22 ژوئن 2024 - 16:17

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

توزیع نهاده بی کیفیت در سامانه بازارگاه به نفع واردکننده است

واردکنندگان، نهاده دامی را با هر کیفیتی وارد و در سامانه بازارگاه ثبت میکنند که دامداران و مرغداران نسبت به بی کیفیتی خوراک دام و طیور گلایهمند هستند.
توزیع نهاده بی‌کیفیت در سامانه بازارگاه به نفع واردکننده است
بنابر آمار بیش از ۸۰۰ کارخانه خوراک دام در کشور داریم که ظرفیت اسمی تولید کارخانجات بیش از ۲۵ میلیون تن است، اما به دلایل متعدد کارخانجات به طور متوسط با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند.

به گزارش پول نیوز، آقای ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی گفت: از گذشته تولیدکنندگان دام و طیور به ویژه گاوداران نسبت به کیفیت خوراک دام گلایه‌هایی داشته اند، براین اساس رتبه بندی کارخانجات در راستای ارتقای کیفیت باید در دستور کار قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید: صنعت دام و طیور در حوزه بهره وری باید رشد کند، بدین منظور افزایش کیفیت خوراک دام و جایگزینی با خوراک فعلی مطرح است.

جعفری مدیرعامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور آبزیان گفت: با حذف ارز ترجیحی واردات نهاده‌های دامی مقرون به صرفه نیست، به همین خاطر راهی جز استفاده از نهاده دام داخلی و استفاده از ضایعات باقی مانده محصولات کشاورزی برای تولید خوراک دام نداریم.

به گفته جعفری، بعد از مردمی سازی یارانه‌ها و گران شدن محصولات پروتئینی، میزان جوجه ریزی طیور کاهش یافت که همین امر موجب شد تا کارخانجات خوراک با حداقل ظرفیت کار کنند.
معضل معطل ماندن نهاده در بنادر مرتفع شد/بخشی از تلفات دام مربوط به بی کیفیتی نهاده است

افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: واردات نهاده‌های دامی بر مبنای استاندارد‌های کشور توسط سازمان حفظ نباتات کنترل می‌شود، اما معطل ماندن نهاده در بنادر و گمرکات کشور، کیفیت را کاهش می‌دهد. هرچند با اصلاح نظام یارانه، مسئله ماندن نهاده در گمرک حل و فصل شده است.

به گفته او، بنابر اظهارات وزیر جهاد، رتبه بندی کارخانجات منجر به ارتقای کیفیت می‌شود چرا که کنترل کیفی خوراک در بحث دام سنگین، سبک و طیور از جمله دغدغه‌های تولیدکنندگان است که متاسفانه طی ۲ سال گذشته مکانیزم کنترلی بر این مسئله نداشتیم.

صدردادرس می‌گوید: بخشی از تلفات دام ناشی از عدم کنترل کیفی تولید و کارخانجات خوراک است، درحالیکه اگر نظام رتبه بندی مشخص باشد، امکان کنترل کیفیت وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: ارتقای کیفیت نهاده ناشی از رتبه بندی کارخانجات در جلوگیری از کاهش تلفات، بیماری و افزایش ضریب تبدیل تاثیر بسزایی دارد.
با آزادشدن نهاده نیازی به توزیع از طریق سامانه بازارگاه نیست

آقای علی اسداله زاده عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی توزیع کنندگان نهاده‌های دامی گفت: قبل از اصلاح نظام یارانه برای مرغدار خرید نهاده از طریق سامانه بازارگاه به سبب اختلاف چشمگیر با بازار آزاد مقرون به صرفه بود به طوریکه تولیدکننده، نهاده با هر کیفیتی را خریداری می‌کرد.

به گفته او، علی رغم آنکه کیفیت ذرت اوکراین با روسیه تفاوت دارد، اما دولت با یک نرخ عرضه می‌کند که با این وجود مقصر سامانه بازارگاه است که قدرت رقابت را گرفته است.

اسداله زاده می‌گوید: کارخانجات خوراک ناچار به خرید نهاده با هر کیفیت و درجه از سامانه بازارگاه هستند، براین اساس هیچ رقابتی بین واردکنندگان نیست که دود این موضوع به چشم تولید کننده می‌رود.

عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی توزیع کنندگان نهاده‌های دامی گفت: واردکنندگان نهاده با هر کیفیتی که وارد کنند، در سامانه بازارگاه ثبت می‌کنند، شرایط این گونه نیست که مرغدار یا دامدار بتوانند کیفیت نهاده را تعیین کنند.

سامانه بازارگاه از سال ۹۸ به سبب جلوگیری از رانت و فساد ناشی از ارز ترجیحی ایجاد شد، درحالیکه بعد از اصلاح نظام یارانه مرغداران و دامداران معتقدند که دیگر نیازی به عرضه نهاده از این طریق نیست چرا که توزیع نهاده بی کیفیت در بازارگاه تنها به نفع واردکننده است، به رغم گلایه‌های مکرر کسی پاسخگو نیست.
ضریب تبدیل تولید با رتبه بندی کارخانجات افزایش می‌یابد

آقای فضل خرم مدیرعامل اتحادیه تعاونی دامداران متحرک عشایر گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه و افزایش چندبرابری قیمت نهاده، تولیدکننده با احتیاط اقدام به خرید می‌کند. حال اگر نهاده‌ای در بنادر روی دست واردکننده مانده، لذا برای جلوگیری از کاهش کیفیت با کمترین سود در اختیار تولیدکننده باید قرار دهد.

به گفته او، گرچه آنالیز کیفیت خوراک بره‌های شیری، پرواری، دام داشتی با یکدیگر متفاوت است، اما رتبه بندی کارخانجات در ارتقای کیفیت و در نهایت ضریب تبدیل تاثیر بسزایی دارد.

خرم می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت نهاده بعد از اصلاح نظام یارانه، واردکنندگان حاضرند نهاده را مدت دار در اختیار کارخانجات قرار دهند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی دامداران متحرک عشایر گفت: نظارت بر کیفیت خوراک تولیدی کارخانجات و ترخیص زودهنگام نهاده به عنوان ماده اولیه خوراک در بهبود کیفیت تاثیر بسزایی دارد به طوریکه هر چقدر نهاده در بنادر بیشتر بماند، کیفیت خود را از دست می‌دهد.

تولیدکنندگان مرغ مادر یا گوشتی و همچنین دامداران برای ارتقای بهره وری باید مصرف نهاده در واحد‌ها را کاهش دهند که این امر مستلزم اصلاحات سامانه بازارگاه است؛ بنابراین با آزادسازی نرخ ارز، تنوع خرید در بازارگاه باید ایجاد شود تا تولیدکننده حق انتخاب داشته باشد.
۹۵ درصد واردکنندگان نهاده بی کیفیت وارد می‌کنند/رتبه بندی کارخانجات عاملی برای تضمین کیفیت نهاده

آقای رضا افتخار الدین عضو هیئت مدیره اتحادیه تعاونی خوراک دام و طیور گفت: کاهش کیفیت نهاده ناشی از ماندن به مدت زیاد در بنادر امری صحیح است، اما بعد از اصلاح نظام یارانه به سبب هزینه‌های بالای انباری و ایجاد خسارت به واردکننده ترخیص سریع اتفاق می‌افتد.

به گفته او، قبل از اصلاح نظام یارانه نهاده کیفیت پایین یا بعضا بی کیفیت وارد می‌شد که به سبب نبود پروتکل‌های قوی در مبدا و مشکلات انتقال ارز، واردکنندگان هر باری را خریداری می‌کردند، درنهایت بهانه ماندن بار روی کشتی را علت بی کیفیتی مطرح می‌کردند. این درحالی است که ۹۵ درصد واردکنندگان بار درجه یک نمی‌خریدند.

افتخارالدین می‌گوید: برای حمایت از تولید داخل در برخی مناطق کارخانجات روغن کشی فعال کردیم، اما خروجی این کارخانجات کنجاله سویا بی کیفیت و ضایعات متعدد در کنجاله بود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تعاونی کارخانجات خوراک گفت: هدف از رتبه بندی کارخانجات، تضمین کیفیت است، این موضوع هیچ ارتباطی به ارتقای کیفیت ندارد چرا که وقتی در کارخانجات تاحدی از ماشین آلات و تکنولوژی برخوردار باشیم به رتبه‌ای می‌رسیم که از آن به بعد تضمین کیفیت مهم است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بعد از جنگ روسیه و اوکراین قیمت نهاده‌های دامی در بازار‌های جهانی ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافت که همین امر منجر به افزایش قیمت نهاده داخلی شد به طوریکه این امر در کنار گرانی محصولات پروتئینی و واردات نهاده‌های بی کیفیت موجب شد تا کارخانجات دام و طیور با حداقل ظرفیت کار کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

jas-min-CIItgnBEOgw-unsplash-2
01
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ