده است را مطالعه کنید.

 

 

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ