22 ژوئن 2024 - 8:48

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

بحران نقدینگی در بورس

شاخص کل بورس دیروز ۳۳۰۰ واحد افت کرد، اما ارزش معاملات به اندازهای پایین آمد که دوباره این موضوع به دغدغه فعالان بازار تبدیل شده است.

به گزارش پول نیوز، بحران نقدینگی در بورس

بورس تهران مجددا با شوک کاهش ارزش معاملات خرد مواجه شد. وضعیت بورس طوری است که نه تنها قیمت سهام افت می کند، بلکه در همین قیمت های پایین هم خریدار وجود ندارد و ارزش معاملات خرد کاهش می یابد.

دیروز ارزش معاملات خرد با کاهش حدود ۱۵ درصدی نسبت به روز یکشنبه، به محدوده ۱۸۰۰ میلیارد تومان رسید که رقمی بسیار کوچک برای بازار ۶ هزار هزار میلیارد تومانی محسوب می شود.

کاهش ارزش معاملات، نشان دهنده ادامه رکود معاملات در بازار سهام است. بورس برای بالا رفتن نیاز به عوامل متعددی دارد که تمام این عوامل در نهایت، نیازمند رشد ارزش معاملات هستند. چنانچه رشدی در ارزش معاملات مشاهده نشود، هر حرکت رو به بالایی شکست خواهد خورد و دوباره روند نزولی شکل می گیرد.

ارزش معاملات باید ۱۰ برابر شود!
بورس در چنین شرایطی قرار دارد و با این حساب فعلا نمی توان انتظار یک رشد خوب را از بازار داشت. گرچه که به دلیل طولانی شدن دوره نزولی بازار، احتمالا به زودی یک روند صعودی کوتاه مدت شکل می گیرد. اما این روند را نمی توان یک روند پرقدرت دانست که اهداف دو میلیون واحدی شاخص کل را محقق کند.

اعداد بالای شاخص تنها در صورتی مجددا مشاهده خواهد شد که ارزش معاملات نسبت به ارقام فعلی، حدودا ۱۰ برابر رشد کند. زمانی که شاخص در حدود دو میلیون واحد بود، ارزش معاملات بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بود و حالا هم شاخص کل برای رسیدن به دو میلیون واحد، نیازمند این است که ارزش معاملات خرد به مرور به رقم ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد. ناگفته نماند که با شرایط فعلی، بعید است که به این زودی ها ارزش معاملات تا این سطوح رشد کند.

خروج پول از بورس شدت گرفت
دیروز همچنین حدود ۳۵۰ میلیارد تومان پول توسط سهامداران حقیقی از بازار خارج شد. این طی یک هفته گذشته، بار ها ارقام بالای ۳۰۰ میلیارد تومان از بازار خارج شده که این نشان می دهد خروج پول حقیقی ها از بازار شدت گرفته است.

البته این نکته هم باید در نظر گرفته شود که فعلا تب خارج کردن پول از بازار جهت سرمایه گذاری در بازار های موازی داغ شده و چنانچه این تب فروکش کند، بازار به تعادل خواهد رسید. برای امروز هم می توان بازاری منفی، اما با نوسانات محدود را متصور شد و چنانچه رشدی هم در بازار اتفاق بیفتد، رشد چشمگیری نخواهد بود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ