27 تیر 1403 - 23:05

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

14.5 میلیون ایرانی امروز سود سهم عدالت می‎گیرند (+ فهرست گروهها)

بر اساس اعلام سازمان خصوصی سازی، مرحله دوم سود سهام عدالت طی امروز به حساب ۱۴ میلیون و ۵۳۷ هزار ایرانی واریز می شود.
14.5 میلیون ایرانی امروز سود سهم عدالت می‎گیرند (+ فهرست گروه ها)پول نیوزطبق اعلام قبلی رئیس کل سازمان خصوصی سازی، از امروز 5 شنبه 12 بهمن ماه مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت مشمولان به صورت گروهی آغاز خواهد شد که در این مرحله 14 میلیون و 537 هزار ایرانی باقی مانده سود سال 95 سهام عدالت خود را به طور کامل دریافت خواهند کرد.
پرداخت سود مرحله دوم به بخشی از این سهامداران از عصر روز گذشته آغاز شده و مابقی طی امروز سود خود را می گیرند.

به گزارش پول نیوز، فهرست گروهی مشمولانی که طی امروز سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد، به شرح زیر است:

ــ مددجویان نهادهای حمایتی (کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی ــ دارای تخفیف) (شامل 5 میلیون و 969 هزار و 32 مشمول)

ــ مددجویان تغییروضعیت یافته ــ بدون تخفیف (شامل 4 میلیون و 211 هزار و 594 مشمول)

ــ ایثارگران (والدین، همسر و فرزندان شهید و افراد تحت تکفل آنها، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنها) (شامل یک میلیون و 216هزار و 861مشمول)

ــ دختران کارگر مجرد و زنان کارگر سرپرست خانوار (مشمول قانون کار) (شامل 6 هزار و 304 مشمول)

ــ خدام مساجد، حسینیه ها و امام زاده ها و اماکن زیارتی متبرکه (شامل 29 هزار و 868 مشمول)

ــ طلاب حوزه های علمیه سراسر کشور (شامل 164 هزار و 409 مشمول)

ــ بیماران خاص (شامل 9 هزار و 821 مشمول)

ــ کارکنان ستادهای نماز جمعه (شامل 6 هزار و 483 مشمول)

ــ کارکنان هیأت های تحریریه رسانه ها (خبرنگاران) (شامل 8 هزار و 486 مشمول)

ــ دست اندرکاران امر شناسایی و واگذاری سهام عدالت، مددجویان و کارکنان مؤسسات خیریه، فعالان قرآنی، قالیبافان، زندانیان آزادشده (مددجویان تحت پوشش مراکز مراقبت از زندانیان آزادشده)، تاکسیرانان و درخواست کنندگان مردمی (شامل 2 میلیون و 914 هزار و 899 مشمول).

باقیمانده مشمولان به شرح زیر نیز تا پایان سال به مرور باقیمانده سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد:

ــ روستاییان و عشایر (شامل 15 میلیون و 165 هزار و 755 مشمول)

ــ کارکنان شاغل در دستگاه های اجرایی، بازنشستگان کشوری و لشکری و تأمین اجتماعی (شامل 13 میلیون و 412هزار و 335مشمول)

ــ کارگران فصلی و ساختمانی (شامل 6 میلیون و 110 هزار و 346 مشمول).

* جزئیات پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت از زبان رئیس خصوصی سازی

پوری حسینی رئیس کل سازمان خصوصی سازی در این باره با اشاره به این که از اسفندماه سال گذشته صورتحساب مشمولان در سامانه سهام عدالت برای اطلاع آنها از میزان سهامشان قابل دسترسی است گفت: بر این اساس تا پایان شهریور ماه امسال مشمولان فرصت داشتند در صورت تمایل نسبت به تسویه مانده بدهی اقساط سهام عدالت خود اقدام کنند که البته این مهلت تا پایان مهرماه تمدید شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس امسال سود سال مالی 95 شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت که حدود 3800 میلیارد تومان است به تناسب میان بیش از 49 میلیون مشمول سهام عدالت در حال توزیع است.

وی اذعان داشت: سود سهام عدالت مشمولان نهادهای حمایتی شامل مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و آن دسته از مشمولانی که اقدام به تسویه مانده بدهی سهام عدالت خود کرده اند 150 هزار تومان و بقیه مشمولان متناسب با ارزش سهام عدالت آنها است.

پوری حسینی اضافه کرد: در مرحله نخست پرداخت سود سهام عدالت که از 19 دیماه انجام شد، برای همه مشمولانی که شماره شبای بانکی خود را داده اند یک سوم سود تقسیمی سال مالی 95 شرکتها واریز شده است.

وی گفت: بر این اساس از ابتدای دهه فجر، یعنی از روز 5 شنبه 12 بهمن ماه مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت مشمولان به صورت گروهی آغاز خواهد شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص آن دسته از مشمولانی که از امروز (5 شنبه) باقیمانده سود سهام عدالت خود را دریافت می کنند افزود: مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی، ایثارگران، زنان سرپرست خانوار و دختران مجرد، خدام مساجد و حسینیه ها، بیماران خاص، مددجویان و کارکنان موسسات خیریه، فعالان قرآنی، قالی بافان، زندانیان آزاد شده و تحت حمایت، تاکسیرانان، خبرنگاران و … از جمله 16 گروهی هستند که جمیعت آنها حدود 22 درصد جمعیت کل مشمولان سهام عدالت را شامل می شود و از امروز تسویه کامل سود سهام عدالت آنها که حدود 600 میلیارد تومان است انجام می شود.

پوری حسینی تاکید کرد: در مجموع مشمولانی که امروز سود سهام عدالت خود را دریافت نخواهند کرد و پس از پایان دهه فجر و تا پایان سال به مرور سود سهام عدالت آنها واریز خواهد شد عبارتند از کارمندان شاغل و بازنشستگان کشوری و لشکری، کارگران فصلی و ساختمانی، روستائیان و عشایری که مددجوی کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیستند و مددجویانی که قبلا تحت پوشش نهادهای حمایتی بوده اند و با بهبود شرایط زندگی از پوشش این نهادها خارج شده اند.

وی ادامه داد: این دسته از مشمولان امروز سود سهام عدالت دریافت نخواهند کرد که 78 درصد کل جمعیت مشمولان سهام عدالت را شامل می شوند.

وی گفت: بنابراین بجز این 4 گروه که سود سهام عدالت آنها پس از دهه فجر و تا پایان سال به مرور واریز خواهد و در این زمینه نیز اطلاع رسانی می شود، بقیه مشمولان سود سهام عدالت خود را همزمان با آغاز دهه فجر، از امروز دریافت می کنند.

پوری حسینی ادامه داد: سود سهام عدالت تنها به میان مشمولانی توزیع می شود که شماره شبای حساب بانکی خود را وارد سامانه سهام عدالت کرده اند، بنابراین از  حدود 11 میلیون مشمول باقی مانده ای که تا کنون شماره شبای خود را وارد این سامانه نکرده اند تقاضا داریم هر چه سریع تر این کار را انجام دهند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: مشمولانی که از امروز سود سهام عدالت خود را می گیرند، این اتفاق به منزله تسویه مانده سود سهام عدالت مربوط به سال مالی 95 شرکتهای سرمایه پذیر است که به آنها داده شده است و دیگر تا پایان سال سودی نخواهند گرفت.

وی در ادامه با تقدیر و تشکر از همه افرادی که در پیشبرد طرح توزیع سهام عدالت و توزیع سود زحمات فراوانی کشیده اند از جمله وزیر امور اقتصادی و دارایی اذعان داشت: با پرداخت سود سهام عدالت گام بلندی در تعیین تکلیف بیش از 49 میلیون مشمول سهام عدالت انجام شد و مشمولان متوجه این موضوع هستند که سهام عدالت تخصیصی به آنها چقدر است و چقدر سود از این طریق نصیب آنها شده است.

پوری حسینی افزود: بر این اساس در صورت آزادسازی سهام عدالت مشمولان این اختیار را خواهند داشت نسبت به نگهداری یا فروش سهام خود اقدام کنند که در حال حاضر منتظر تصویب و قوانین لازم در این زمینه هستیم.

وی همچنین در خصوص افزایش عرضه های سازمان خصوصی سازی تا پایان سال افزود: به صورت معمول عرضه های این سازمان در ماههای پایانی سال افزایش پیدا می کند، چرا که پس از پایان فصل مجامع شرکتها و ارائه صورتهای مالی و گزارشات آنها برای قیمتگذاری و عرضه سهام معمولا این اتفاق در ماههای پایانی سال عملی می شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان این که خوشبختانه همکاری خوبی در وزارت اقتصاد و هیات واگذاری برای تسریع در عرضه های این سازمان در حال انجام است افزود: بر اساس زحمات و تلاش های صورت گرفته بی اعتمادی ها نسبت به مزایده های سازمان خصوصی سازی از بین رفته است و ما نیز در سازمان خصوصی سازی در تلاش هستیم تا از بخش خصوصی حمایت های لازم و ویژه ای در این زمینه داشته باشیم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار