27 تیر 1403 - 23:04

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

15.7 هزار گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاههای برقآبی در سال ۹۷

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاههای برقآبی کشور داشتهایم.
پول نیوزمحمد حاج رسولی ها در بیست و نهمین نشست کمیته فنی تخصصی نیروگاه های برق آبی کشور که با حضور مدیران عامل سازمان آب و برق خوزستان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، معاونان شرکت مدیریت شبکه برق کشور، مدیران ارشد نیروگاه های برق آبی سراسر کشور و تعدادی از شرکت های خصوصی فعال در این زمینه، به ریاست فربد استیری مدیر کل مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشور برگزار شد، از طریق ارسال پیام تصویری اظهار داشت: درسال آبی جاری به دلیل نزولات خوبی که داشتیم، حجم مخازن عمده سدها، خصوصاً سدهای نیروگاهی کشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.
15.7 هزار گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی در سال ۹۷
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی کشور داشته ایم که ۵۰ درصد از این عدد در ۳ ماهه زمستان سال ۹۷ تولید شده است.

به گزارش پول نیوز، حاج رسولی ها افزود: این میزان از تولید در فصل زمستان که کشور با محدودیت تأمین سوخت برای نیروگاه های حرارتی و گازی مواجه است، عدد قابل توجهی است و توانسته بیش از ۲ میلیارد متر مکعب صرفه جویی در مصرف سوخت در این نیروگاه ها را به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر بهره گیری از تجارب وقایع روی داده در سال های گذشته، به اهمیت وجود برنامه منسجم و هماهنگ بین دیسپاچینگ ملی برق و مرکز نیروگاه های برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران اشاره کرد و گفت: باید سعی کنیم انسجام مناسب تری در این بخش داشته باشیم.

وی اظهار داشت: با استفاده از همین تجارب، در سیلاب های اخیر، مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی نقش مؤثر و فعالی در ستاد ملی فرماندهی و مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران در زمینه مدیریت مخازن و خروجی سد از باب تولید انرژی داشت و به هیمن دلیل تا این لحظه شرایط خوبی داشته ایم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه استفاده بهینه از منابع موجود در مخازن سدها، محور اصلی تولید انرژی در پیک تابستان سال جاری است، ادامه داد: چون ظرفیت نیروگاه های منصوب شده در کشور از سال ۹۶ به بعد تغییر زیادی نداشته و حدوداً بالای ۱۲ هزار مگاوات است و آن سال هم سال خوبی در تولید انرژی بود، ارقام آن سال را به عنوان شاخص مد نظر قرار می دهیم و می بایست نسبت به سال ۹۶ توان لحظه ای را حداقل ۱۰ درصد افزایش داده و بالای ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات توان لحظه ای را در اختیار شبکه قرار دهیم.

حاج رسولی ها اضافه کرد: باید بتوانیم با مدیریتی که انجام می دهیم و با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر شاهد بودیم، ۱۲ ساعت پیک مصرف را برای تولید نیروگاه های برق آبی مد نظر داشته باشیم. به علاوه، با توجه به پتانسیل منابع آبی موجود حتماً بالای ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ انرژی تولید کنیم و توان تولید را نیز حداقل ۷۰ درصد افزایش دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: هماهنگی کامل با دیسپاچینگ ملی برق در ایام پیک و تنظیم خروجی ها با نگاه حفظ منابع آبی برای سال آینده به عنوان یک اصل باید مد نظر همه شرکت ها و نیروگاه ها باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های جدید را بسیار مهم برشمرد و گفت: متوقف ماندن این ظرفیت ها شایسته نیست و استان ها حتماً این گونه موارد، از جمله طرح های معرفی شده برای واگذاری در قالب تبصره ۱۹ را جدی گرفته و پیگیری بیشتری داشته باشند.

حاج رسولی ها نظام مدیریت ایمنی و بهداشت در نیروگاه های برق آبی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: اگر چه در نیروگاه های برق آبی نسبت به سایر تأسیسات آبی شرایط بسیار خوبی را در بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شاهد هستیم، اما حفظ این شرایط باید استمرار یابد.

وی تشکیل کارگروه هایی برای مدیریت عبور از پیک سال جاری در شرکت های تابعه و شرکت مادر را نیز ضروری دانست و تأکید کرد: با رعایت این موارد باید به گونه ای پیش برویم که در تابستان سال جاری رکورد بی نظیری را از نظر تولید برق آبی ثبت کنیم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار