28 تیر 1403 - 8:47

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

احتمال کشف بخش هایی از بازی های باستانی

گروهی از باستانشناسان سنگهای کروی در نقاط مختلف کشف کرده اند که ممکن است بخشهایی از نسخه اولیه بازیهای روی تخته باشند.

به گزارش پول نیوز، احتمال کشف بخش هایی از بازی های باستانی

باستان شناسان دانشگاه بریستول اعلام کرده اند، سنگ های کروی اسرارآمیزی که در مناطق نزدیک به دریای اژه و مدیترانه کشف شده اند، ممکن است بخش هایی از بازی های تخته ای باستانی باشند.

تاکنون سنگ های کروی در مکان هایی همچون قبرس و سانتورینی، کرت و سایر جزایر یونان پیدا شده اند و متخصصان حدس می زنند که این کُره ها می توانند سنگ های طناب زنی، پرتاب توپ، قطعاتی از سیستم شمارش و نگهداری یا کُره های شمارنده باشند.

در مطالعه ای که توسط محققان دپارتمان مردم شناسی و باستان شناسی دانشگاه بریستول در مجله علوم باستان شناسی منتشر شده است، این گروه از متخصصان ویژگی های مشترک ۷۰۰ کُره سنگی متعلق به فاصله بین ۴۵۰۰ تا ۳۶۰۰ سال پیش که در این شهر عصر برنزی «آکروتیری» در جزیره سانتورینی (یونان) کشف شده اند را مورد بررسی قرار دادند.

این کُره ها اغلب کوچکتر از یک توپ گلف امروزی بوده و از نظر رنگ و مواد مختلف متفاوت هستند. در محوطه های سراسر دریای اژه و آکروتیری، تخته های سنگی با نشانه های جامِ کم عمق وجود دارد که می شد کره ها را در آن جا قرار داد.

دکتر فرنی، محقق دپارتمان مردم شناسی و باستان شناسی دانشگاه بریستول بیان کرد: مهم ترین نتیجه این تحقیق این است که این سنگ های کروی به دو دسته اصلی (دسته ای از سنگ های کوچکتر و دسته ای از سنگ های بزرگتر) تقسیم می شوند. این نکته به این فرضیه که گوی ها به عنوان شمارنده برای یک بازی تخته ای استفاده می شدند بیشتر دامن می زند؛ چرا که احتمالاً کُره ها برای قرار داده شدن در این دو دسته جمع آوری می شدند و برای استفاده در سیستم شمارش باید دسته های بیشتری شکل می گرفت.

اگر این گوی ها بخشی از یک بازی تخته ای باشند، می توان از آن ها به همراه نمونه های مشابهی که در شهر شام و مصر کشف شده اند به عنوان قدیمی ترین نمونه ها یاد کرد.

در مرحله بعدی این تحقیقات، محققان تلاش خواهند کرد تا از همین روش برای بررسی اندازه جایگاه های ایجاد شده روی تخته سنگ های باستانی استفاده کنند تا از این طریق بتوانند ارتباط احتمالی بین گوی ها و تخته سنگ ها را کشف کنند. این گروه از محققان همچنین امیدوارند با کمک هوش مصنوعی بتوانند نحوه این نوع بازی را تشخیص دهند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار