22 ژوئن 2024 - 8:52

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

رکود تورم جهانی طولانی تر می شود!

کشورهای غربی برای دور کردن اقتصادهای خود از نفت و گاز روسیه، اقدام شتاب زده کردند، در حالی که ممکن است سالها طول بکشد تا جایگزینی برای آنها یافت شود.

به گزارش پول نیوز، خطر رکود تورمی جهان طولانی تر می شود!

فرآیند تامین نفت در شرایط روز حاکم بر بازار انرژی، با پیچیدگی های بسیاری روبه روست. کاهش ذخایر استراتژیک کشورها، منازعات اروپا با روسیه، افزایش نرخ بهره بانکی درکنار پیش بینی روز های سرد در زمستان پیش رو، هریک به نوبه خود بر بازار متلاطم نفت تاثیر گذاشته است.

رئیس بانک جهانی هشدار داد علی رغم تلاش های شتاب زده کشور های غربی برای دور کردن اقتصاد های خود از نفت و گاز روسیه، ممکن است سال ها طول بکشد تا جایگزینی برای آن ها یافت شود.

دیوید مالپاس در کنفرانسی در دانشگاه استنفورد گفت: بر اساس سیاست های کنونی، ممکن است سال ها طول بکشد تا تولید انرژی جهانی از روسیه دور شود و خطر رکود تورمی طولانی تر شود.

اتحادیه اروپا متعهد شده که گاز طبیعی روسیه را کنار بگذارد و واردات نفت را به عنوان بخشی از تحریم های مسکو به دلیل بحران اوکراین کاهش دهد. این اقدام با هدف آسیب اقتصاد روسیه، در عوض باعث افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و سوخت شده است. اظهارات رئیس بانک جهانی در بحران انرژی جهانی، با افزایش شدید قیمت مواد غذایی و کود و افزایش نرخ بهره و درست در زمانی که اقتصاد های نوظهور با کاهش ارزش پول و خروج سرمایه مواجه هستند، بیان می شود. مالپاس خاطرنشان کرد که این شوک به توسعه ضربه زده و به مشکلاتی مانند دوام بدهی و محدودیت بودجه مالی به دنبال همه گیری افزوده است.

مالپاس ازاینکه با تأثیر کاهش عرضه انرژی در اتحادیه اروپا، همپوشانی این بحران ها می تواند فاجعه بار باشد، اظهار نگرانی کرد. وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشور ها به دلیل محدودیت و گرانی گاز طبیعی مجبور به احیای نیروگاه های زغال سنگ شده اند و برنامه های خود را برای حذف تدریجی سوخت های سابق متوقف می کنند. نیروگاه های زغال سنگ تعطیلی خود را در سراسر جهان به تعویق می اندازند و سرعت استخراج زغال سنگ. افزایش یافته است. به گفته بانک جهانی، این بحران های متقابل خطر حادی برای کشور های در حال توسعه ایجاد کرده و خطر رکود جهانی را افزایش می دهد.

هم زمان با قدرت گرفتن احتمال تصمیم جدید فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره، پیش بینی می شود جایگاه دلار در تجارت جهانی ارتقا پیدا کند. اما و اگر های موجود بر سر راه عرضه نفت به بازار جهانی، میزان سفارش را تا حد چشمگیری کاهش داده است. حذف یا کاهش محدودیت ها و قرنطینه سخت گیرانه کووید-۱۹ در چین، می تواند در مسیر حل بحران عرضه و تقاضای جهانی نفت، نقشی بسزا داشته باشد.

▪️افت میزان عرضه جهانی نفت

طبق اظهار تحلیلگران بازار انرژی، قیمت جهانی نفت در معاملات پرنوسان روز دوشنبه اندکی افزایش یافت. دلیل اصلی آن بیشتر حاصل نگرانی ها از کاهش حجم عرضه بود تا قدرت گرفتن دلار، که به طور طبیعی منجر به کاهش تقاضای نفت می شود. نفت خام برنت در ماه نوامبر با ۶۵ سنت یا ۷/ ۰درصد افزایش به ۹۲ دلار در هر بشکه رسید. این در حالی است که متوسط بهای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) در ماه اکتبر با ۶۲ سنت افزایش به ۷۳/ ۸۵دلار در هر بشکه یا ۷/ ۰درصد رسید. به استناد گزارش های داخلی سازمان کشور های صادرکننده نفت و متحدانش به رهبری روسیه، موسوم به اوپک پلاس، در ماه اوت معادل ۵۸۳/ ۳میلیون بشکه در روز کاهش تولید نفت را ثبت کرد. این گروه در ماه ژوئیه نیز روزانه به میزان ۸۹۲/ ۲میلیون بشکه، از تولید هدف خود فاصله گرفت.

“اندرو لیپو”، رئیس شرکت نفتی لیپو (Lipow Oil Associates)، در مصاحبه اختصاصی با رویترزگفت: «نتایج بررسی تولید اوپک پلاس در ماه اوت از کاهش معنادار تولید نفت حکایت دارد. واقعیت امروز بازار این است که در صورت افزایش میزان تقاضا و سفارش نفت بیشتر، اوپک پلاس و هم پیمانانش، با موانع بسیاری روبه رو بوده و در نتیجه به سادگی قادر به تامین نیاز بازار نخواهند بود.»

▪️افزایش نرخ بهره و رشد هزینه استقراض بانکی

بانک های مرکزی در سراسر جهان، با هدف مهار تورم سرکش این روزها، مطمئنا نرخ بهره و هزینه های استقراض را افزایش خواهند داد. تنها به عنوان نمونه، فدرال رزرو ایالات متحده درصدد افزایش یک درصدی نرخ بهره است. دنیس کیسلر، معاون ارشد معاملات در موسسه مالی بی او کی (BOK Financial)، اعتقاد دارد بسیاری از بازیگران حوزه نفت و انرژی بار دیگر به حاشیه رفته تا در سایه و به دور از هیاهوی بازار، منتظر نتایج ملموس نشست این هفته فدرال رزرو باشند. هم زمان با اعلام تعطیلات عمومی در بریتانیا برای مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت، حجم مبادلات تجاری لندن در روز دوشنبه افت محسوسی را تجربه کرد. با این حال، هم زمان با قدرت گرفتن احتمال خروج اروپا از بحران گاز، سرنوشت بازار نفت نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفت. آلمان به عنوان مثال، پیش از آغاز منازعات روسیه با اوکراین، مبادرت به پیش خرید بخش قابل توجهی از ظرفیت گاز روسیه کرده بود که با بسته شدن خط لوله نورد استریم ۱، هر آنچه رشته بود پنبه شد!

▪️سیر صعودی و نزولی قیمت نفت

قیمت جهانی نفت خام در سال جاری و پس از حمله روسیه به اوکراین که نگرانی ها را در خصوص عرضه این محصول استراتژیک افزایش داد، سیر تصاعدی به خود گرفت. تا جایی که قیمت نفت برنت در ماه مارس، به رکورد تاریخی۱۴۷دلار نزدیک شد. از آن زمان، نگرانی های جامعه جهانی در مورد رشد منفی اقتصادی و در نتیجه کاهش حجم تقاضا، سیر نزولی قیمت نفت را رقم زده است. متعاقب تصمیم کشور های صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) برای کاهش روزانه ۱۰۰هزاربشکه ای در ماه اکتبر، قیمت نفت با افزایش قابل توجهی روبه رو شد. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار انرژی، در یادداشتی نوشت: کاهش تولید اوپک پلاس با توجه به شرایط روز بازار، تصمیم دشواری نبود. تینا تانگ، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتز، در این باره گفت: «دلار قوی، رشد معنادار نرخ بهره، افزایش بازده اوراق قرضه و کاهش رشد اقتصادی چین، از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نفت هستند.» او در ادامه افزود: «به طور خلاصه، بازار آتی نفت در اقتصاد جهانی برمبنای رکود تورمی قیمت گذاری می شود.»

سایه روشن توافق هسته ای ایران

در این شرایط، چشم انداز توافق احتمالی با ایران، نوید زمستانی آسوده تر را برای ساکنان اروپا به همراه دارد. از منظر خریداران تشنه نفت، بازگشت نفت خام ایران به عرصه انرژی جهان، در شرایطی که بازار با کاهش کم سابقه عرضه نفت روسیه روبه روست، به این زودی ها اتفاق نمی افتد. اتحادیه اروپا حدود ۲/ ۱میلیون بشکه در روز از نفت خام روسیه را از طریق دریا وارد می کرد که معادل دوسوم این میزان مربوط به قبل از حمله روسیه به اوکراین است. حال آنکه از زمان اجرایی شدن تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه، واردات نفت این کشور محدودتر شده و بشکه های نفت ایران جایگزینی مناسب و به هنگام برای نفت روسی خواهند بود.

در سال ۲۰۱۶، پس از برچیده شدن تحریم های نفتی ایران و به دنبال امضای برجام، تولید نفت این کشور بسیار سریع تر و فرا تر از انتظار تحلیلگران از سر گرفته شد. با توجه به اینکه هیچ نشانه ای مبنی بر آسیب دیدن میادین و تاسیسات نفتی ایران وجود ندارد، صادرات نفت کشور باز هم می تواند به سرعت از سر گرفته شود. در آغاز ۲۰۱۶ میلادی، تحلیلگران بلومبرگ انتظار داشتند تولید نفت ایران معادل ۴۰۰هزار بشکه در روز طی ۶ ماه و ۶۷۵هزار بشکه در روز پس از گذشت یک سال افزایش یابد، اما در واقعیت تولید نفت ایران تنها در عرض ۶ ماه از آنچه برای ۱۲ ماه پیش بینی شده بود، پیشی گرفت. در آن مقطع زمانی، ایران به فاصله تنها یک سال از رفع تحریم ها، حدود یک میلیون بشکه در روز به تولید روزانه نفت خود افزود و آن را به ۸/ ۳میلیون بشکه در روز رساند. هم چنین با بهره برداری از حجم نفت خامی که در نفتکش های بی شمار اطراف سواحل ایران ذخیره شده و آماده ارسال بود، میزان صادرات نفت ایران به سرعت افزایش یافت. ایران در زمان حاضر در شرایط مشابه قرار دارد و تخمین زده می شود رقمی برجسته از نفت خام و میعانات گازی در ذخایر استراتژیک خود اندوخته باشد که می تواند بلافاصله به بازار تزریق کند.

نفت خام ایران چنانچه به این زودی ها به اروپا و حتی آمریکا راه پیدا نکند، می تواند حداقل موجب اطمینان خاطر خریداران آسیایی عمده نفت مانند کره جنوبی، ژاپن، چین و حتی هند شود. پالایشگاه های نفت اروپا واقع در مدیترانه که قبل از آغاز تحریم ها حجمی معادل ۶۰۰هزار بشکه در روز نفت خام ایران را جذب می کردند، از بازگشت نفت ایران به بازار استقبال خواهند کرد. پس از اجرایی شدن تحریم های سخت گیرانه نفتی علیه روسیه، قاره سبز معادل همین مقدار از بشکه های نفت روسیه را از دست داد؛ به این ترتیب نفت ایران می تواند جایگزین مناسبی برای نفت (اورال) روسیه باشد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ