22 ژوئن 2024 - 8:38

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سکوت سه بازار مهم در ابتدای پاییز

​در بازارهای مالی اولین هفته پاییز نرخ سودها مسیر ثابتی داشته اند. بررسیهای انجام شده در خصوص سه بازار نشان میدهد روند معاملات در بازارهای مالی میان بانکها و سیاستهای کلان سیاست گذاران به گونهای بوده که نرخ بهره مسیر کم نوسانی را در این هفته پیموده است.

به گزارش پول نیوز، سکوت سه بازار مهم در ابتدای پاییز

به طور کلی بازار اولیه، بازار باز و بازار بین بانکی سه بازار مهمی است که در آن بانک ها به همراه سایر فعالان اقتصادی در تکاپوی بهبود وضعیت نقدینگی خود هستند. در بازار اولیه دولت با فروش اوراق می تواند درآمد خود را از طریق غیر تورمی ارتقا داده و بانک های خریدار اوراق نیز می توانند دوباره آن را در بازار باز به فروش رسانده و از این طریق استقراض نقدینگی از بانک مرکزی کنند. نرخ بهره نیز سومین شاخص و در عین حال کلیدی ترین آن در تبیین وضعیت اقتصاد قلمداد می شود. مهم ترین اتفاق در هفته اول مهر ماه آن بوده که این متغیر در کانال خود ثابت بوده و تغییر محسوسی را در مقایسه با هفته قبل به ثبت نرسانده است.

روند نرخ سود ها در بازار های بین بانکی مسیری ثابت را در اولین هفته مهر ماه به ثبت رسانده است. به طور کلی در هر هفته سه بازار مورد ارزیابی قرار می گیرند که مهم ترین سیگنال ها از وضعیت نقدینگی بانک ها به شمار می آیند.

بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در این هفته کاهش قابل توجهی داشته، اما همچنان نرخ سود موزون در آن در سطح ثابتی قرار داشته است.

روند ثابت عملکرد نرخ سود در بازار اولیه هفته اول مهر ماه
در اولین هفته پاییز ۱۴۰۱ دولت به روایت وزارت اقتصاد و دارایی تنها توانسته ۲۸۳ میلیارد تومان اوراق به مشتریان خود بفروشد. این مشتریان مهمترینشان بورسی ها و نهاد های مالی هستند. در این هفته میزان مشارکت بانکی ها در بازار اولیه برابر با صفر بوده و تمام اوراق را بورسی ها خریداری کرده اند.

نرخ سود موزون در این بازارها، اما در مرز ۲۲ درصد ثابت مانده و تغییری را به نسبت هفته قبل خود ثبت نکرده است.

به طور کلی اوراقی که بانکی ها در این بازار از دولت خریداری می کنند از مهم ترین ابزار ها در معاملات بازار باز به شمار می آید.

در همین رابطه روند معاملات بازار باز نشان می دهد حجم تزریق پول بانک مرکزی در این بازار در مرز ۷۰ همت ثابت مانده و نرخ سود تغییری را ثبت نکرده است.

ثبات نرخ سود در بازار باز هفته اول مهر ماه
در اولین هفته مهر ۱۴۰۱ در سال جاری حجم خرید اوراق از بانک های نیازمند از سوی بانک مرکزی برابر با ۶۸ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بوده است. به طور کلی بررسی معاملات خرید اوراق بدهی دولتی در این هفته ها نشان می دهد تغییر چندانی در مرز تزریق پول بانک مرکزی در دو ماه اخیر وجود نداشته است. در کنار روند ثابت تزریق پول در بازار باز، نرخ سود معاملات نیز تقریبا ثابت بوده و برای یک ماه متوالی در مرز ۲۱ درصد قرار گرفت.

در کنار بازار باز، بانک ها در بازار بین بانکی نیز می توانند نیاز های کوتاه مدت خود را از طریق بده بستان به نهاد های مالی مرتفع سازند. در این معاملات نرخ بهره بین بانکی کشف می شود که در این هفته تقریبا ثابت مانده است.

ثبات نرخ بهره بین بانکی در هفته اول مهر ۱۴۰۱
در اولین هفته مهر ماه امسال نرخ سود بین بانکی در مرز ۲۰.۹ درصد ثابت ماند. این شاخص به صورت موزون از طریق بده بستان میان نهاد های مالی مقروض با بانک های دارای مازاد استخراج می شود که از جمله متغیر های کلیدی اقتصاد محسوب می شود. روند آمار های ثبت شده در این بازار نشان می دهد این نرخ نیز در هفته اخیر ثابت مانده و در کانال ۲۰.۹ درصد قرار گرفته است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ