22 ژوئن 2024 - 9:35

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

خروج سنگین وزن ها از سبد صادراتی ایران

تجارت ایران در نیمه نخست سال جاری به لحاظ ارزشی رشدی ۱۳.۲ درصد را ثبت کرد؛ اما این روند به لحاظ وزنی شکل معکوس داشت؛ بطوریکه صادرات در این بازه با افت ۱۲.۵ درصدی همراه بود. با این شرایط این سوال مطرح میشود که چه عواملی افت حجمی صادرات را به همراه داشته است؟

به گزارش پول نیوز، خروج سنگین وزن ها از سبد صادراتی ایران

میزان تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال ۵۱ میلیون و ۷۸۳ هزار تن کالا بوده که این میزان صادرات از حیث وزن نسبت به سال گذشته ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است. طی ماه های اخیر همواره شاهد سبقت گرفتن میزان تجارت خارجی کشور به لحاظ وزنی نسبت به ارزش بوده ایم.

روندی که این پرسش را مطرح کرد که کاهش حجم صادرات می تواند به از دست دادن بازار های صادراتی منجر شود. سوالی در پاسخ به آن محمد مهدی رئیس زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران به «اکوایران» گفت: کاهش حجمی صادرات در مدت زمان مورد بررسی به تغییر نوع کالا های صادراتی باز می گردد و این تغییر موجب شد برهم خوردن تعادل به لحاظ وزنی و ارزشی در تجارت خارجی شد و این امر به معنی از دست دادن بازار های صادراتی نیست.

به گفته مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران در دوره های قبلی بیشترین صادرات محصولات ایرانی به مواد اولیه که وزن بالایی داشتند از جمله (فولاد، سیمان، پتروشیمی و …) اختصاص داشت، اما با عوارضی که برای صادرات این کالا ها در نظر گرفته شده در حال حاضر شاهد کاهش صادرات این قبیل کالا ها هستیم و این امر موجب شد تا وزن کالای صادراتی در مقابل ارزش کاهش داشته باشد.

رییس زاده در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چه کالایی بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده اند عنوان کرد: کالا های حجمی که بیشتر در غالب کالای لوکس قرار دارند در حال حاضر بخش اعظمی از سبد کالای صادراتی را به خود اختصاص داده اند و آنچه مسلم است این کالا ها به لحاظ وزنی در میان کالا های سبک قرار دارند.

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران در ادامه به تاثیر جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرده و در این خصوص می گوید: جنگ اوکراین موجب شد تا صادرات برخی محصولات کشاورزی نیز افزایش پیدا کند، این محصولات در رده کالا هایی قرار دارند که حجم کمی دارند، اما با توجه به جنگ قیمت آن ها افزایش یافته و این امر نیز بر سبقت گرفتن ارزش کالا های صادراتی بر وزن آن ها اثرگذارد.

وضعیت تجارت خارجی در نیمه سال
براساس آمار گمرک روند تجارت در نیمه نخست سال جاری نشان می دهد، تجارت خارجی کشور در ۶ ماهه سال جاری با ۱۳.۲ درصد افزایش در ارزش به رقم ۵۰ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار رسید، روند صادرات کشور در نیمه اول سال جاری ۶۸ میلیون و ۱۰۳ هزار تن بوده است.

به لحاظ وزنی هم میزان تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال ۵۱ میلیون و ۷۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۴ میلیارد و ۲۵۱ میلیون دلار بوده که این میزان صادرات از حیث وزن ۱۲.۵ درصد کاهش و به لحاظ ارزش ۱۳.۳۲ درصد افزایش نشان می دهد.

اما در خصوص میزان واردات در مدت زمان مورد بررسی می توان گفت، در این مدت ۱۶ میلیون و ۳۲۰ هزارتن کالا به ارزش ۲۶ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار وارد شد که از حیث وزن ۱۴.۷۲ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۱۳.۱۵ افزایش داشت.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5-2-2+copy
01
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ